Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da 6 Bin Kişi Hijyen Eğitimden Geçecek

Soma’da 6 Bin Kişi Hijyen Eğitimden Geçecek
2.075 views
14 Aralık 2013 - 8:51

Soma’da çeşitli dallarda gıda üretimi ve temizlik işlerinde çalışan yaklaşık 6000 kişinin 4 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimi alması gerekiyor.
Soma Mesleki Eğitim Merkezinde Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy başkanlığında toplantı düzenlendi. Toplantıya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sağlık Grup Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlart Odası, Berberler Odası temsilcileri katıldı. Konu ile ilgili bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy ‘ 5 Temmuz 2013 tarihli Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereği ilçemizde Gıda Üretim ve perakende işyerlerinde, İnsan tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri, Kaplıca, hamam, Sauna, berber, kuaför, piircing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler, Otel, motel, pansiyon misafirhane gibi yerlerde çalışanlar 4 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimini almak zorundalar. Eğitimin alınması ile ilgili son tarih olan 4 Temmuz 2014 tarihine kadar bu eğitimi almayanlar hakkında cezai müeyyideler uygulanacak. Eğitimi almayan kişiler çalışmaya devam ederler ise ceza ödemek zorunda kalacaklar. İlçemizde bu eğitim, Milli Eğitim Müdürlüğümüze balı Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi tarafından verilecektir. Bu kurumlar haricinde hijyen eğitimi ile ilgili verilmiş olan tüm belgeler geçersiz sayılacak ve bundan sonra başka kurumlar tarafından bu eğitim verilemeyecektir. Hijyen eğitimi almak isteyen esnaf ve çalışanlar 31 Aralık 2013 Salı gününe kadar Soma Mesleki Eğitim Merkezi ve Soma Halk Eğitim Merkezine başvurarak başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir. Başvurulara göre eğitimler verilmeye en kısa sürede başlanacaktır. Eğitimler 8 saat sürecek ve doktorlarımız tarafından verilecektir.’dedi. Hijyen eğitimi alması gerekli yerler ise aşağıda verilmiştir.
Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri
 Cilt Bakımı Hijyen Eğitimi, dövme ve takı (piercing) hijyen eğitimi, güzellik ve saç bakım hizmetlerinde işyeri sahipleri ve işletenlerin hijyen eğitimi, kuaför (kadın/erkek) hijyen eğitimi ,makyaj hijyen eğitimi ,vücut bakımı hijyen eğitimi, kaplıca,hamam ve sauna görevlisi hijyen eğitimi.
Pazarlama Ve Perakende
  Kantin işletmeciliği hijyen eğitimi, meyve ve sebze satış elemanlığı hijyen eğitimi, su ve deniz ürünleri satış elemanlığı hijyen eğitimi, şarküteri, bakkal ve gıda pazarları satış elemanlığı hijyen eğitimi, tarım ürünleri satış elemanlığı hijyen eğitimi.
Yiyecek İçecek Hizmetleri
  Aşçı hijyen eğitimi, bar görevlisi (barmen) hijyen eğitimi, et ve et ürünleri işletmeciliği hijyen eğitimi, otel/motel ve lokanta yöneticileri hijyen eğitimi, pastacı hijyen eğitimi, servis görevlisi(garson) hijyen eğitimi, şef (yiyecek hazırlama ve sunum hizmetleri) hijyen eğitimi.
Toplum Sağlığını Koruyucu Hizmetler
  Su temini(üretimi) hijyen eğitimi.
Gıda Teknolojisi
  Çay üretimi ve işleme elemanı hijyen eğitimi, gıda kontrol elemanı hijyen eğitimi, hububat işleme elemanı hijyen eğitimi, Fırıncı elemanları hijyen eğitimi, Süt işleme elemanı hijyen eğitimi, Sebze ve meyve işleme elemanı hijyen eğitimi, Zeytin işleme elemanı hijyen eğitimi.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!