https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Soma’yı Unutturmayacağız’

‘Soma’yı Unutturmayacağız’
1.354 views
14 Ağustos 2015 - 8:12

Maden Faciasının üzerinden 15 ay geçti. Soma Sosyal Haklar Derneği ‘Soma’yı unutma unutturma’ adı altında her ayın 13’ünde Madenci aileleri ile bir araya geliyor.
Facianın 15. ayında ELİ Müessese Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüş Madenci anıtı önünde son buldu. ELİ önünden sloganlar atarak, Madenci anıtı önünde açıklama yaptılar.
Maden şehidi Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak tarafından basın açıklaması yapıldı.
Çolak açıklamasında ‘Siyasal iktidar ve patronların el ele verip çocuklarımızı katlettiği günün üzerinden tam 15 ay geçti. Keşkeyüreğimizdeki acı da zamanla hafifleyebilseydi. Sorumlulara soruyoruz. Bu devlet kimin devletidir? Bu hükümet kimin hükümetidir? Bizim çocuklarımız 15 aydır kefenin içinde yatarken 2 gün aynı gömleği giydiği için yakınanların canı acıyor mu? Çocuklaeımızın ölümünü fıtraf olarak değerlendirenler sesimizden rahatsızsa bundan sonra rahatsız olacaklarını bilsinler. Madencilerin fıtratında ölmek yoktur. Bu bir katliamdır. Soma ilk değildir ve bu politikalarla son da olmayacaktır. Madenlerdeki iş güvenliği için Avrupa standartlarında malzeme kullanımı 2019’a erteleyenler saraylarında rahat uyuyamayacaklarını bilsinler. Bu son karar madenlerdeki iş güvenliği katliamdan öncekinden daha kötü bir duruma getirmiştir. Üstelik bu düzenlemelerin tam da mahkeme süreci sırasında olması biz şehit ailelerini şüpheye düşürmkte ve endişelendirmektedir. Ayrıca Maden Mühendisleri Odası’nın yayınladığı raporda Türkiye’de ki 200’ün üzerinde madenin patlamaya hazır bir bomba niteliğinde olduğu belirtilmiştir.Bundan sonra 2 gün önce Zonguldak’ta yine devletin sorumsuzluğundan ve patronların para hırsı yüzünden 4 madenci göçük altında kalmış ve Sezai Aslanbaş adlı arkadaşımız şehit olmuştur. Bu devlet işçilerini korumak için daha kaç 301’in ölmesini bekleyecek sorusuna kimsenin net bir cevabı yoktur. Biz başka Soma’lar olmasın diye mücadele verdikçe siyasal iktidar kirli eliyle bizim birleşmemizi engellemeye sesimizi kısmaya çalışıyor. Biz çocuklarımızı siz daha çok para kazanın diye toprağa verdik. Bunun hesabını soruncaya kadar yapıştığımız yakanızdan ayrılmayacağız. Çocuklarımızı daha güvenli bir ortamda çalıştırabilecekken servetine servet katan patronlar. Siyasal iktidarın elşyle korunuyor olsanızda o eli kırdıktan sonra sizden hesap soracağımızı bilmelisiniz. Soma madenlerdeki sömürü sisteminin, taşeron ve AKP Hükümetinin bir sonucudur. Ne madencilerin fıtratında ölüm vardır ne de katillerin fıtratında huzur. Bu ülkeye adaletin geldiği gün yaptığımız herşey için pişman olacaksınız. Şehit aileleri olarak adalet için haykırıyor. Sizi de bizimle dayanışmaya çağırıyoruz. Biz sesimizi duyurabileceğimiz kadar varız. Çocuklarımızın katillerini adil bir yargı önünde görene kadar haklı mücadelemizi devam ettireceğiz. Acımızın bir nebze olsa da hafiflemesinin tek yolu budur. Herkesi yeni Soma’lar ,yeni katliamlar olmaması için şehit aileleri olarak bu sömürü sistemine dur demeye çağırıyoruz”dedi.
Yürüyüşe katılan madenci aileleri madenci heykeline karanfil bıraktı.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!