Soma Karaelmas Gazetesi

Değişmek Mi Dediniz?

Değişmek Mi Dediniz?
1.214 views
26 Şubat 2014 - 7:30

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın olması dileği ile güzel bir hafta geçirmeniz dileği ile sevgiler sunuyorum. Sevgili dostlar ,geçtiğimiz haftalarda bir üniversite öğrencisinin zavallı bir kediye yaptığı canice, insanlık dışı bir ölüm olayını bütün medya organlarında hepimiz şiddet ve nefretle izledik. Yargılama sonunda cüzi bir miktar para cezası ile serbest kaldı, ama bizim içimizdeki nefret ve kin duyguları maalesef hiç bitmedi, Sevgili dostlar ve değerli okurlarım, bakınız;  bir tarafta,babasının sırtında bir çuval içinde  cansız bedeniyle küçük Muharrem diğer tarafta ise , kediyi kesip saatlerce can çekmesini videoya alan  ve bunu paylaşan üniversite öğrencisi,  köpek dövüşleri festivalleri yapıp bunları  sosyal paylaşım sitelerinde  paylaşanlar ve yarışları izleyenlerin  endişe veren kalabalığı  içinde çocuklar,  çocukları evlendirenler,çocuk tecavüzleri, onlarca yaratığın tecavüz ettiği 13 yaşındaki çocuğa “o istemiş” diyen zihniyet,  gözleri açılmamış kedi “köpek yavrularını çöpe atarak Allah’ın  yarattığı canları çöp görenler, doğasına bırakıyoruz diyerek  açlık ve susuzluğa  terk edilen köpekler,  kadına şiddet, yolsuzluklar, doğa katliamları,betonlaşan vicdanlar”..Yaptırımı olmayan, kağıt üzerinde  kalmış,kimin elindeyse kendisine göre yorumlanan yasalar, genelgeler, birbirlerini kollamalar.Eh biraz okuduğu üniversitenin  kendisini kınadığı ve  disiplin soruşturması başlatması bir nebze hayvan severleri umutlandırdı, bunların bulunduğu ortamda girerek diğer insanlara da zarar veremeyeceği garantisini hiç kimse veremezi her ne kadar aza kısmı bitmiş ise hayvan sever derneklerin açtığı mahkemeler vardır ve bu konudaki hukukun üstünlüğü ilkesine inanarak objektif kararlar çıkmasını bekliyoruz.
Ülkemizde gerçekten vicdan, merhamet, akıl, bilim rafa kalkmış. Vurdumduymazlık, bilgisizlik, cahillik, değişik maskeler altında yolsuzluk,yalan, talan , almış başını gidiyor.
Yöneticiler değişmekle övünüyor. Değişiklik ; genişletilen ya da daraltılan yollarda, binaların yüksekliğinde, parkların  süslemesinde ,anlık eğlenceden başka bir şey vermeyen  yerlerin çoğalmasından , öteye gitmiyor. Yardım bile gösteriş malzemesi olmuş,oysa bizler eskiden öğretilen çok önemli bir konu dışarıda arkadaşlarının yanında bir şey yemeyeceksin, belki senin elindekini bulamayan ne insanlar var, eğer canları çeker sahip olmak isterlerse bunun için son çara hırsızlık yapar ve bununda vebalini sen ödersin derdi annem.  İnsanlık, insanı insan yapan nice erdem, merhamet,sevgi  satır aralarında kalmış.Pratiği yok.
Telefondaki ses “ bahçede kedi doğurmuş,  kanları  daha üstünde, saldırıyor, gelip  alın “..diyor. “ Bu bir sınav, size sığınmış, doğurmuş, bir koli içinde bir kıyıya  koyuverin, yavrularını büyütmesine izin verin ,nasılsa başka yere taşır yavrularını” diyorum. “Saldırıyor” dediği kediyi kutunun içine koyup  kapı önüne, bıraktıklarını ,müşterilerinin korktuğunu söylüyor..
Eğer birileri hala ilerliyoruz diyebiliyorsa söylenecek çok fazla bir söz yok, ama biz hayvan severler ve sivil toplum örgütleri olarak her zaman sessiz dostlarımızın yanında olacağımız  ve sonuna kadar bunların haklarını, canlarını savunacağımızı bir kez daha buradan haykırıyoruz.
Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sevgi ile kalın, muhabbet ile kalın sevgili dostlarım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!