https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Rakipsiz Başkan

Rakipsiz Başkan
1.046 views
14 Şubat 2017 - 6:31

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu yapıldı. Rakibi çıkmayan Ali Başkan güven tazeleyerek koltuğunu kimseye bırakmadı.

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel kurulunu gerçekleştirdi. Rakibi çıkmadığı için 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılan çalışmaların gözden geçirildiği Genel Kurul Hafta Sonu Belediye Düğün Salonunda yapıldı. 1187 ortağı bulunan EKK Genel Kurulu’na ortakların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Divan Başkanlığı oluşturulmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

17 milyon Kredi verildi’

Genel Kurulda konuşma yapan Başkan Ali Ayan konuşmasında ‘Kooperatifimizde alacağımız kararların başarılar getirmesini diliyorum. Genel Kurulumuzu oluşturan siz değerli ortaklarımızı selamlıyorum. Esnaf Kefalet kooperatifleri son yıllarda ülke genelinde dağıttıkları kredi hacmi ile önemli bir kuruluş haline gelmişlerdir. Kefalet veren bir müessese iken finans kuruluşu gibi anılıyor olmak son derece önemli ve anlamlıdır. Soma Esnaf ve Kefalet Kooperatifi 20 Mayıs 1955 tarihinde kurulmuş, 28 Mayıs 1955 tarihinde ise tescil işlemlerini gerçekleştirerek yaşamına başlamıştır. 15 Temmuz Hain darbe girişimine karşı başta TESKOMB olmak üzere Esnaf ve Sanatkar önemli bir duruş sergilemiştir. Soma Esnafı olarak ta Demokrasi nöbetleri, basın açıklamaları, yürüyüşler ve nöbet tutanlara ikramlar ile görevlerini yerine getirmiştir. Faaliyetlerimize devam ederken yıl içinde ortaklarımızın işlemleri geciktirmeden yerine getirilmiş, kredi dosyaları zamanında hazırlanmış ve gecikmeye meydan verilmemiştir. Krediler ile ilgili konular ve bilgiler basın ve SMS ve telefon ile bildirilmiştir. 2016 yılında 87 Yönetim Kurulu toplantısı yapmış ve bu toplantılarda ise 201 eski 167 yeni toplam 368 ortağa toplam 17 milyon 600 bin TL kredi kefaleti sağlanmıştır. Yıl sonu itibari daha önceki krediler de dahil olmak üzere toplam 43 milyon 500 bin liraya ulaşmış bulunmaktayız. Kredilerimiz hazine destekli olup 1 yıllık vadeli kredilerde yıllık %4, 2 ve daha yukarı vadelerde yıllık %5 faiz uygulanmaktadır. Soma’da yaşanan elim maden kazası nedeniyle Esnaf borçları talebimiz sonucu 1 yıl süreyle 2. defa faizsiz ötelenmiştir. 20 Mayıs 2016 da ödemeler başlamış olmasına rağmen ödemelerde aksamalar yaşanmıştır. Ötelenen borçların ve diğer taksitlerin gecikmeye uğramadan ödenmesi çok önemlidir. Gününde ödenmeyen ve takibe intikal eden taksitler olumsuzluklara neden olmaktadır. Giderek artan takip oranımız 1.grup kooperatif olmamızı zorlaştırmakta ortaklarımızın kullanacağı kredi üst limitinin düşme riskini artırmaktadır. Takibimizi düşük tutmak ve bulunduğumuz 1. grupta kalmak için gayret sarf etmekteyiz. Teminatlarımızın güçlü olması ödemelerin zamanında yapılması yerimizi korumak için çok önemlidir. Kaybolmaya yüz tutmuş meslekler kredisi devam etmektedir. Girişimci kredisi projeye bağlı bir kredidir. İşletme kredileri bildiğiniz şekli ile devam edecektir.

Yeni yılda plasman hedefimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi yüksek olmayacağı toplam plasman hedefimizin 50 milyon TL olacağı tahmin edilmektedir. Yeni krediler olmadığı takdirde bu miktarın talepleri karşılayacağı düşünülmektedir. Soma ESO’nun Alışverişini Yerel esnaftan yap ESNAFINI Koru konulu yerel esnaf destek projesini kooperatif olarak destekliyoruz. Yalnız esnaf ihtiyaçlarıyla değil ilçemizin ihtiyaçları ile de ilgileniyoruz. Geçen yıl Soma’ya bir fakülte açılmasını arzu etmiştik bunu tekrarlamakta fayda görüyoruz. Bu konudaki çalışmaları destekliyoruz. Yeni iş sahaları açılmasını, Organize Sanayi Bölgesinin açılmasını, Madenlerde daha çok işçi çalışmasını, Esnafın perakende ticaretten daha fazla pay almasını, Esnaf sicil harçlarına ve Trafik Sigortalarına çare bulunmasını, Bağ-kur primlerinin bir miktar indirilmesini arzu ediyoruz. Soma Maden kazası için KOSGEB kredisi kullanan esnaflar 2015 Ocak Ayından bu yana Esnaf Kefalet Kredisini kullanamıyor. Bu konuda çözüm bulunmasını, marketlere karşı esnafın korunmasını faydalı buluyoruz. Gelecek çalışma yılının başarılı geçmesini dileriz ’dedi.

Yapılan Genel Kurulun ardından karşısına rakip çıkmadığı için Başkan Ali Ayan 4 yıllığına tekrar Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına seçildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!