Soma Karaelmas Gazetesi

Özel Birlik Öğrencileri Bozmadan Yapmak için Yarıştılar

Özel Birlik Öğrencileri Bozmadan Yapmak için Yarıştılar
2.858 views
05 Aralık 2013 - 8:09

Soma Özel Birlik Anadolu Lisesi öğrencileri arasında, Türkiye haritası üzerinde pratik yapmaya yönelik olarak “BOZmadan YAPmaya var mısınız?” adıyla “Geleneksel Sınıflar arası 1. Yapboz Yarışması” düzenlendi.
Soma Özel Birlik Anadolu Lisesi öğrencileri, Coğrafya dersinde el becerisini artırmak ve haritalarla çalışmayı geliştirmek amacıyla iki hafta süreyle Türkiye haritası yapboz yarışması heyecanı yaşadılar. Coğrafya öğretmeni İbrahim Türkhan’ın tertiplediği yarışma sürecinde öğrenciler, önce sınıfları adına genel yarışmada yer alabilmek için sınıf içinde yarışmaya katıldılar. Sınıflarının temsilciliğini elde eden yarışmacılar daha sonra sınıflarının adını birincilik sırasına yazdırmak için ter döktü. Her sınıftan ikişer öğrenci olmak üzere 12 sınıftan toplam yirmi dört öğrencinin büyük bir çekişme içinde gerçekleştirdiği yarışmada seyirci öğrenciler de kendi sınıflarının birinci olması için tezahürat yaparak, arkadaşlarına destek olmaya çalıştılar. Her hangi bir haritayla karşılaşıldığında onun nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili el becerisinin önemli olduğu yarışma sonunda birinciliği 11C sınıfından Niyazi Nazlı ile Fatih Geven, ikinciliği 12C sınıfından Eyüp Erden ile Tarık Küçük ve üçüncülüğü ise 11A sınıfından Ahmet Dağlıoğlu ile Mustafa Arslan kazandı.
Özel Birlik Anadolu Lisesi Müdürü Hamza Yakar, “Öğrencilerimizin medenî cesaretlerini artırma ve haritada yer bulma becerilerini geliştirmeye yönelik olan bu tür çalışmaların bu yıl ilkini düzenledikleri için emeği geçen arkadaşlarımı ve yarışmaya katılan öğrencileri kutluyorum. Büyük bir çekişme içinde geçen yarışma sonunda dereceye giren öğrencilerimizi de tebrik ediyorum. Bu yarışmanın, ilk olmasına rağmen öğrencilerimizin sınav sonrası yorgunluklarını gidermesi bakımından da yararlı olduğu inancındayım. Sene başında hazırladığımız Yol Haritası çerçevesinde gerçekleştirilen bu etkinlikle öğrencilerimiz Coğrafya dersine farklı bir bakış açısı kazanmaktadırlar. Ders sırasında önlerine çıkan bilgileri pekiştirmesi bakımından da önemlidir. Bu yarışma adından da anlaşılacağı üzerine gelenek haline gelerek her yıl gerçekleştirilmesini bekliyoruz. İlerleyen günlerde diğer derslerde de yapılacak olan buna benzeri çalışmalarla öğrencilerimizin renkli bir eğitim-öğretim sezonu geçireceklerine inanıyorum.” dedi.
Birinciliği elde eden 11C sınıfı öğrencilerinden Niyazi Nazlı ile Fatih Geven, “Okulumuz idaresinin destekleriyle Coğrafya öğretmenimizin düzenlediği bu yarışmaya, ilk günden itibaren birinci olmayı kafamıza koyarak hazırlandık. Sınıfımızı en iyi şekilde temsil etmek ve Coğrafya dersine öğrendiğimiz bilgileri uygulamaya dökmek için iyi bir fırsat olan yarışmanın sonunda diğer arkadaşlarımızı arkada bırakarak birinci olduğumuz için sevinçliyiz. Yarışmanın adından da anlaşılacağı üzere, günlük hayatımızdaki ilişkiler sırasında arkadaşlarımızın kalbini kırmadan yaşamayı da hatırlamış olduk. Bundan sonra her derste teorisini gördüğümüz konuların kullanım alanları hakkında yeni bilgiler elde etmek için uğraş vereceğiz. Arkadaşlarımız adına, böyle bir yarışmayı okul yol haritasına dâhil ettikleri için okulumuza teşekkür ediyoruz.” dediler.
Özel Birlik Anadolu Lisesi Coğrafya öğretmeni İbrahim Türkhan: “Coğrafya dersinde bu yıl her bir sınıfta ortam ve şartlar el verdiği ölçüde pratiğe yönelik çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. İlk günden beri büyük heyecan uyandıran bu yarışmayı gelecek yıllarda da devam ettirerek gelenek haline getirmeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimiz, birlik beraberliğe, bozan tarafta değil de hep yapan tarafta olmaya vurgu yapan bir yarışma heyecanını yaşamalarının yanı sıra dersimizde sık sık karşılaştığımız harita üzerinde çalışma yaptıkları için de çok memnun kaldılar. Dereceye girenlere sürpriz hediyelerimiz olacak. Bu vesileyle yarışmanın, düzenlenip gerçekleştirilmesine verdikleri destekten dolayı Okulumuz idaresine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!