Soma Karaelmas Gazetesi

Madenciler için Toplantı yapıldı

Madenciler için Toplantı yapıldı
725 views
27 Kasım 2020 - 12:43

Uyar Madencilik tarafından mağdur edilen kişiler ve toplam alacaklarının tespiti için Soma Kaymakamlığında toplantı gerçekleştirildi.

 

Uyar Madencilik mağdurlarının tespiti için Soma Kaymakamlığında toplantı gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan görüşmenin ardından Soma Kaymakamlığında yeni bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda Uyar Madencilikten mağdur olan kişi sayısı ve tam alacaklarının bildirilmesi istendi.

Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi Yönetimi adına Başkan Yardımcısı Selçuk Metin; ‘

Türkiye Maden İşçilerinin örgütlü olduğu iş yerinde 20 Ekim 2013 yılına kadar 27 kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı kapatılan Uyar Madencilikle ilgili alacakları toplantısına Maden İşçileri Sendikasının görevlendirilmesi ile katıldım.

Toplantıya Manisa Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, Jandarma Alay komutanı Albay Fikret Görmüş, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, Soma İlçe Emniyet Amiri Umut Er, Soma İlçe Jandarma Komutanı Özgür Yılmaz, Maden İşçileri Sendikası olarak bizler katıldık.

Toplantıda Soma’da alacağı olan Uyar Maden işçilerinin tam sayısı ve ne kadar alacağı olduğunu konularına yer verildi. Bunla ilgili bilgi toplanıp bildirilmesini istediler.

Uyar Madencilikte çalışmış ve mahkeme kararı kesinleşmiş, alacağı olan mahkemeye vermemiş kişilerin veya ailelerinin tamamının ellerindeki belgeleri 2 Aralık 2020 tarihine kadar Türkiye Maden İşçileri Sendikasına ulaştırmasını istiyoruz.

Bu paraların ödeneceği anlamına gelmiyor. Toplamda ne kadar para olduğu tespit edilecek. Bizim elimizdeki bilgide 336 kişinin Maden İşçileri Sendikasına vermiş olduğu dilekçe var. Bunun dışında 22 Şehit olmuş madenci kardeşimiz bulunuyor. Toplamda 358 kişi var. Bunun dışında 748 kişi olduğu söyleniyor. Diğer alacaklı arkadaşımız varsa bize dilekçe ile ve belgeyle ulaştırmasını istiyoruz denildi. Ulaşamayanlar için süreç devam edecek’dedi.

Toplantıya daha sonra Bağımsız Maden İşçileri Sendikasından Çetin Erkalkan ve İşçiler ve Sendikanın hukukçuları da katıldı

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!