Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Uyar Madencilik’ten Açıklama

Soma Uyar Madencilik’ten Açıklama
6.595 views
12 Kasım 2013 - 8:34

Darkale Uyar Madencilik tarafından açıklama yapıldı. Darkale Uyar Madencilik Yönetim Kurulu adına açıklama yapan İbrahim Uyar şunları söyledi.
İbrahim Uyar, “Soma halkı kamuoyu ve yetkili tarafından yanlış anlaşılmamak için şirket yönetimi olarak açıklama yapma gereği hissettik.
Hukuku T.K.İ kurumuna ait İR-10412 ruhsat nolu Darkale bölümünde 2004 tarihinden bugüne kadar redevans karşılığı üretim faaliyetinde bulunmaktayız.
Bilindiği üzere 2003 yılına kadar Darkale Ocağı E.L.İ tarafından işletilmekteydi, ancak devletin yaptığı maliyet analizleri sonucu zarar ettiğinden özelleştirme kapsamına alınmıştır.
10 yıl içinde 1 milyon ton üretim T.K.İ ile anlaşılmasına rağmen şirketimiz 3.750.000 Ton üretim yaparak taahhüt edilenden çok daha fazla üretim yapıp ülke ekonomisine katkı sağlamıştır.
Sadece devlete ödenen kira bedeli:24.083.375,00 TL.’dir. Sadece E.L.İ’ ye ödenen kar payı: 45.761.991,00 TL.’dir.
1000 kişiye sağlanan istihdam, ödenen diğer vergiler düşünüldüğünde, ekonomik değil sınıfındaki maden ocağının ülkeye sağladığı katkı anlaşılmaktadır.
Şirket yönetimi ve çalışan işçi arkadaşlar olarak haklı talebimiz şudur; mevcut işgücümüzün daha güvenlikli, emniyetli, verimli sahalarda değerlendirilmesini talep ediyoruz. Üretim yapılmadığı takdirde ayakta kalamayız, bu işgücü heba olur. Ülke ekonomisi zarar görür. Hala devletin üretim maliyetleri ortada iken hızla özelleştirilmelerin görüldüğü günümüzde böyle bir işgücü hiçe sayılmamalıdır”dedi.
İbrahim Uyar, “yeni bakir bir sahada mevcut 1000’e yakın işçimizin mağdur edilmeden iş imkânı sağlanacağını ve ayrıca ilave olarak 2500 kişiye istihdam sağlanacağını taahhüt ediyoruz” dedi.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır. 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!