Soma Karaelmas Gazetesi

İnsanın Gerçek Dostu Olmalı!

İnsanın Gerçek Dostu Olmalı!
2.587 views
11 Eylül 2014 - 7:18

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın olması dileği ile hepinize güzel bir hafta geçirmeniz dileği sevgilerimi sunuyorum.
Bir dost..her zaman yanında karanlık aydınlıkta gece de gündüzde parlatıcı bir ışıktır.onun değerini bilen ne kadar cömerttir.birbirinden ayrılmazlar ki dayanırlar!
Dost bazen minik bir kuş bazen var olmayan sevgili, kimi zaman saksıda bir çiçektir, ama asıl dost seni senden çok sevendir.
Evet sevgili dostlar bu hafta ki konumuzu dostlarımıza ayırmak istedik, hayatta arkadaşlar bazen akrabalıklardan çok daha önemli ve çok daha bizlere yakındır, bazen deriz kendi sülalemden bana daha yakın diye bahsederiz.Dostluk kelimesi ve içeriği bence çok çok önemlidir. Gerçek arkadaşlıklar, dostluklar sizinle birlikte ve size ait ne varsa arkanızda dimdik durabilendir.Sizleri kucaklayıp sarabilen , acı günününüz de, cemiyetinizde, hastalıklarınızda, toplantılarınızda yüreğinize su serpebilen, hayatın yokuşlarında elinizden tutup bir hatanızı veya yanlışınız gördüğünde gerek eli ile gerek dili ile ya da susarak sizi doğruya götürendir.Karşılıklı olarak gerek arkadaşlarımız gerek dostlarımız birbirimize öyle bir ışık olabilmeliyiz ki iyi ki varsın, iyi ki yanımdasın, iyi ki beraber olabilmişiz diyebilmeliyiz. Evet sevgili dostlar insanın dostu olmalı hem de gerçek dostu., bizleri yormayan, kelimeleri ile kırmayan, sözleri ile sevindirebilen, zamanı geldiğinde ufacık bir çiğ tanesinde ağlatabilmeli dost.
Dost Farsçada sevilen kişi demekmiş. Gerçekten sevilen kişiye sadık dost ya da sadık yâr diyorlar. Sadık Arapça bir söz, yâr ise Farsça. Türkçede gerçek dost, gerçek sevgili diyebiliriz. İnsanoğlu kusursuz olmazmış. Hazreti Mevlana’nın dediği gibi Kusursuz dost arayan dostsuz kalırmış. Gerçek dost dostunun her kusuruna bakmaz. Ortada kusur olmadığı halde ille de kusur arayan ise dost değilmiş. Dost diye sarıldığın insanın yirmi dört saat yanında olması önemli değildir.Önemli olan seninle bir arada geçirdiği zamanın kıymeti ve o anı uzun uzun yaşatabilmesi çok önemlidir.Hastalığında, sağlığında, sana çok çok iyisin diye moral verebilmeli, seni olduğun gibi kabul edebilmeli, en güzel dost sensin diyebilmeli, ve ışığı ile seni öyle bir sarmalama ki sen kendini yıldızlardan daha parlak hissedebilmelisin. Güneşin kızgınlığı gibi dostuna baktığın zaman ve onunla konuştuğun zaman sıcacık olmalı yüreğin.Dostun varlığını hissettiğinde dünyanın en mutlu insanı sen olmalısın. Bazen dostlarımdan ne umdum ne buldum diye kendimi sorgular ve öz eleştirele bulunmasını severim.İnsan her zaman kendi haklı olmaz kendini her zaman haklı bulan zaten bence haksızdır.Arkadaşlık dostluk demişken, asker arkadaşlığından tutum da hac arkadaşlığına kadar bir çok çeşitli yansımaları vardır,ama hepsinin kendine göre kısa veya uzun süreli olsa da farklı güzellikleri vardır, önemli olan kısacık da olsa bu dostlukları layığı ile ilerletebilmek ve bir ömür boyu birbirlerine yaslanabilmektir.
Hz. Mevlana der ki, Gene gel gene gel, Ne olursan ol gene gel, İster kafir ol, ister ateşe tap, ister puta. İster yüz kere tövbe etmiş ol ister yüz kere bozmuş ol tövbeni,
Umutsuzluk kapısı değil, bu kapı nasılsan öyle gel. Sözümüzün son satırlarına gelmişken geçen hafta sonu içerisinde yapmış olduğum düğün törenine katılan tüm dostlarıma, arkadaşlarıma, sevenlerime, basınımızın değerli çalışanlarına gerçekten gönül dolusu teşekkürlerimi sunarken böyle dostlarım olduğu için mutluyum, gururluyum, iyi ki varsınız, iyi ki sizlerle beraberim, gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi ile kalın, muhabbet ile kalın, inşallah.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!