https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Somalı İşçilerin Tazminatları Ödenmedi

Somalı İşçilerin Tazminatları Ödenmedi
1.410 views
04 Şubat 2015 - 9:19

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Hasan Ören, 301 işçisinin hayatını kaybettiği madeni işleten Soma Kömürleri A.Ş.’nin kasım ayında işten çıkardığı 2 bin 831 işçinin kıdem ve ihbar tazminatlarının neden ödenmediği konusunu meclise taşıdı.

İşçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmemesine tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören; “Hükümet daha bir yılı olmadan Soma faciasını unutmuştur. Verilen sözler tutulmamış Soma kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Gerekli tedbirleri almadığı için 301 işçi hayatını kaybetmiş, binlerce işçi işsiz kalmış, Soma ekonomisinin can damarı termik santral özelleştirilmiş, çiftçinin geçim kaynağı zeytin ağaçları kökünden sökülmüştür. Göç alan Soma, göç verir duruma gelmiştir. 15 bin vatandaşın Soma’yı terk ettiği ifade edilmektedir. Bu durum toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilemiştir. 13 Mayıstan bu yana ilçede esnaf, nakliyeci, ticaret erbabı zor durumdadır” dedi.

AK Parti Milletvekillerinin verdiği sözlerin tutulmadığını öne süren Ören, şöyle konuştu: “Termik santral satılmayacak dediler, babalar gibi satıldı. AKP’lilerin Başbakan ve Bakanlar nezdinde hiçbir etkileri olmadığı açıkça görülmüştür. Madenciler çok acı çekmiştir. Somalıları daha fazla mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle işten atılan 2 bin 831 işçinin tazminatları ocakların ruhsat sahibi ve asıl işveren olan Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından ödenmelidir. Çünkü sorumluluk, daha çok kar ve sömürü düzeni üstüne kurulan rödovans ve hizmet alım sözleşmelerini yapan Enerji Bakanlığı ve TKİ’ye aittir. CHP olarak işçilerin tazminatları ödeninceye kadar konunun takipçisi olacağız. Mecliste kurulan Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu raporunun önümüzdeki günlerde yapılacak olan görüşmelerinde bu konuları tekrar gündeme getireceğiz.”

Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı olduğunu ve mutlaka kömürün çıkarılacağını kaydeden Ören, “Tüm iş güvenliği tedbirleri alınmış, gerekli teknolojik yatırımları yapılmış, insanca çalışma koşullarında madenler işletilmeye devam edilmelidir” dedi.

İşçilerin haklarını korumakla görevli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru önergesi verdiğini belirten Hasan Ören, “Artık Soma’nın dayanacak gücü kalmamıştır. Soma için partiler üstü bir anlayışla hep birlikte çözüm üretmeli, madencilik ve enerji sektörü, işçisi, esnafı, kamyoncusu, çiftçisi ile bütün olarak Soma için çözüm yolları aramalıyız” diyerek, CHP olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Ören’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Soma’da işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatları, sosyal hak ve maaş alacakları toplamı ne kadardır? İşçilerin hak ve alacaklarının ödenmesi konusunda Bakanlık olarak ne yapacaksınız? İşçilere tazminat ve alacakları ne zaman ödenecektir? İlgili şirket tarafından işçilere 15 gün içerisinde kıdem tazminatları ödenmezse, ruhsat sahibi ve asıl işveren olan TKİ, işçilerin kıdem tazminatlarını ödeyecek mi?”

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!