https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Soma Esnafı Zor Durumda

Soma Esnafı Zor Durumda
1.572 views
13 Temmuz 2015 - 9:35

Soma Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Ayan basın açıklaması yaparak, esnafın sıkıntılarını anlattı. Ayan, “Ertelenen borçların  ödemesi başladı ama beraberinde esnafta büyük bir endişe başlamış oldu. Borçların yeniden ertelenmesi için büyük bir beklenti meydana gelmiş durumdadır” dedi.
Soma’da geçtiğimiz yıl yaşanan maden faciasının ardından ekonomik sıkıntı yaşayan Soma Esnafı destek bekliyor. Geçen yıl esnafa yönelik ertelenen kredilerin ödeme zamanın gelmesi ve bu arada KOSGEB kredilerinin ödeme zamanın yaklaşması esnafın büyük bir endişe içine içerisine girmesine neden oldu.
Soma Esnaf ve Sanatkârlar kredi kefalet kooperatifi’nin öncülüğünde Cengiz Topel Meydanında bir araya gelen kooperatif, dernek ve odalar ortak bir basın açıklaması yaparak, esnafın sıkıntısına dikkat çekti.
Cengiz Topel Meydanında yapılan basın açıklamasına Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Başkan Yardımcısı Ali Tulup, Soma’nın esnaflara yönelik hizmet veren sivil toplum kuruluşlarından Soma Ticaret ve Sanayi Odası, Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Soma Şoförler Odası, Soma Nakliyeciler Kooperatifi, Soma Seyahat Kooperatifi, Soma Minibüsçüler Kooperatifi, Soma Berberler ve Kuaförler Odası ve Soma Pazarcılar Odası, siyasi parti başkanları ve esnaflar bir araya gelerek kredi borçlarının yeniden ertelenmesi için ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu.
Kooperatif, dernek ve odalar adına açıklama yapan Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan, “Maden  kazası sonrası olağanüstü bozulan ticari yaşam nedeniyle Esnaf borçlarının 1 yıl daha ötelenmesi çalışmalarına Nisan ayında başladığımızı biliyorsunuz.
24 Nisan 2015 tarihli bütün odaların imzaladığı dilekçe ile başlayan erteleme talebimizden hemen sonra Soma EKKK adına 28 Nisan 2015 günü gerekçeleri sağlam verilere dayanan bir dilekçe ile Teskomb’a öteleme talebinde bulunduk. Teskomb genel Başkanımız Genel başkan yardımcımız olumlu görüşle yazımızı Halkbank Genel Müdürlüğü’ne takdim etti.
Bütün oda ve kooperatiflerin katılımı ile basın açıklaması yapıldı. Daha sonra  Defalarca bende konuyu basın yoluyla dile getirdim.
Başbakanlık makamına Başbakan yardımcısı Sn. Ali Babacan’a yazılı olarak ilettik Belediye Başkanımızın Aracılığı ile SN Ali Babacan’ın danışmanına durumu bütün açıklığı ile izah ettim. Ve  Soma esnafı adına yardım talep ettim.Durumu Manisa  Milletvekillerimize anlattık yardım talep ettik.Başbakanlık  makamına Başkan olarak  yazdığımız yazıda talebimizim makul kabul edilir olduğunu Devletimize hazinemize bir yük getirmediğini arz ettik.Talebimizde  Faiz affı yoktur, Hibe yoktur,kredi affı yoktur.Tahakkuk etmiş faizlerini ödeyeceğimiz taksitlerin sadece anaparaları ötelenecektir.Bu makul ve uygulanabilir bir durumdur istediğimiz ayakta kalmak için CAN SUYU ‘dur sadece” dedi.
Kaza nedeniyle birçok esnafın ilgili madenden alacaklı durumda olduğunu belirten, Başkan Ali Ayan konuşmasını şöyle sürdürdü.
Ayan, “Nakliyeciler Kooperatifi ve İşçi Servis araçları sahipleri paralarını alamadı. Bu kurumların üyeleri zor durumdadır.Kömür üretimi azlığı nedeniyle kamyonlarımız düşük kapasite ile çalıştığı için sanayi sitesi esnafı da işsiz durumda.Sanayi işsiz, çarşı esnafı işsiz, pazaryerleri işsiz. Bu işsizlik içinde borçların ödenmesi oldukça zordur.
Ertelenen borçların  ödemesi başladı ama beraberinde esnafta büyük bir endişe başlamış oldu. Borçların yeniden ertelenmesi için büyük bir beklenti meydana gelmiş durumdadır.
Bu gün burada Esnaf borçlarının ötelenmesi konusunda  haklı ve gerekçeleri sağlam taleplerimizi duyurmak için toplanmış bulunuyoruz.Soma’nın sadece esnaftan ibaret olmadığını biliyoruz. Soma’nın başka  ve farklı ihtiyaçları ve talepleri olduğunu biliyor her konuya destek olmak gerektiğine gönülden inanıyoruz.
Soma’nın ihtiyaçları konusunda Bütün STK ları ile dayanışma içinde olmak gerektiğini de biliyoruz.Ancak  içinde bulunduğumuz  zor ticari yaşam nedeniyle  borç hesaplamaktan, kara kara düşünmekten, neyle nasıl ilgilenelim inanın bilemiyoruz.
İsteğimiz “BİR YUDUM CAN SUYUDUR”  Bir yudum can suyu içelim, Kendimize gelelim Bütün Soma’nın sorunlarıyla uğraşalım destek olalım. Ama içinde bulunduğumuz durumda bu mümkünmüdür.Biz  bu borç ertelemesini yalnız esnaf için değil,  Esnafında ayakta kalarak ilçemizin sorunlarına katkı sağlayabilsin diye istiyoruz.Görülüyor ki, konumuz sadece esnaf borçları değildir. Soma’nın geleceği için  büyük fotoğrafa bakmak en doğru bakış açısıdır.
Esnaf borçlarının ertelenmesi ile sorunlar çözülmeyecektir. O sadece ayakta kalmamız için bir talep bir istektir.BİR YUDUM CAN SUYU  ile ayakta kalarak Soma sorunlarına bizde katkı koyalım demektir.
Soma’nın yeni iş sahalarına ihtiyacı vardır. Biz esnaflar olarak yatırımı istihdamı daima destekledik desteklemeye devam edeceğiz.Ekmek kapısını daima koşulsuz destekleriz.
OSB vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Organize sanayi bölgesi Soma ekonomisini uçuşa getirecek ciddi bir yatırımdır. Soma nın ticari yaşamına inanılmaz katkılar sağlayacaktır. Bu konuda Sn. Hakan Işık ve çalışma arkadaşlarını desteklemeliyiz.Komşularımızdaki OSB’lerin doluluk oranlarını tespit ederek  bir talep seferberliği içinde olmalıyız.
Soma’ya kazandırılacak bir Fakültenin bacasız bir fabrika olduğunu hep söyledim, söylemeye devam edeceğim. Devam Edeceğiz,
Çağrımıza cevap Gelmese bile  ben  Ali  AYAN * SN HAKAN IŞIK ve SN REMZİ ORHAN  bu düşüncenin takipçisi ve hizmetkârı olacağız.  Fakülte Esnafımıza işçimize tüccarımıza tüm halkımıza fayda sağlayacaktır.
AMA BİR YUDUM CAN SUYU LAZIM bu katkı sağlayacak dermanı bulmak için Fakülte konusunda Kaymakamımız Sn M.Bahattin ATÇI’nın  hizmetleri de çok önemlidir.  Madenler Tam kapasite Çalışmalı, işçilerin  tamamı işlerine kavuşmalı, kömür üretimi artmalıdır.
M.Kemal Atatürk diyor ki  ”KÖMÜR TÜRKİYEYİ İHYA EDECEK BİR SERVETTİR ” o zaman bu kömür çıkarılmalı çıkarılmanın önü açılmalıdır.Kömür üretimi  artmalı ve bundan çalışanlar taşıyanlar satanlar ve Tüm Soma halkı dolayısıyla faydalanmalıdır.Türkiye’yi  ihya edecek servet Soma’mızın dağlarında beklerken üretim az diye kimse İTHAL kömürden bahsetmemelidir.Bütün Cumhuriyet hükümetlerini Programında rejimin teminatı olarak gösterilen esnaf ve sanatkâr bu övgüden mutludur ama bu günlerde övgüden fazlasını beklemektedir.
Somanın içinde bulunduğu ticari sorunlar nedeniyle Nakliyecilerin alacakları için çare aranmalıdır. Servis otobüslerinin Yeni plaka sorununu için çareler aranmalıdır. Belediye Başkanımız ve Büyük şehir belediye başkanımızdan bu konuda yardım bekliyoruz
E hacizler konusunda Vergi dairemizin daha anlayışlı davranmasını bekliyoruz.
“Halkbank’ın çare üretmesini bekliyoruz”
Sorunların çözülmesi halinde bizde bütün Soma sorunlarına duyarlı olacağız.Anlattıklarımız sonucunda sanıyorum anlaşılmıştır. Sadece borç erteleme toplantısı yapmıyoruz, Borç ertelemesini sadece ayakta kalmak için istiyor, isteme gerekçelerimizin de yeterli olduğuna inanıyoruz.
Sonuç olarak, bir kez daha yinelemek istiyorum. Soma’mızın olağanüstü şartları nedeniyle Esnafın desteğe ihtiyacı vardır.Bütün Cumhuriyet Hükümetlerini;Sn. Başbakanımıza Cumhuriyet hükümetinin Bakanlarına haklı talebimizi duymalarını arz ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!