https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da Ölümler Neden Bitmiyor

Soma’da Ölümler Neden Bitmiyor
2.714 views
02 Aralık 2013 - 7:51

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “CHP Manisa Milletvekilleri olarak, kömür ocaklarındaki iş kazalarının önüne geçilmesi iş güvenliği önlemi alınması için Mecliste defalarca konuştuk. TBMM Başkanlığına araştırma önergeleri, soru önergeleri verdik. Fakat hem AKP Milletvekilleri, hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kazaları görmezden gelerek, kulaklarını tıkadı” dedi.
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “İşçi ve emek kenti Soma’dan gelen maden kazası haberleri hepimizi derinden üzmektedir.
Maalesef 30 Kasım günü acı bir haber daha gelmiştir. Sabah saatlerinde Cenkyeri Işıklar bölgesinde faaliyet gösteren özel bir firmaya ait kömür ocağında 38 yaşındaki işçi Mustafa Asal banta kapılarak hayatını kaybetmiştir.
Neredeyse her ay yaşanan iş kazalarında işçilerin yaşamlarını yitirmesi Soma’da olağan hale gelmiştir. Canların yitip gitmesinin bu kadar sıradan hale gelmesi acı bir durumdur. 2011 seçimlerinden bu yana Soma’daki kömür ocaklarında meydana gelen iş kazalarında 12 işçi hayatını kaybetmiştir.
CHP Manisa Milletvekilleri olarak, kömür ocaklarındaki iş kazalarının önüne geçilmesi iş güvenliği önlemi alınması için Mecliste defalarca konuştuk. TBMM Başkanlığına araştırma önergeleri, soru önergeleri verdik. Fakat hem AKP Milletvekilleri, hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kazaları görmezden gelerek, kulaklarını tıkadı.
Her kazadan sonra ocakları denetleyip, toplumun tepkisini azaltmak ocakları geçici olarak kapatması iş kazalarını önlemeye yetmediği açıktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görevi sadece SSK primi toplamak değildir. İş kazalarını önlemek, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda tedbirler almak ve denetlemek öncelikli görevidir. Tüm kazaların özel şirketlere ait madenlerde meydana gelmesi ciddi bir denetim zafiyeti olduğunun göstergesidir.
Maden ocaklarında işçilere iş güvenliği eğitimini mutlaka vermeli ve her işçinin bu güvenlik kurallarına uyması sağlanmalıdır. Her işçi kendi güvenlik tedbirini denetleyecek nitelikte eğitilmelidir. Bu konuda sendikalar daha duyarlı olmalı, işçilerin can güvenliği ön plana çıkaran taleplerinde ısrarcı olmalıdırlar.
Artık Soma’nın sabrı kalmamıştır. Bir işçinin daha yaşamını yitirmesini hiç birimiz istemiyoruz. Bunun için Soma el birliği ile yaşam hakkını savunmalıdır. Kara elmas diyarı Soma’mız, sadece ölümlerle anılsın istemiyoruz.
Soma’da yaşanan bu kara günde, hayatını kaybeden Mustafa Asal kardeşimize Allah’tan rahmet kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!