https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

‘Soma, Madenciliğin kalbi’

‘Soma, Madenciliğin kalbi’
978 views
24 Temmuz 2017 - 8:28

TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak Soma ziyareti sonunda basın mensupları ile bir araya geldi. Maden Ocakları, işletme ziyaretlerinde Soma’yı masaya yatırdıklarını belirten Bayrak ‘ TKİ ve benim nezdimde Soma’nın yeri ayrıdır, Soma Madenciliğin kalbidir’dedi.

TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak göreve gelmesinin ardından Soma’ya ziyaret gerçekleştirdi. Soma’da maden ocakları, işletme ziyaretleri sonrasında Genel Müdür Bayrak Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin makamında basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Ergene, Genel Müdür Bayrak’a madenci heykeli hediye etti.

‘Soma, parlak günlerine geri dönecek’

Belediye Başkanı Hasan Ergene ziyaret sırasında yaptığı açıklamasında ‘Biz ziyaret planlıyorduk, Müdürümüz bizden erken davrandı’dedi.

Ergene ‘Biz atandıktan sonra Ramazan ayında olması nedeni ile niyetlendik fakat ilçeden ayrılamadık. Sizlerde siyasetten gelen insansınız her akşam ayrı bir iftar programı oluyor malum katılmak zorunda kalıyorsunuz. Kendisi bizden önce davrandı. Soma’ya verdiği değerin göstergesidir. Hafta boyunca Somamızda çok önemli temaslarda bulundu. Bu ziyaretin şehrimiz açısından çok önemli olduğu ifade etmek istiyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz. İnşallah Somamızda o yaşadığımız kötü kazadan sonra Genel Müdürümüz ve ekibinin de gayretleri ile tekrar eski parlak günlerimize geri döneceğimizi ümit ediyoruz. Faciadan itibaren ne Hükümetimiz nede kömür işletmeleri kurumumuz, Enerji Bakanlığımız Soma’nın üzerinden elini çekmediler. Her türlü destek yapıldı. Artarak ta devam ediyor. Bir taraftan maden şehitlerimizin yakınları ile ilgili her boyutta sosyal destekler yardımlar devam ediyor. Bununla ilgili kanun ve düzenlemeler yapıldı. Hemde kazadan etkilenen Soma Kömür İşletmeleri ve burada çalışan işçiler ile ilgili gereken ne ise yapılmaya çalışılıyor. Bu doğrultuda önümüzdeki günlerde de bu faaliyetlerin süreceğini biz ümit ediyoruz. Sayın Genel Müdürümüze hem Soma’ya hemde Belediyemize yapmış olduğu ziyaretten ötürü teşekkür ediyoruz’dedi.

‘Soma’nın ayrı bir yeri var’

TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak ise basın mensuplarına verdiği demeçte ‘İdari binalarımızda arkadaşlarımızla birlikte Soma’yı masaya yatırdık. Soma madenciliğin kalbidir. Türkiye Kömür İşletmelerinin kömür hacminin nerede ise %60’ı Soma’da dönmektedir. Dolayısı ile TKİ ve benim nazarımda Soma’nın ayrı bir yeri var. Malumunuz 1 ay önce TKİ Genel Müdür olarak atandım. TKİ eski kurumumdu, 17 yıl sonra asli kurumuma geri döndüm. Arkadaşlar tanıdığım mesleğinde de profesyonelleşmiş arkadaşlarımız. Biz özellikle son dönemde bakanlığımızın hükümetimizin enerji ve madencilik konusundaki reform niteliğindeki düzenlemeler bize heyecan verdi. Kömür madenciliğinde önümüzdeki süreçte çok daha güzel günler yaşayacağımızı, piyasanın kömür ihtiyacını karşılıyoruz. Piyasayı regüle ediyoruz. Düşük kalorili kömürlerle de elektrik enerjisi üretimi ile enerjide dışa bağımlılığı bir nebze azaltırsak kendimizi bahtiyar hissedeceğiz. Şantiye ziyaretlerini tamamladık. Siyaset yapsakta işletmeleri gezmeyi daha çok seviyorum. Soma’da da eski ve güzel günlerein geri gelmesi için uğraşacağız. Acı bir olay ve travma yaşadık. Bu sadece Soma’yı değil, ülkemizi ve sektörü ciddi anlamda etkiledi. Bu yaraları sarmaya çalışıyoruz. Devlet ve kurum olarak kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Gerekli çalışmalarımız devam etmektedir.’dedi.

‘İdari tasarruftur’

ELİ Müessese Müdürlüğünün İşletme Müdürlüğüne çevrilmesi ile ilgili de basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bayrak ‘ Bu idari bir tasarruftur. Çayırhan’da Müessese Müdürlüğü olarak çalıştık, Bölge Müdürlüğü olarak çalıştık, İşletme Müdürlüğü olarak çalıştık ama hiçbir şey değişmeyecek. Hakkı Bey’in ünvanında Müessese Müdürü değil, İşletme Müdürü yazıyor. Soma’yı ve Soma halkını etkileyecek hiçbir şey yok. Tamamden idari tasarruftur.’dedi.

‘Zam erteleniyordu’

TKİ’nin kömür fiyatlarına zam yapması ile ilgili de soruları cevaplayan Bayrak ‘ TKİ her zaman bu piyasayı regüle etmeye çalışır. Şu anda emin olunuz bize bağlı çalışan diğer sektörleri de biz destekleme çalışıyoruz. Kömür maliyetlerimiz çok yüksek. Hiçbir zaman maliyetin altında üretim yaparsanız işletmeleri ve müesseseleri iflas ettirir. İthal’e yönelmeyi ise algı ve tepki olarak yorumluyorum. İthal kömürden daha ucuzdur bizim kömürümüz. Sanayinin de ithal kömürden daha fazla ihtiyaç duyduğu kömür bizim. Hiçbir zaman bizde tüccar mantığı ile hareket etmedik. Daha önce biz zam gündemimizdeydi. Erteleniyordu, bir yerden sonra zam demeyelim de fiyat ayarlaması yapıldı diyelim’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!