Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Uyar Madencilik Kapatıldı

Uyar Madencilik Kapatıldı
3.876 views
12 Kasım 2013 - 8:32

800 kişinin çalıştığı Darkale Uyar Madencilik’te yapılan incelemeler sonucunda maden sahasının yetersiz ve sağlıksız olduğu gerekçesiyle işveren tarafından kapatma kararı alındı.
Soma’da faaliyet gösteren özel sektöre ait Darkale Uyar Madencilik için kapatma kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde Uyar Madencilikte meydana gelen iş kazasında 22 işçi yaralanmış ve bir işçi de hayatını kaybetmişti.
800 kişinin çalıştığı maden ocağı, yapılan incelemeler sonucunda maden sahasının yetersiz ve sağlıksız olduğu gerekçesiyle işveren tarafından kapatma kararı alındı.
Maden ocağında çalışan işçiler ise maden ocağında toplanarak eylem yaptı. Cengiz Topel Meydanına gelen işçiler işyeri temsilcisi Mehmet Çiçekli ve T. Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay’dan yeni saha istediler.
T. Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, Cengiz Topel Meydanı’nda toplanan işçilere yaptığı konuşmasında, “Müfettişlerin incelemesi bitmedi. Bu hafta tekrar inceleme yapılacak. Ocağın tekrar çalışır hale gelmesi için büyük maliyet taşıyor.Oradaki kömür sizin haklarını ödeyecek şekilde yatırıma dönüşmüyor. Saha olmazsa iş yok. Yok böyle bir dünya.Sizin özlük haklarınız neyse, avukat aracılığıyla Çalışma Bakanlığı ve diğer bunları ilgilendiren teşkilatlarla birlikte mahkemeye verip bütün haklarınız almak istiyoruz biz. Bizim ilk derdimiz bu.Ondan sonra ki aşama tabi ki TKİ’nin bildiği bir aşamadır. Saha verir, alır. O bambaşka bir şey. Bu işveren ve TKİ’nin sorumluluğundadır” dedi.
İşçiler daha sonra ELİ Müessese Müdürlüğü binası önüne giderek, 6 kişilik bir grup ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran ile görüştüler.
Sizin maaşlarınızın ödenmediği zaman hak ediş yapmıyoruz. Ama bu ocak kapandıktan sonra ki hadise de sizin yıpramalarınızın sağlanmasının bizim de gönlümüz arzu eder ki alasınız. Ankara’ya 2 yada 3 kişi gidersiniz, orada da destek istersiniz. Buradaki görüşmeler ne doğrultu da olur bilemem. Ama sizin diğer hak edişlerde işçi borçlarının ve maaşlarının ödenip ödenmediğinin teyidini alıp, hak edişleri ona göre yapıyoruz” dedi. İşçiler olaysız bir şekilde dağıldı.
Uyar Madencilik yetkilileri konu ile ilgili ilerleyen günlerde basın açıklaması yaparak bilgi verecekleri belirttiler.

 

Resim_002.jpg

Resim_020.jpg

sendika_başkanı_küçükgancay.jpg

ELİ.jpg

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!