https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

Soma’nın Tarihine Ticaret Odası Sahip Çıktı

Soma’nın Tarihine Ticaret Odası Sahip Çıktı
1.407 views
23 Temmuz 2015 - 9:22

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu aldığı karar ile Soma’nın tarihi dokusunu canlandırmaya başlıyor. Tarihi Bedesten Soma Ticaret Odası tarafından restore edilecek.
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Soma’nın tarihini canlandırmak için ilk adımı attı. Bedesten, Han, Emin Hıdır Bey Camii, Damgacı Camii uzun yıllardır restore edilmeyi bekliyordu. Bir çok Milletvekili her ziyaret ettiğinde Restore yapılacağı sözü verse de hiçbir gelişme yaşanmıyordu. İlk adımı ise Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu attı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşen Yönetim Kurulu imzalanan protokolle Tarihi Bedesten’i 20 yıllığına kiraladı.
‘İlk adımı Ticaret Odası attı’
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık ‘ İlk adımı biz atalım. Diğer kurumlara da örnek olmak istedik. Soma’nın tarihi dokusu canlansın istiyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşmemizde Damgacı Camii ve Emin Hıdır Camii’nin bölge müdürü programda olduğunu söyledi. Bunlar restorasyonu uzun sürecek. Han ve Bedesten uzunca bir süredir kalmış projesi de hazırdı. Biz başvurduk. 20 yıllığına restorasyon karşılığında kiraladık. Vakıflar Genel Müdürlüğü kararı ile protokol yaptık. Restorasyonunu da yapacağız. Onun karşılığında biz bir kira ödeyeceğiz. Kirası ilk 2 yıl 100 TL olarak belirlendi. 200 milyar restorasyon bedeli var. O bedel çıkınca geri kalanını tahsis ediyoruz gibi bir durum. Bu şekilde onayını aldık. Projesini Vakıflar Genel Müdürlüğü hazırlatmış. Protokol ile birlikte bu projeleri aldık. Şimdi ihaleye çıkacağız. Bu işte uzman 4-5 firmaya davetiye çıkacağız. Onlar gelip inceleyip bu proje üzerinden ihaleye çıkılacak. 2 yıl tadilat süreci var. Mümkün olduğunca kısa sürede yapacağız. Tamamen toplantı amaçlı yapılacak. Oda toplantıları ve bir çok programları burada yapmayı planlıyoruz. Kültürel toplantılara ev sahipliği yapabiliriz. Bugüne kadar biz başka kurumların yerlerini kullandık. Bizim yerimiz olduktan sonra bizde uygunsa veririz.’dedi.
Soma’nın Tarihi Canlansın’
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık ‘Meclisimiz yapalım derse Eski Han’ın da yapılması için başvururuz’dedi.
Işık ‘Eski Han ile ilgili olarak ise projeleri tamamlanmadı. Maliyetini henüz bilmioruz. Oda meclisinin bütçesi olursa Meclisimiz de yapalım derse biz gireriz. Biz istiyoruz ki o bölge tamamen yenilensin. Cami, Hamam, Han, Bedesten tamamlansın. Sit alanında olmayan işyerleri yapıldı. Bunlar kamulaştırılsın kaldırılsın. Bahçeli Han yapılsın. Orası trafikten arınmış, insanların gidip oturabileceği, dışarıdan gelenlerin Soma’nı tarihi dokusu böyleymiş diyebileceği bir yer olsun istiyoruz. Biz Bedesten’i yapınca heves gelir arkası gelir diye düşünüyoruz.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabı

error: Content is protected !!