Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Unutmadık, Unutmayacağız Ve Unutulmayacak!

Unutmadık, Unutmayacağız Ve Unutulmayacak!
1.087 views
11 Haziran 2014 - 7:22

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın  olması dileği ile hepinize sağlık ve sıhhat dolu güzel günler geçirmeniz dileği ile sevgilerimi sunarak sizlere seslenmek istiyorum.
Malumumuz olduğu üzere yaşamış olduğumuz maden faciasının üstünden günler hızla akıp geçiyor, maden şehitlerimizin aileleri için yeni düzenlemeler yapılmaya çalışılıyor. Facianın hemen  sonra sı  en çok eleştiri konusu olan maden işçilerinin çalışma koşulları ve sosyal hakları, son rötuşları yapılan “maden paketinde” yeniden düzenleniyor. Soma’da hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine yapılacak yardımın yanı sıra, tüm maden ocaklarında özellikle yeraltında çalışan işçilere yeni haklar veriliyor. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor, bunlar tabii bizim basın kaynaklarından aldığımız veya okuduğumuz haberlerden ibaret resmiyetini tam olarak bizde bilmiyoruz. Şu ana kadar gerçekleşen veya hayata geçirilen bir madde olup olmadığını da  tam öğrenemedik. Geçen hafta içerisinde madende şehit olan bir arkadaşımızın ailesi ve çocukları ile beraber bir holding yönetim kurulunun daveti üzerine Ankara’ya yolcu ettik, ancak bu büyüğümüz ün kendi  isteği nedeni ile ismini vermiyorum. Bu hayır sever iş adamı şehit olan madenci kardeşimizin iki çocuğunun da okul masraflarını ve eğitim harcamalarının tamamını üstlenmiş olduğunu büyük bir takdir ve minnetle öğrendik, ne mutlu. Sevgili dostlarım yaşadığımız olay sonrası basın aracılığı ile bazı büyük firmaların ve holdinglerin, şirketlerin, okul aile birliklerinin  madende şehit olan kardeşlerimizin çocuklarının eğitim masraflarını üstlenebilmek için hazır olduklarını beyan etmişlerdir. Okullarımız tatil olmasına az bir zamanımız kaldı, ivedilikle bu çocuklarımızın ad ve adreslerinin hemen tespit edilerek ve hiçbir karışıklığa meydan vermeden , organizasyonun yapılması elzemdir. Aynı duygu ve düşünceler ile bu organizasyonda Soma’da bulunan  iş adamlarımız, kooperatiflerimiz, yöneticilerimiz, sendikalarımızın öncelikli olarak çocuklarımıza sahip çıkması acımızı bir nebze olsun azaltacaktır. Soma’da yaşayan, nefes alan, Soma’nın kömüründen, elektriğinden para kazanan  insanlar olarak bu memleketin  topraklarından kazanılan parayı yine bu memleketin topraklarında yetişen çocuklar için harcamasından daha çok mutluluk veren bir şey olmayacaktır. Herkes, hepimiz, beraberce el ele vererek yapacağımız az veya çok bir şeyler olduğunu, görev ve vicdani sorumluluğumuzun burada ağır basacağını ben yürekten inanıyor ve sevgili hemşerilerime burada güveniyorum. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için mantığı ile hareket ettiğimiz  müddetçe, paylaşımcı ve dostane tavırlarımızı idame ettirdiğimiz müddetçe millet olarak bu acıların üstesinden geleceğimizi aslında hepimiz biliyoruz. Hangimizin yarına veya yarım saate çıkacak bir sözleşmemiz var ki, hiç birimizin değil mi, öyleyse sadece Türk milletini değil, bütün  dünya devletlerini dahi üzüntüye boğan bu yaşanmasını bir daha  arzu etmediğimiz  acı olay sonrası hepimiz kardeşlerimizin maddi veya manevi sorunlarına sahip çıkarak, onların acılarını paylaşarak, hiçbir katkıda bulunmazsak acılarına ortak olarak teselli edebiliriz.
Rahmetli babaannem evladım düşmez kalmaz, şaşmaz sadece Allah derdi, bugün ona, yarın bana, sonra sana felsefesinin başa gelebileceğini unutmayalım, yaşanan acıları unutmayalım, unutturmayalım. Kendi nefes aldığımız, yaşadığımız, hayatımızı idame ettirdiğimiz bu olayın yanımızda yer alması acı bir talihtir, bunu söylerken diğer komşu ilçede yaşanmasını arzu ettiğimiz için değil bire bir olayın başladığı günden bu güne kadar içerisinde an ve an bu olayın sorumluluk ve mesuliyet duygusunu, dinmek bilmeyen gözyaşlarını, feryatlarını, haykırışlarını, çırpınışlarını arayışlarının seslerini kulaklarımızda uğultu ile hissetmemizdir.
Şimdi birlik zamanı kardeşlik zamanı ve yardımlaşma örneğinin verilecek en güzel örneğini yaşama, yaşatma günüdür.
Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, dua ile kalın, inşallah sevgili dostlarım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!