Soma Karaelmas Gazetesi

Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği açıldı

Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği açıldı
951 views
22 Ocak 2018 - 8:12

Soma’da 13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden 301 maden şehitleri ailelerinin bir araya gelerek kurduğu “Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği” açılışı yapıldı.

Açılışa Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa Baro Başkanı Av.Ali Arslan, Soma Belediye Başkan Yardımcısı Ali Tulup, CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve madenci yakınları katıldı.

Kazanın meydana geldiği ilk gününden bu yana ailelerin yanında olduklarını belirten Feyzioğlu, şöyle dedi: “Yerin yedi kat dibinde yok pahasına çalışmaya mahkum edilenler birileri ölçüsüz para kazansız diye en son bedeli canları ile ödedi. Türkiye Barolar Birliği olarak tüm siyasi partilerin dışında ve üzerinde meseleye sahip çıkmayı namus borcu bildik. Sonuna kadar da sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Derneğimiz 301 şehidimizin aileleri için hayırlı olsun.”

Dernek başkanı İsmail Çolak, derneği kurmalarındaki amacın hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı kalmadan şehit evlatlarını unutmamak ve unutturmamak olduğunu ifade etti.

Çolak, şöyle devam etti:

“Babasız kalan binlerce yetim çocuğunu birlik ve beraberlik içerisinde daha iyi bir gelecek sağlamaktır. Evsiz kalan kadınlarımıza evlatsız kalan anne ve babalarımıza destek olmaktır. Devletten özele sendikalardan iş verene bütün yetkililerin sorumluluklarını yapmadıkları için kaybettiğimiz 301 canımızın 438’i yetim evlat, 255 eşsiz kadın 301 anne ve baba geride kalmıştır. Bilimsel raporlardan yapılan her şeyin ortaya çıkmasına rağmen mahkeme köşelerinde bekleyen ailelerimizin kurmuş olduğu derneğimizin açılışına geldiğiniz teşekkür ederiz.”

Açılışın ardından katılanlar dernek binasında şehitlerin fotoğrafları asıldığı anı panosunu gezdi.

Fevzioğlu ve beraberindekiler daha sonra İsmail Çolak’ı evinde ziyaret etti ardından Soma Maden Şehitliğine ziyaret edip dua ettiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!