https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Projeler İçin Büyükşehir Bekleniyor

Projeler İçin Büyükşehir Bekleniyor
1.599 views
26 Ocak 2015 - 8:59

Soma Kaymakamı Atçı, maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisinin yakınlarına verilecek konutlar ile belediye mezarlığı içerisinde bulunan maden şehitliği projeleri için büyükşehir belediyesinini atacağı adımları beklediklerini bildirdi

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı gazetemize yaptığı açıklamada, Eynez maden ocağında 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği kaza ardından hayata geçirilen projeler ve gelinen son aşamalara ilişkin değerledirmelerde bulundu.

Maden faciasında hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine verilmesi planlanan konutların iki ayrı proje olarak sürdürüldüğünü kaydeden Atçı, konutların birer tanesini Doğuş firması, ikinci konutları ise Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi tarafından gerçekleştirileceğini anlattı.

Konut projelerinde yapım aşamasına gelindiğini, son bir pürüzün kaldığını belirten Atçı, “Turgutalp Mahallemizin içme suyu hattı geçiyor. Aynı zamanda Ege Linyitleri Müessese Müdürlüğü’nün de sosyal tesislerinin su hattı geçiyor. Bu su hatlarının buradan alınması ve taşınması gerekiyor. Borular arsa içerisinden alınacak, alındıktan sonra da 301 konutun yapımına başlanacak inşallah” dedi.

“Büyükşehiri bekliyoruz”

İnşa edilmesi gündeme gelen “Anıt Mezar” projesi ile ilgili olarak Atçı, anıt mezarın yapılmasına bir çok kurumun talip olduğunu, projenin yapım aşamasına gelindiğini ancak Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi kendilerinin yapacağını ifade ettiğini anımsattı.

Atçı, “Tabi ki uzun bir süre geçti. Şu anda ne aşamaya gelindi, tam son durumunu bilemiyorum. Ama bir yılını doldurmadan bu projenin başlanıp bitirilmesini önemli diye düşünüyorum. En azından önümüzdeki Mayıs ayında orada bir anma toplantısı ve töreni yapılacaksa o mezarlığın açılışının da o tarihte yapılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Hem TOKİ inşaatının önünün açılmasında hem de anıt mezarın yapılmasında büyükşehiri bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İşsizlik sorunu aşılıyor

Facianın yaşandığı Eynez Ocağı’nın mayıs 2014’ten firmaya ait diğer ocakların da iş güvenliği koşulları ve eksiklikler nedeniyle kapalı olduğuna işaret eden Atçı, “Firma eksiklikleri giderdi önümüzdeki hafta sonu itibari ile hazır olacağı söylendi. Eğer Ata Bacası Ocağı önümüzdeki hafta üretime başlarsa 600-700 civarında işçi yeniden işe dönebilecek” şeklinde konuştu.

İşsiz kalan maden işçilerine yönelik alternatif projelerin hayata geçirildiğini gelecek ay içerisinde mevcut maden ocakları ve yeni bacaların açılmasıyla işsizlik sorununun büyük ölçüde çözüleceğini ifade eden Atçı şunları söyledi:

“Genç maden işçilerimizin bazılarında moral bozukluğu oluşuyor. Kış ortasında işsiz kalan insanlar geleceğinin ne olacağı ile ilgili bir endişe içerisine giriyorlar. Genç insanlar başka meslekleri de yok. Bu ocaklarda 8-10-15 senedir çalışan işçiler var. İşsiz kalmışlar. Bize sürekli başvuruyorlar. Başka bir iş kolunda çalışamayacaklarını söylüyorlar. O nedenle biz bu ocakların bir an önce açılmasını ve burada üretim faaliyetinin bir an önce başlamasını arzu ediyoruz. Şu anda halen üretim yapan başka bir firmamız yeni bir ocak açıyor. Bin ile bin 500 civarında istihdam imkanı olacak. Onu bekliyoruz. Ayrıca başka bir firma yeni üretime geçecek. Önümüzdeki ay itibari ile oradan da alımlar devam ediyor. Bir kısım işçinin orada çalışması söz konusu olacak. Şu anda işsiz kalan işçilerimizin istihdamını sağlamak yönünde çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki ay gibi birçok işçimiz işe girmesini bekliyoruz. Hatta bir kısım işçilerimiz arzu edenlerin başka sektöre transferi ile ilgili burada kurslar da açtık. Alternatif iş alanları da yaratmaya çalışıyoruz.”

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!