Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İşçileri Ankara’da

Maden İşçileri Ankara’da
1.350 views
16 Temmuz 2014 - 8:08

Madencilere verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirten Görgülü, “yasal düzenlemelerin içine başka şeyler girdi çuval yasaya dönüştü” dedi.
Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgülü yaptığı açıklamasında ‘Büyük faciadan sonra buradaki madencilik kusurları, yasa ihlalleri, yapılan haksızlıklar bütün Türkiye’de öğrendiği gibi bütün dünyada anlamış durumda. Bütün dünyanın ve ülkemizin önemli bir parçasını yüreğini, vicdanı Soma ile beraber kanadı. Buradaki sorunların giderilmesi konusunda  çok geniş çaplı bir kamuoyu oluşturuldu. Bununla ilgili gerek hükümet yetkilileri, gerek Başbakanımız, gerek diğer yetkililer Soma’daki bu sorunların giderilmesi için sözler verildi. Bu sözler ve vaadlerin yerine getirilmesi için bir takım yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyordu. Bazı düzenleme için yasal düzenlemeye gerek yok idi. Aradan geçen 60 günlük zamanda gördük ki bu verilen sözlerin bir çoğu yerine getirilemedi. Şimdi Soma ile ilgili hazırlanmış bulunan yasa tasarısı meclisteki komisyonlarda görüşmesi bitti ve meclise sevk edildi. Bugünden itibaren ciddi itibaren görüşülecek. Ne yazık ki bu yasa tasarısı bir torba yasaya dönüştürüldü ve 17 madde olan Soma ile ilgili bölümlere tabipler ile ilgili kanundan tutunda orman kanunu ile ilgili bir çok yasa maddesi kondu. Dolayısı ile geniş bir çuval haline geldi. Soma meselesi naif kaldı ve sahip çıkılamadı. Biz bu akşam sembolik olarak 3 otobüs ile Ankara’ya yola çıkacağız. Yarın Ankara’da meclisin önünde olacağız. Mecliste bu bize verilen sözleri yeniden hatırlatacağız. Bu sözlerin tutulması için gerekli olan kanun düzenlemelerinin meclisteki bu görüşmelerde yapılmasını rica edeceğiz. Bununla ilgili dosyalarımızı mecliste gurubu bulunan siyasi partilerin grup başkanlarına vereceğiz. Görüşmeler sonrasında Soma’ya döneceğiz. Soma’da da meclisteki bu sürecin, ihtiyaç olan kanunların çıkmasını takip edeceğiz. Soma, Kırkağaç,Kınık, Savaştepe, Akhisar ve Manisa’da bu sözlerin yerine getirilmesi için kamuoyu ile beraber hareket edeceğiz. Gerekirse önümüzdeki günlerde bir kez daha meclise giderek  verilen sözlerin yerine getirilmesi için baskıcı olacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!