Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İş Müjdeyi verdi

Maden İş Müjdeyi verdi
649 views
08 Nisan 2021 - 6:23

8 yıldan beri yılan hikayesine dönen Uyar Madencilik mağduru 886 işçi için müjdeli haberi Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bu işin mecliste çözülmesini istedi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Tamer Küçükgençay, Genel Merkez Mali Sekreteri Zekeriya Aydın ile birlikte basın açıklaması yaparak, 886 Uyar madencilik mağduru işçiye müjdeyi verdi.
Uyar Madencilik Mağduru Maden işçilerinin Kıdem tazminatı alacaklarının Meclise gönderilen yasa tasarısı ile çözüleceğini belirten Küçükgençay, maden işçisi arkadaşlarımızın paralarının hesabına yattığı müjdesini de hep birlikte vereceğiz’dedi.
8 Yıldır TKİ ile çözülmeyeceğini her platformda dile getirdik diyen Küçükgençay ‘Uyar madencilik Mağdurlarını Ankara’ya gönderdik. 8 yıldan beri 2013’den bu yana Uyar Madencilik mağdurlarının kıdem tazminatı sorununu her platformda dile getirdik. Genel Başkanımız Nurettin Akçul’a buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Uzun yıllardır reklamsız basına çok sızdırılmadan yapılan bu görüşmelerin burada anlamsız karşılandığını gördük. Bir çok konuyu basın ile paylaşmamanın ezikliğini yaşadık. Bir iş yapılıyorsa artık sosyal medyada paylaşılması gerektiğine inanıyorum. İnsanların bilgisi olmadığı için de bu işin açıkçası reklamı da olmuyor. Dün arkadaşlarımızı hep berber yolcu ederken Genel Başkanımızın Enerji Bakanlığında almış olduğu bir randevu vardı. 16.00’da yapılan toplantı sonrası gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanımıza konu iletildiğinde, Artık bu işin bitmesi gerektiğini ve mecliste çözülmesi gerektiğini ifade etti. Maden İşçileri Sendikası yapmış olduğu bütün toplantılarda bu işin TKİ ile halledilemeyeceğini, Bakanlık bazında destek dışında birşey yapılamayacağını her seferinde dile getirdik. Atık Kömür üzerinden bir proje üretmiştik, Satılan kömürün parasının işçilere dağıtılması konusunda. Bunun da mümkün olmayacağı ortaya çıkınca Soma Kömürleri için teşekkür ettiğimiz onca bu işle ilgilenen arkadaşlarımıza tekrar teşekkür etmek istiyoruz. Soma bu mağduriyetin giderilmesini acilen istiyor, çünkü bu arkadaşlarımızın mağduriyeti her gün artarak devam ediyor. Eşleri çocukları var, kirada oturuyorlar, borçları, kredileri var. Bu sorunlar da bununla birlikte giderilecek. 800 civarındaki arkadaşımızın sorunu inşallah önümüzdeki 1 ay içinde mecliste çıkacak ilk yasada Torba yasadan sonra çıkacak. Bugün bu müjdeyi vermek içinde buradayız. Maden İş Sendikasının neler yaptığını zaten birlikte gördünüz ve biliyorsunuz. En iyi şahitleri de sizlersiniz’dedi.
‘Tek tek teşekkür etti’
Küçükgençay ‘Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’e, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin’e, İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç’e, Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan ve İsmail Bilen’e, Manisa Milletvekillerimizin tamamına, Enerji Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı’ya, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a, Soma’daki tüm Siyasi parti temsilcilerine tek tek teşekkür ediyorum. Uyar Madencilik Mağduru 886 maden işçisinin alacaklarının ödenebilmesi için hazırlanan yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna getirilmiştir. Müjdeyi veriyorum. Artık bu işin sonlandığını düşünüyoruz. En kısa zamanda müjdesini ve alındığını da hep birlikte göreceğiz’diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!