Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Türkmen’den Halk Meclisi Projesi

Türkmen’den Halk Meclisi Projesi
1.513 views
10 Mart 2014 - 8:04

Saadet Partisi Soma Belediye Başkan Adayı Egemen Bülent Türkmen, “Belediye kanuna göre herkes ikamet ettiği beldenin hemşerisidir.  Hemşerilerin belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma hakları vardır.(5393 sayılı yasa 13.madde)
    Belediye meclisi toplantıları halka açıktır. Toplantıya dinleyici olarak katılmak isteyen vatandaşlar hiçbir suretle engellenemez.
   Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir. Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder. Bu seçim döneminde yaklaşık 5 aydır ziyaretlerimiz neticesinde Soma’mızda resmi olarak 120 nin üzerinde ki derneklerin faal durumda ki birçoğunu ziyaret etme, dernek yöneticileri ile beraber olabilme imkanı bulduk. Mesela Soma’mıza dışarıdan en az 3 kuşak öncesi yerleşmiş kişilerin Kütahyalılar, Ordulular, Karadenizliler, Batı Trakyalılar, Erzurumlular ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok ilimizin derneklerinin olduğunu gördük bu derneklerin kent konseyi içerisinde rahatça değerlendirilmesi gerekmektedir.
HALK MECLİSİNİN GÖREVLERİ NELER OLACAK ?
*Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşerilik hukuku ve ortam yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak,
*Kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturulmasında katkıda bulunmak,
* Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcıların, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek,
* Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunmak,
* Sivil toplumun gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunmak,
* Çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak.
* Kent konseyinde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmek üzere ilgili belediyeye gönderilmesini sağlamaktır.
* Kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi,
* Kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini ön planda tutmak, Katılımcılığı ve ortak akla dayanan uzlaşmayı esas almak,
Milli Görüş Belediyeciliği hizmet anlayışı içerisinde Halk Meclisleri kurarak halkın katılımcı bir anlayış ile halkın sorunlarının çözümünde etkili adımlar atmışlardır. Soma’mızda çokça tartışılan yeni adliye sarayının yeri ile alakalı eğer Soma Halk Meclisi olsa idi, daha uygun bir yer bulunacak ve hem şehrimizin en merkezi yerini betonlaşmadan kurtaracak, Soma’nın nefes alması sağlanacak hem de şehrimizin farklı mahallelerine yatırım götürme imkanı doğacaktı. Halk meclisimiz şehrimizin cazibe yerlerinin rant alanlarına dönüşmesine engel olabilecektir. Biz siteme karşıyız ve bu sistemin bu anlayışın değişmesini istemekteyiz. Ülkemizde sivil toplum kuruluşlarımız yönetici seçerken  maalesef siyasiler ile bağlantıları güçlü kişileri seçmekte ve odalarının, kooperatiflerinin menfaatlerinin korunacağını düşünmektedir.
Soma’mızın birçok sorunun çözümü için ilçemizden heyetler oluşturularak gerek milletvekillerimiz gerekse de bürokratlarımız ile görüşme yapmak için Ankara’ya gitmektedir. Soma’mızın kömür sorunları sebebi ile 26 kişilik heyet meclise kadar gitti ama maalesef çözüm olamadı. Yine Termik Santral filtre sorunu için defalarca heyet oluşturulmuş ama somut hiçbir sonuç alınamamıştır. Bu anlayış Soma’da hiçbir sorunu çözemez. Sorunların çözümü tek ses tek yürek olmaktır. Soma’mızda bir Soma ruhunun oluşması için toplumun herkesimini kucaklayacak bir HALK MECLİSİ nin tesis edilmesi gerekmektedir. Bizle beraber artık sorunların çözümü seçilmişlerin vicdanı değil, halkın katılımcı iradesi olacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!