Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Soma’ya Psikososyal Destek Merkezi Kuruluyor

Soma’ya Psikososyal Destek Merkezi Kuruluyor
1.903 views
16 Temmuz 2014 - 8:11

Eski Karakol binasının yıkılması ile boşalan yere Psikososyal Destek merkezi kuruluyor. Prefabrik 2 kat yapılan bina 10 gün içinde tamamlanacak.
Maden kazasının ardından sadece şehit ailelerinin değil bütün madenci ailelerin psikolojik olarak desteğe ihtiyaçlarının arttığını belirten Kaymakam Bahattin Atçı yaptığı açıklamasında ‘Meydana gelen elim kazadan sonra psikologlarımız ailelerimizde bazı travmatik belirtiler ortaya çıktığı söylediler. Aile Bakanlığımız bünyesinde ailelerin psikososyal destek manasında bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmanın boyutları giderek genişledi. Çok madenci ailesi var ve diğer madenci yakınlarının da bunlardan olumsuz etkilendiği ortaya çıktı. Süreç içerisinde hem Kızılay başkanlığımız ve bir takım sivil toplum kuruluşlarından buraya psikiyatrist, psikolog olan uzmanlar geldi. Gelenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bünyesinde heyet hainde çalışmaya başladılar. Ailelere yönelik bazı çalışmalarda bulunmaya başladılar. Bunun için toplantı odalarına ihtiyaçları var. Akşamları toplanıp fikir paylaşımında bulunabilecekleri gibi mekansal ihtiyaçlar ortaya çıktı. Bu ihtiyaçlar için bana başvurdular. Emniyet müdürlüğümüzün yıkım kararı alınarak yıkılan boş kalmış bir yerimiz vardı. Burada bu şekilde bir bina yapılabilir düşüncesi ile hareket ettik. Belediyemiz, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğümüz ile birlikte bir çalışma yaptık. Maden İşçileri Sendikası Başkanı Nurettin Akçul ile görüştüm. Kendisi de destek vereceklerini belirtti. Bulunan yere 2 katlı prefabrik olarak amaca uygun bir bina yapılıyor. 8-10 gün içerisinde  hazır olacak. Burada önümüzdeki dönem boyunca psikososyal destekler için kullanılacak olan psikososyal destek merkezi hizmet verecek. Çalışmaların nekadar süreceği henüz belli değil. Çünkü bütün madencilerimizin ailelerine yönelik bir çalışma haline geldi. Psikologlarımıza göre çok yararlı bir çalışma olacak. Böyle bir ihtiyaç varmış Soma’da. Bizde buna destek olmaya çalıştık. İleride ailelere yönelik aile destek merkezi olabilir. Bu çalışmalar bittiğinde ise kamusal hizmette kullanılacak. Kullanışlı bir bina olarak yapılıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!