https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’nın Spor (Futbol) Tarihi 1:

Soma’nın Spor (Futbol) Tarihi 1:
1.483 views
06 Nisan 2015 - 7:40

Soma’da spor çalışmaları; memleketimizde de olduğu gibi genel olarak bir hedefe yönelmiş biçimde cereyan etmektedir. Bundan çevrenin tutumu da rol oynuyor kanısındayız. Oysaki gençlerle ilgili bir problem olarak sporunda; çevrenin himayesine ve desteğine muhtaç olduğunu kabul etmek mecburiye¬tindeyiz.

Çünkü spor yapmanın veya spora öncülük yapmanın ana gayesi: Gençleri kahve köşelerinden kurtar¬mak boş zamanlarını değerlendirmek, kötü alışkanlıklar için korumak ve bedeni yönleri geliştirmektir.

İlçemizde sportif faaliyetler; futbolun dışına çıkmamakta ve çok dağınık bir manzara arz etmektedir.

Örneğin; Soma’da birçok kulüp kurulmuş; ancak başarı; müessese takımlarının kurulmasından sonra sağ¬lanmıştır.

İlçemizde futbol dışında faaliyetler: 1970’li yıllardan sonra başlamıştır. Bilhassa, Soma Linyitspor bünyesinde faaliyet gösteren taek-wando takımı il genelinde devamlı birinci olmuş ve Türkiye çapında dereceler almıştır.

Voleybol dalında da yine Soma Linyitspor kulübü, il genelinde birincilik ve ikincilik elde etmiştir. Basketbol dalında ise Soma Sotesspor Manisa bazında başarılara imza atmıştır.

Soma’da spor olarak ilk faaliyetler futbol dalında gerçekleşmiştir. Türkiye çapında üç büyük kulübümüz kurulduktan sonra buna paralel olarak Soma’da yaşayan gençlerde futbola ilgi duymaya başlamışlardır.

Cumhuriyet kurulduktan bu yana ilçemizde kurulan ve faaliyet gösteren spor kulüplerine geçmeden önce Soma’da mevcut saha ve salonlardan bahsetmeye çalışacağım.

1970’li yılların başına gelinceye kadar spor tesisleri bakımından fakir olan ilçemiz, bilhassa 1985 senesinden sonra atılım içinde olmuş, ilçemizde bulunan KİT’lerinde yardımıyla zengin spor tesislerine kavuşmuştur.

İlçemizin en eski spor sahası, şu anda merkezde bulunan Atatürk Stadı’dır. Bu stadımız 1950’li yıların başlarında Soma’lı hayırsever vatandaşlarımızın tarlalarını bağışlayarak oluşturulan bir sahadır. Uzun süre çevre duvarı, tribün ve diğer tesisleri olmadan hizmet veren bu stat, 1970’li yılların başında alt yapısı tekrar düzenlenip (ızgara sistemi), 500 kişilik tribün yapılarak hizmet vermeye başlamıştır. 1987 yılında saha yapısı topraktan çime çevrilen bu stadın seyirci kapasitesi 2014 yılında yapılan yatırımlarla 3 bin kişiye çıkarılmıştır.

Soma’nın 2. büyük futbol sahası ise Soma TEK Müdürü Sayın Nazım Yavuz’un Sotesspor başkanlığı sırasında gerçekleşmiştir. 1985 yılında Sotesspor’un 3. profesyonel lige girmesiyle hizmete açılan bu stadın zemini özel Uganda çimi olup 5 bin seyirci kapasitelidir. Bu stadın yapımında büyük emekleri geçtiği için stadın ismine Nazım Yavuz adı verilmiştir.

İlçemizin 3. futbol sahası zamanın Linyitspor Başkanı Uğurcan Namlısoy’un gayretleriyle 1986 yılında hizmete girdi. 2 bin seyirci kapasiteli olan bu stat tabanı çim olup İstasyon arka mahallede bulunup, Linyit Stadı olarak anılmaktadır.

İlçemizde bu üç stadın yanı sıra Turgutalp beldemizde atıl durumda bir futbol sahası daha bulunmaktadır. Ayrıca her sene Kaymakamlık Kupası’nın oynandığı standart ölçülerde olmayan TEAŞ Eğitim Tesisleri içinde bulunan bir tesis daha vardır.

Kapalı spor tesislerine gelince; İlçemizde 2000’li yıllara gelinceye kadar, 1970 yılında yapılan Linyit Lisesi Kapalı Spor Salonu ile 1989 yılında hizmete giren Linyitspor kapalı spor salonu ile sporculara hizmet veriyordu. Seyirci kapasitesi çok az olan bu tesislerden sonra 2002 yılında Nazım Yavuz Stadı yanında ki boşluğa modern ve bin kişilik bir kapalı spor salonu kazandırılarak adına ise zamanın Manisa Valisi Sayın Muzaffer Ecemiş’in adı verilmiştir.

Yine ilçemizin muhtelif yerlerinde gençlerin spor yapabileceği halı sahalar ile son yılarda spor dalı olarak kabul edilen bilardo salonları vardır.

Memleketimizde bizim ilçemize emsal hiçbir ilçede bu kadar donanımlı spor tesisi yoktur. Bu kadar tesisin çokluğu yanı sıra ilçe sporumuzun üst düzeylerde olmaması fazlasıyla düşündürücüdür.

Bir sonra ki yazımda Soma’da Cumhuriyet’imizin ilan edilmesinden bu yana kurulan ve faaliyet gösteren kulüplerimizden bahsedeceğimi belirtip sizlere sağlık ve esenlik dolu günler diliyorum.

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!