https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Ölen İşçinin Ailesine 200 Bin TL Tazminat Ödendi

Ölen İşçinin Ailesine 200 Bin TL Tazminat Ödendi
3.387 views
07 Mart 2014 - 7:37

Soma’da faaliyet gösteren Uyar Madencilikte geçtiğimiz Ekim ayında hayatını kaybeden Güçlü’nün ailesine 200 bin TL tazminat ödeyen Şirket yetkilileri Soma’da tekrar çalışmaya başladıklarında yardım etmeye devam edecekleri sözünü verdi.
Soma’da bulunan maden ocağını kapatarak işçilerinin maaşlarını ödemeyen Uyar Madencilik yetkilileri Güçlü’nün ailesine 200 bin TL tazminat ödedi. Parayı alan ailenin ise şirkete karşı herhangi bir dava açmayacağı öğrenildi. Yunus Güçlü’nün ağabeyi Mustafa Güçlü, kendilerine ilerleyen süreçte de yardım sözü verildiğini dile getirdi.Soma’da, geçen ekim ayında, Uyar Madencilik’e ait Darkale Kömür Ocağı’nda 6 çocuk babası 49 yaşındaki Yunus Güçlü vefat etmiş, 29 işçi ise yaralanmıştı.
Soma’da bulunan iki maden ocağındaki faaliyetlerini durduran Uyar Madencilik firması, Yunus Güçlü’nün ailesiyle yaptığı görüşmeler sonrasında da onlara 200 bin TL tazminat ödedi. Firmanın bu parayı öderken, aileden dava açmama garantisi aldığı ileri sürüldü. Yunus Güçlü’nün yakınlarının da, daha fazla tazminat alabilmek için uzun sürebilecek mahkeme süreciyle uğraşmamak ve ekonomik olarak da çok kötü durumda olduklarından bu miktarı kabul ettikleri öğrenildi. Olayla ilgili adli soruşturma da sürüyor.
Maden şehidi Yunus Güçlü’nün eşi Beyda Güçlü, “Çok borcumuz vardı. Ben de o parayla onları kapattım. Şimdi bir de Bağ-Kur’dan emeklilik durumu var. Onun da borcunu ödemek istiyorum. Çocuklarımın geleceği için parayı kabul etmek zorunda kaldım” dedi. Yunus Güçlü’nün ağabeyi Mustafa Güçlü ise, “Firma Soma’daki faaliyetlerine tekrar başladıkları zaman yeniden yardım etme sözü verdi. Onlar da bize gerekli parayı verdi. Biz de dava açmayı düşünmüyoruz” diye konuştu.
Yunus Güçlü’nün yakınlarının dava açmamasına karşın, Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi, aynı firmada çalışan kendi üyeleri 120 işçi için alacak davası açtı. İşçilerin ücretlerini almadan firmanın madenleri kapatarak ilçeden ayrıldığını söyleyen Sendikanın Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, “Kazanın ardından firma, Soma’daki tüm faaliyetlerini durdurdu. Biz de üyelerimiz için hareket geçtik. Hukuk mücadelesi başlattık. Gerekli olan parayı tahsil etmek istiyoruz ama firmadan bir muhatap bulamıyoruz. Şirket sahibinin üzerinde mal görünmüyor. Bu yüzden diğer işçi kardeşlerimizin sıkıntıları hala devam ediyor.” dedi.
Küçükgencay, Maden şehidi Yunus Güçlü’nün ailesine verilen tazminat miktarıyla ilgili olarak “Daha fazla paralar buradaki firmalar tarafından ödendi. Bu şirket belki bunu da ödemezdi, ama olayın gazetelerde geniş olarak yer almasının ardından bu miktara çıkmış olabilirler” dedi.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!