https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

Soma’nın Spor (Futbol) Tarihi 4:

Soma’nın Spor (Futbol) Tarihi 4:
3.409 views
04 Mayıs 2015 - 8:11

Bu hafta yine Soma’da Cumhuriyet’ten sonra kurulmuş ve halen gösteren faaliyet gösteren federe ve gayri federe spor kulüplerinden bahsetmeye devam edeceğiz.

  1. p) Soma Gerçekspor Kulübü:

1976 yılında gayri federe olarak faaliyete geçen kulübün kurucusu, Muammer Kurtuluş olup, renkleri “Sarı-Kırmızı” idi. 1982 senesinde ilçemizde yapılan Kaymakamlık kupasını kazanan bu kulüp daha sonra kapanmıştır.

  1. r) Soma Krolinspor Kulübü:

1975 yılında gayri-federe olarak faaliyete geçen kulübün kurucuları; Krolin Madencilik Şirketi’nin sahibi Şerif Hünal ve Kazım Açıkgöz’dür. O dönemleri Ege Bölgesi’nde Alsancak Stadı’ndan sonra gece maçları yapılabilecek futbol sa¬hasına sahip olan bu kulübün renkleri “Sarı-Siyah” idi. 1979 yılında Madenlerin devletleştirilmesiyle, bu kulüp kapanmıştır.

  1. s) Soma İşgücüspor Kulübü:

Ana çoğunluğunun madenci ve madenci çocuklarının spor yaptığı bir kulüp olan işgücüspor kulübü¬nün kurucuları Erdal Tuş ve Cemil Cura’dır. 1977 yılında kurulan bu kulüp, gayri-federe olup renkleri “Siyah-Beyaz” dır. 1977 senesinde ilçemizde yapılan kaymakamlık kupasını kazanan bu kulübün ömrü kısa olmuş ve kapanmıştır.

ş) Soma Göçmenspor Kulübü:

Namazgâh Mahallesi’nde ikamet eden göçmen gençlerin oluşturduğu ve 1977 yılında gayri-federe olarak faaliyete geçen kulübün kurucuları; İsmet Ertürk ve Mehmet Türkoğlu’dur. Renkleri “Sarı-Lacivert” olup, daha sonra faaliyetlerini durdurmuştur.

  1. t) Soma Gençlerbirliği Spor Kulübü:

1982 yılında gayri-federe olarak faaliyete geçen kulübün kurucuları; Rıza Gönen ve İbrahim Horal olup, renkleri “Kırmızı-Mavi” idi. 1982 senesinde İlçemizde yapılan Kaymakamlık kupasında ikinci olan bu kulüp daha sonra kapanmıştır.

  1. u) Soma 13 Eylülspor Kulübü:

Somaspor kulübü kapandığı üç yıl ilçemizde federe kulüp yönünden bir boşluk doğmuş olması ve bunu hisseden sporun ileri gelenleri federe bir spor kulübü kurma yönünü sürüklenmiştir. Yapılan bir seri toplantılar neticesinde 1979 yılında Soma’mızın kurtuluş gününden adını alan Soma 13 Eylülspor kulübü kurulmuştur. 1979 yılında kurulan bu kulübün kurucuları şunlardır;

A.Canalp Arda (doktor). Ahmet Demirel (Hastabakıcı). M.Hilmi Topçu (diş hekimi), Orhan Aydoğdu (Zabıta Memuru), Mustafa Sert (İnşaat Müh.), Muammer Kurtuluş (Terzi), Suat Ören (Tekniker). Yıl¬maz Özdemir (İşçi), Şakir Yazıcı (memur), İlhan Kalfa (Katip) ve Şadi Şahin (Pastacı) dır.

Liglere ilk katıldığı yıl 2. amatör kümede mücadele veren kulüp, akabinde şampiyon olup, I. Amatör kümeye yükselmiştir. Kulübün rengi “Siyah-Beyaz” olup, tüzüğünde futbol, voleybol, basketbol, hentbol, atletizm, tenis, bisiklet, güreş, avcılık, atıcılık ve binicilik dalları olmasına rağmen sadece futbol dalında faaliyet sürdürülmekteydi.

Soma 13 Eylülspor en parlak dönemlerini Teknik Direktör Ali Rıza Turan ve Antrenör Coşkun Sayar’ın çalıştırıcı olduğu zaman yaşamıştır.

Kulübün o zamanları 110 mZ’lık içinde yatakhane ve yemekhane olan dayalı döşeli kiralık bir kulüp binası mevcut idi. 13 Eylülspor Kulübü en başarılı dönemini ise 1995–1996 yılı futbol sezonunda yaşamıştır. Manisa 1. Amatör küme 3. grupta şampiyonluk mücadelesi veren kulüp hiç yenilmeden ve berabere kalmadan grup şampiyonu olmuş. Manisa’da ise grup birincileri arasında yapılan karşılaşmalarda Manisa ili şampiyonu olmuştur. 3. Lig profesyonel lige çıkmak için Aydın’da yapılan müsabakalarda ise grup şampiyonu olmuş ancak diğer grup şampiyonu İzmir Gaziemirspor ile yaptığı karşılaşmayı penaltı golüyle 1–0 yenilerek elenmiştir.

1997 yılında ise Soma Belediyespor ile birleşerek ve 13 Eylül Belediyespor adını alarak Manisa 1.Amatör kümede mücadelesini sürdürmüştür.

ü) Soma Yüzevler Spor Kulübü:

İlçemizde 1987 yılında kurulan ve federe olan kulüplerimizden bir tanesidir. Kurucu üyeleri Ahmet Niyet, Şuara Aydın, Mehmet Korkusuz, Mehmet Kılıç, Metin Özgür. Cengiz Eraydın ve Birol Tezcan olup kulübün renkleri “Sarı-Kırmızı-Mavi” dir.

Kulüp, 1988–1989 döneminde Manisa 2. Amatör kümede şampiyon olup. 1. Amatör kümeye yükselmiştir. 1990–1991 yılı futbol sezonunda tekrar 2. Amatör kümeye düşen kulüp, 1992–1993 yılı futbol sezonunda şampiyon olup. 1. Amatör kümeye yükselmiştir. Kulüp bir dönem sonra tekrar 2. Amatör kümeye düşmüş, bir müddet mücadelesini bu ligde sürdürdükten sonra faaliyetlerine son vermiştir.

Bir sonra ki haftada aynı konunun devamında aynı köşede buluşmak üzere saygı ve sevgilerimi sunuyor. Sağlıcakla kalın diyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabı

error: Content is protected !!