Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da Motor Çılgınlığı

Soma’da Motor Çılgınlığı
851 views
28 Haziran 2014 - 6:59

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın  olması dileği ile hepinize sağlık ve sıhhat dolu güzel günler geçirmeniz dileği ile sevgilerimi sunarak sizlere seslenmek istiyorum.
Sevgili, dostlarım bu haftaki yazımız tabiri caiz ise ben ortaya atacağım, sözüm meclisten dışarı demeden üzerine alınan sahiplenecektir. Yaklaşık üç seneden beri moda haline gelmiş bulunan elektrikli bisiklet diye tabir edilen araçların trafikteki seyir durumu diğer sürücüleri çileden çıkartmaktadır. Gittiğim her yerde, konuştuğum her insanla sohbetlerden bir tanesi de trafik de işaret tanımayan, kural kaide bilmeden sürülen, kaldırımlarda dolaşan, kırmızıda diğer sürücülerin önüne geçen, sessiz olması nedeni ile duyulmadığı için yayaları tedirgin eden böylesine tehlike arz eden araçların piyasaya çıkarılma sebebinin ne olduğu merak ediliyor. Özellikle ilk okul çocukları ve bayanların daha çok tercih ettiği bu araçlar plaka olmaması ve ceza yazılamaması gibi durumlardan dolayı rahatça hareket edebilmekte ve trafik düzenini alt üst etmektedir. Şimdilerde bazı gıda dağıtımı ve ticareti yapan ticarethanelerinde bu kervana katıldığı görülmektedir.Aslında çevre kirliliği yönünden son derece faydalı ve ekonomik olması nedeni ile tercih edilen elektrikli bisikletler, amacına uygun olarak kullanılmaması nedeni ile rahatsızlık yaratmaktadır. Bakınız bugün dünyanın bir çok yerinde en zor alınabilen ehliyet , motor ehliyetidir, oysa bizdeki  en kolay alınabilen motor ehliyetidir. Siz trafiğin ne olduğunu, kırmızı ışığın, sarı ışığın ne olduğunu öğretmeden, geçiş üstünlüğü ve yayalara yol vermeyi öğretmeden, ana  baba olarak  çocuğunuza elektrikli bisikleti vererek, hadi oğlum güle güle kullan derseniz, güle güle de faciaya davetiye çıkarmış olursunuz. Bugün gördüğüm bir çok  motor kazaların ilk görüntülerinle karşılaştığım zaman, ölen kimseye acımak yerine, olay yerine getiril ilen veya kanun önüne çıkarılması gereken aileyi  inanın en ağır şekilde cezalandırasım geliyor. Burada ebeveynlerin  ağlayıp bağırmak yerine, kendi vicdanlarını sorgulamaları gerekir.
Sevgili sürücüler, her sürücüye saygımız var, tabii ki bu yollar araç trafiği için yapıldı ancak sizin hatanızın karşılığını masum vatandaşlar çekmeyecektir, herkes kuralına uygun olarak hareket ederse eziyet sefaya dönüşecektir. Bugün hiç bir vatandaşımızın kaza haberi bir diğer vatandaşımızı sevindirmez. Özellikle akşam saatlerinde, çevre yolu, Turgutalp civarı, Kozanlı köyü,  SEAŞ sosyal site önünde yapılan motor yarışları vatandaşımızın yüreklerini ağzına getirmektedir. Burada hiç suçu günahı olmayan masum vatandaşlarımızın da canı yanabilir, bu nasıl bir cüretkarlıktır ki insanlara karşı saygısızca davranılabiliyor.
İlçemizdeki maden faciası sonrası emniyet güçlerinin trafik akışındaki denetleme ve kontrol işi ister istemez hafifledi, son günlerde milletimizin içi kan ağlarken, bazı kendini bilmez sürücü diye tabir edilen  ki ben bunlara şehir eşkıyası diyorum, magandalar motorların  ön tekerleklerini  havaya kaldırarak, şehir içerisinde yarış yaparak, ve  egzozlarını açtırarak gürültü kirliğine meydan okumaktadırlar. Yasalardaki boşluklar nedeni ile takip edilemeyen ve arkasından gidilemeyen bu magandalar herkese meydan okumaktadırlar. Yine bunu yapan saygısız dürücülerin , ceza yememek için plakayı beyaza boyadığı, plakayı takmadığı veya plakasının rakamlarını kıvırdığı hatta bir kısmının ilk iki rakamını bantla kapattığı görülmektedir. Saygı ve sevgi çerçevesinden mahrum kalan  u gençler sonunda bir şekilde kendilerini bir aracın altına attıkları yetmiyor gibi hiç suçu ve günahı olmayan vatandaşında ocağına ateş düşürmektedir. Bakın sosyal sitelerinin bir çoğunda motor sürücülerinin yarış yaparlarken çektikleri görüntüleri tıklama rekorları kırmaktadır.Bunları gören  ve izleyen diğer gençler aynı heyecanı  yaşamak için  zorla ailelerine araç aldırmakta ve diğerinin  hız rekorunu egale etmek istercesine kendini şehirler arası yolarda, başında kask olmadan yarış halinde bulmaktadırlar.Bu nasıl bir cürettir ki anlaşılması mümkün değildir. Emniyet mensuplarımız kask konusunu defalarca gündeme getirmesine rağmen bir çok motor sürücüsü kasklarını sadece motorun aynasına takmakta ve ileride trafik ekiplerini gördüklerinde  başlarına geçirmektedirler, oysa sizin taktığınız  her bir kask için trafik görevlilerine herhangi ekstra  ücret ödememektedirler.Son sözümü rahmetli babaannemin lafı ile bitirmek istiyorum,  Kendi düşen ağlamaz, iki gözden oluşur.
Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, dua ile kalın, inşallah sevgili dostlarım.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!