https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da Devam eden yatırımlar

Soma’da Devam eden yatırımlar
988 views
27 Mart 2018 - 6:24

Yatırımları yerinde incelediler

Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Hasan Ergene ve Ak Parti Soma İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy, Soma Belediyesi ve devlet tarafından yapılan yaklaşık 30 milyonun üzerinde olan yatırımları yerinde inceleyerek basın mensuplarını bilgilendirdi.

‘Fakülte için ön hazırlık’

Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Hasan Ergene ve Ak Parti Soma İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy, Soma’da çalışmaları devam eden yatırımları yerinde inceledi. 300 yataklı yurdun yer tesliminin yapıldığını belirten Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Bu Soma için çok önemli bir projenin başlangıcındayız. Uzun dönemdir bekledik. Biz belediye olarak 11 bin metrekarelik arsayı Yurtkur’a teslimini yaptık. İhale yapıldı ve temel atma aşamasına gelindi. 12,5 milyonluk devlet yatırımıdır. Bizim Fakülte talebimiz var, bu fakültenin ön hazırlığıdır. Hükümetimizin yüksek öğrenime ve yüksek öğrenim gençliğine verdiği önemin de en önemli göstergesidir. 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında Fetö’ye ait el konulan binalar Milli Eğitim ve Yurtkur’a tahsis edilmişti. Kadıoğlu yurdu da Yurtkur’a tahsis edildi. Erkek öğrenci yurdumuz hizmet vermekte. Bu yurdumuz tamamlandığında erkek öğrencilerimiz buraya alınacak, orası da kız yurdu olarak kullanılmaya devam edilecek. 5 katlı ve 300 yataklı yurdumuz 400 günde tamamlanması planlanıyor. Bizde takipçisi olacağız. Fakülte için alt yapımız hazırlanmış olacak. Fakülte alanımızda zaten hemen yurdumuzun üstünde kalan 30 bin metrekarelik alandır.’dedi.

‘Kentpark, Soma’nın, devam eden projesi olacak’

180.000 metrekarelik alana Ege’nin en büyüğü sayılacak Soma Kent Park projesi’nde gelinen noktayı anlatan Fen İşleri Müdürü Ersin Bülbül ‘120 bin metreküp dekapaj çalışması yapıldı. 3 aydır burada çalışma devam ediliyor. 30 bin metreküp daha çalışma yapılacak. Kademeli yerlerde istinat duvarı çalışmaları yapılacak. Mesire yerleri daha sonra yavaş yavaş yapılacak. 700 metre uzunluğunda da çevre duvarı inşaatı yapılacak.’dedi.

Kent Park projesinin devam eden proje olacağının altını çizen Başkan Ergene ‘Böyle bir projenin bir anda ihalesini yaparsak yüksek bir maliyet çıkıyor. Bizim bütçemizi zorlayan bir çalışma olur. Fen İşleri Müdürlüğümüzün koordinesinde birebir takip ile belediyemizin bütün imkanlarını kullanarak gerçekleştirmek istiyoruz. Belediye şirketi ile ortaklaşa yaparak ekonomik bir şekilde mal etmek istiyoruz. Şuanda bile çamlık alanda temizlik yapıldı. Burası piknik yapılmaya uygun vaziyette. İstinat duvarları, lunapark, su yolları, gezinti yolları yapılacak. Alt kısımdan yukarı doğru yapılarak tamamlanacak. Her yıl Belediye bütçesinden buraya miktar ayrılarak yapılacak. Akhisar göleti Somalılar tarafından çok beğeniliyor. O proje bile 20 yıllık bir çalışmadan geçti. En son bugünkü haline geldi. Akhisar Belediyesi 15 yıldır oraya yatırım yapılıyor. Burası da Soma’nın devam eden bir projesi olacak. Her aşamasında da kullanıma açık olacak.’dedi.

‘Belediye’den Kaynak geliştirme projesi’

Turgutalp Ömer Halisdemir Ortaokulu yanına Belediye’nin arsası üzerine Soma Bel. Aş. tarafından daire ve dükkan yapıldığını dile getiren Başkan Ergene 84 konutun daha yapılacağını belirtti. Ergene ‘Turgutalp Mahallesinden bize kalan arsayı kat karşılığı yöntemi ile ihale ettik. Bu kaynak geliştirme projesidir. Geçmiş dönemlerde de belediyemiz kendine ait arsaları değerlendirdi. Dükkan ve üzerinde daireler çıkacak. İnşaatımızı en uygun teklifi veren belediyenin şirketi yapmaktadır. Kısa zamanda da tamamlanmasını bekliyoruz. Burada dükkanlara çok talep var. Özellikle eczaneler istiyor. Arsa olarak satmak yerine kendimiz yaparak kat karşılığı satmak istedik. 3 dükkan ve 8 daire olacak. 2886’ya göre encümen huzurunda açık ihale usulü satılacak. En fazla parayı veren dükkan ve daire sahibi olacak. Bizde belediye bütçemize finans sağlamış olacağız. Yukarıda bulunan arsamızda da 84 konut projemiz var. Kent Park manzaralı konutlarımızdan elde edilen gelir, halkımızın ihtiyaçları için kullanılacak’dedi.

‘Pazaryeri bitme aşamasında’

Turgutalp Pazaryeri şantiyesinde incelemelerde bulunan Başkan Ergene’ Turgutalp’te pazarımız eski Belediye binası civarında ara sokakta açılan bir pazardı. Bundan sonra pazarımızı burada açacağız. Pazaryerimizin sağ tarafında Maski çalışma yapıyor. Onun bitmesini bekliyoruz. Orada yeşil alan ve çocuk oyun grupları koyarak park olarak düzenlenecek. Sol taraf ise Turgutalp belediyesinin eski şantiye alanıydı. Orasını da otopark olarak düzenleyeceğiz. Semt pazarı yatırımlarını önce Avdan’da yapmaya başlamıştık, Cenkyeri, İstasyon Pazaryeri’ni düzenledik, şimdi 350 bin TL’lik Turgutalp pazaryerimizi yapıyoruz. Son olarak Cumhuriyet Mahallemizde pazar yeri yapacağız. Projelerimizin tamamlanma aşamasında, yaza doğru onunda ihalesini yaparak Soma’da açılan pazarları modern bir görünüme kavuşturmak istiyoruz’dedi.

‘Gençlik Merkezi tekrar ihaleye çıkacak’

Denizli’de yapılan toplantıda Gençlik Merkezi’nde yaşanan sıkıntıları ilettiğini dile getiren Başkan Ergene ‘ Denizli’de Belediye Başkanları toplantısı oldu. Orda Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya bütün Bakanlıkların, Bakan yardımcılarını oraya davet etti. Somamız ile ilgili taleplerimizi bakanlıklara ilgisine göre yazılı olarak vererek sözlü olarak ta dile getirdim. Gençlik Merkezi’mizde bunlardan bir tanesiydi. Tasfiye edildiğini, tekrar ihale hazılığı yapıldığını, en kısa sürede de tekrar ihale edileceğini söylediler. Belediye tarafından mevcut halini muhafaza etmek için orada bekçimiz var. 7 trilyonluk bir Devlet yatırımı. Soma’da da genç nüfus oldukça fazla. Gençlik Merkezine ihtiyacımız var. Bir an önce tamamlanmasını istiyoruz’dedi.

Katlı Pazaryeri’ne İlk kazma vuruldu

Katlı Pazaryeri için ilk kazma bugün vuruldu. Kaymakam Ahmet Altıntaş, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy ile birlikte şantiye alanını inceleyen Başkan Ergene firma yetkililerinden bilgiler aldı. Ergene ‘Bugün ilk kazmamız vuruldu. Çarşamba pazarı sadece pazara değil, esnaflara da canlılık getiriyor. Komşu ilçelerde farklı uygulamalar denendi ama memnuniyet verici sonuç ortaya çıkmadı. Çok fazla şehrin akışı ile oynamadan, sunulan hizmetin kalitesini arttırarak çözüm üretmeye çalışıyoruz. Esnafımızın da istekleri bu doğrultudadır. Esnafa ve vatandaşa kulağımızı tıkayamayız. Katlı Pazaryerinin kazım işinin 20-30 gün sürmesi bekleniyor. Belediyemiz itirazları da neticelendirerek en sonunda sözleşmeyi imzaladı. Yasa ne diyorsa onu yerine getirdik. Biz haklı çıktık yaptığımız işlemin doğru olduğunu gösterdik. 8280 metre karelik taban alanına sahip katlı pazaryerimizde 5 metre yer altına inilerek otopark yapılacak. Toplam 700 araç için park alanımız olacak. Firma yetkililerine kolay gelsin dileklerimizi iletiyoruz’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!