Soma Karaelmas Gazetesi

Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

Gazeteciler Günü Kutlu Olsun
3.012 views
13 Ocak 2015 - 8:30

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın olması dileği ile tüm kardeşlerime, okurlarıma ve hemşerilerime güzel bir hafta geçirmenizi diliyorum.

1961 Anayasasında gazeteciler lehine yer alan hükümlerden sonra “Çalışan gazeteciler bayramı” olarak kabul edilen fakat 12 Mart 1971askeri darbesinden sonra bu hakların bir kısmının geri alınması üzerine ” 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir. Yani geçtiğimiz hafta Cumartesi günü bunu kutladık.

Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, dergiler, radyolar ve yazılı her türlü haber bültenleri gelir değil mi sevgili dostlarım, peki organları olmasaydı İzmir2deki, Muğla’daki, Diyarbakırda’ki herhangi bir olaydan nasıl haberimiz  olabilirdi ? Hatta herkesin sevgilisi olan ve ilgi ile izlediğimiz Dünya kupası maçlarını anında izleyebilir veya görebilir miydik, maalesef ki hayır..  Dünyada ve ülkemizde yaşanan olaylardan hepimiz ancak basın ve yayın aracılığı ile haberdar oluruz, ama bu haberlerin kayıt aşamasından basın yayın ve dizgi montaj aşamasına kadar geçirdiği süreyi hiç birimiz bilmeyiz, gazetecilerin haber alırken çektiği sıkıntıları ve aldığı tehditlerin içeriğini düşünemeyiz. Gerçekten gün geçtikçe basın emekçilerinin işleri git gide zorlanmaktadır, idamesi daha da kötüye gitmektedir, aslında bu meslek vefasız bir meslektir.  Bu meslekte bu güne kadar kaybettiğimiz bir çok yazar, haberci, basın çalışanlarının isimlerinin çoğu unutulmuş veya unutulmaya  yüz tutmuştur, fakat arkadaşlarımızın ve çalışanlarımızın özverili meslek ,ahlak anlayışları gereği layığı ile yinede görevlerini en iyi şekilde yapmaktadırlar.

Değerli okurlarım, Aslında her gün gazeteciler günü olmalı. Çünkü hiç tatil yapmadan, ömürlerini gazeteciliğe vakfeden insanlar için bir gün az olduğuna inanıyorum. Ama zararı yok. Bir gün bile hatırlanmak güzel şey.  Bizde her şeyde olduğu gibi sadece önemli günler bir günde anılır, yemekler verilir, şiirler yazılır, ertesi gün olduğu zaman herkes kendi sıkıntıları ile baş başa kalır.Konuşulan sözler, vaatler,sıkıntılar artık geride kalmıştır.

Sevgili dostlarım, değerli okurlarım, İlçemizde de bu önemli göreve yerine getiren, yerel ve ulusal medya temsilcilerinin değerli temsilcileri  Soma’mızın   gözü, kulağı, sesi olmakta ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunmakta ve gerçekten zaman mevhumu olmaksızın çok çok başarılı bir çalışma yapmaktadırlar. Bizler gazetecilik görevini yerine getirirken ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde çalışmalarımızda olabildiğince dikkatli ve bir o kadarda fedakarca zaman mevhumu olmaksızın özverili bir şekilde  haberlerimizi yayınlama dikkat ederiz. Yine de bu konuda  bizlere yardımcı olmaya çalışan bürokratlara, Kamu çalışanlarına, Sivil toplum örgütlerine, Mahalli idarelerimize cani gönülden teşekkür etmeyi borç bilirken aramızdan ayrılan değerli basın çalışanlarımızın ruhlarının şad olmasını temenni eder, halen çalışan basın mensubu arkadaşlarıma selam ve sevgilerimi sunarım.

Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi ile kalın, sağlık ile kalın inşallah.

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!