Soma Karaelmas Gazetesi

Soma’da 50 Kişi Organını Bağışladı

Soma’da 50 Kişi Organını Bağışladı
1.645 views
26 Şubat 2014 - 7:48

Soma’da bulunan yerel gazetelerin muhabirleri organlarını bağışlayarak organ Bağışı projesine destek verdi.
Manisa Valiliği tarafından hazırlanan Bağışla hayata bağlan organ bağışı projesi hayata geçirildi. Proje ortaklarından olan İl Sağlık Müdürlüğü adına Soma İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde çalışma başlatıldı.
Soma İlçe Sağlık Müdürü Mustafa Babacan öncelikle personelinin organ bağışı yapmasını sağladı. Ardından ise daire amirlerinin organ bağışı yapması için çeşitli çalışmalar yapan Babacan basın mensuplarının da organ bağışı yapmalarını sağladı. Soma’da şuana kadar 50 kişinin organ bağışında bulunduğunu dile getiren Babacan ‘ Bu sayı oldukça düşük. Ülkemizde yaklaşık 100 bin kişi organ bağışıiçin beklerken Soma’da 50 kişinin organ bağışında bulunması çok üzüntü verici. Sağlık Bakanlığı 2014 yılı Organ Bağışı yılı olarak kabul ederek Organ Bağışının önemine dikkat çekiyor. Dini açıdan hiç bir sakıncası olmadığının altı çiziliyor. Hatta Organ Bağışı ile ilgili ilk vaaz ise 1983 yılında yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı ise yılda 2 kez Organ Bağışı hakkında camilerde vaaz vermektedir.’dedi. İnsanların akıllarına takılan diğer bir soru ise ölüm döşeğinde iken kapının çalınıp organlarınızı almaya geldik şeklinde bir durum ile karşı karşıya kalmak olduğunu belirten Babacan ‘Böyle bir durum söz konusu bile değil. Kaza, enfeksiyon hastalıkları gibi bir hastalıktan ölündüğünde, evde ölümlerde veya normal hastanelerde ölümlerde hiçbir şekilde bağışta bulunamıyorsunuz. Bunun için tam donanımlı bir hastanede beyin ölümünüzün gerçekleşmesi ve buna siz izin vermiş olsanız bile ailenizin tüm bireylerinin de onay vermesi gerekiyor.’dedi. Soma’da önder kişilerin organ bağışına gerekli desteği verdiğinde herkesin de bu organ bağışına sıcak bakacağını ifade eden Babacan Organ bağışı yapmak isteyenlerin Soma İlçe Sağlık Müdürlüğüne gelerek bilgi alabileceği gibi doldurduğu formlar ile Organ Bağışında bulunabileceğini anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!