https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Sarıkaya sakinleri isyanda

Sarıkaya sakinleri isyanda
1.424 views
18 Ağustos 2016 - 8:24

Sarıkaya’nın yıllardır devam eden su ve yol sıkıntısı hala çözülemedi. Mahalle halkı Büyükşehirden geçici değil artık kalıcı çözüm istiyor.
21. yüzyılda hala su sıkıntısı çektiklerini dile getiren Sarıkaya mahallesi sakinleri artık seslerinin duyulmasını istiyor. Yıllardır çözüme kavuşmayan yol ve su sorunlarının bir an evvel çözülmesi gerektiğini ifade eden mahalle sakinleri köyümüzü terk mi edelim diyerek isyan ettiler.

‘Çözüm istiyoruz’

Köye gün aşırı tankerler ile su getirildiğini dile getiren mahalle sakinleri adına konuşan Salih Asil Karakuzu’ Sarıkaya köyünde  yıllardır süren su sorunu var. Sondaj vuruldu ancak çözüm olmadı.  15-20 yıl önce yapılmış depomuz var. En son Büyükşehir Belediyesi tarafından gelip içini kazıdılar gittiler. Her yerdeki su depoları elden geçirildi diyorlar bizim depomuza bakılmadı bile. Su kaçağı var nereden olduğu belli değil. Tespit edilsin dedik bizi oyalıyorlar. Koordinatörlüğü arıyor su istiyoruz. Her gün ben size su gönderemem benim 73 tane daha mahallem var, tek köy siz misiniz diye cevap alıyoruz. Her gün Büyükşehirden birisini arayıp su istemek zorunda kalıyoruz. Her köyde su sıkıntısı yok. Soma’nın sadece 3 köyünde su sıkıntısı var. Her köyde su sıkıntısı yaşanıyor gibi bir tavır takınıyorlar. 21. Yüzyılda hala su sıkıntısı yaşıyoruz. Arkadaşlarımız köye gelirken İçme suyunu bile Soma’dan getiriyor. Bizler ise İçme sularımızı köyün 1 km. aşağısında bulunan çeşmeden doldurup geliyoruz. Yolumuzu da bir türlü yapamadılar. 3.700 metrelik yolumuz 10 yıl önce asfaltlanmış daha sonraları ise sadece malzeme atılarak sorun çözülmeye çalışıldı. Köy yolumuzun bir kısmını zaten büyükşehir çöp dökmek için kullanıyor. Geri kalan kısmında asfalt atılmasını istiyoruz. Köyde herşey bol olur temiz hava alırız diye geliyoruz ama su olmayınca hiçbir şey olmuyor. Yapmıyoruz desinler bizde ona göre çare bulalım. Bizi artık oyalayıp durmasınlar’ dedi.

‘Çamaşırlarımızı  Soma’da yıkıyoruz’

Köyün bayanları ise kirli çamaşırlarını bile Soma’ya götürdüklerini dile getirerek ‘Yazın burada kalıyoruz. Kirli çamaşırlarımızı doldurup Soma’da makinada yıkayıp getiriyoruz. İçme suyu için sularımızı Soma’dan getiriyoruz. Bu da yetmiyormuş gibi bazı vatandaşlar buraya bidonlarla gelerek su dolduruyor. Biz parası ile ödüyoruz. Gelip su doldurup gidiyorlar’ dediler.

‘Bizim neyimiz eksik’

Mahalle muhtarı Cemalettin Aktaş ise ‘Büyükşehiri aradım su istedim. Haftada bir gönderirim, benim 73 köyüm var diye cevap verdi. 75 tonluk su depomuz var. Ancak su kaçağı var. Gün aşırı su geliyor. İtfaiyede geçtiğimiz gün 13 ton su geldi, köye vermedim, sabah baktığımda 10 tonu gitmişti. Depoda kaçak olduğunu Büyükşehire ilettim. Biz bu suyu kullanma ile bitiremeyiz kaçak var dedim. İlgileneceklerini söylediler. Köyümüz 25 hane yazın bahçesine bağına gelenler ile bu sayı 70’i geçiyor. Yazın insanlar temiz hava almak için buraya geliyor, Su olmayınca yol olmayınca buraya gelmekte sıkıntı yaşanıyor. Taşıma su ile değirmen dönmüyor. Yolumuz için ise çözüm bulunmadı.  Bir çok mahallenin yollarının yapıldığını gazetelerden okuyoruz. Bizlerin neyi eksik. Bizimde yolumuz yapılsın.’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!