https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Huzurevi’nde mutlular

Huzurevi’nde mutlular
1.717 views
18 Ekim 2016 - 7:21

Yaşlılar sürekli yenilenen Soma Huzurevinde yaşamaktan mutlular. Şark köşesi, yemekhanesi ve bir çok yerinde yenilemeler yapılan Huzurevi yeni projeler ile gündeme gelmeye devam edeceğe benziyor.

 

Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Soma Huzurevinde kalan engelli ve yaşlılar diğer huzurevlerine göre daha modern ve rahat bir ortamda kaldıkları için hem kendilerini şanslı görüyor hemde şükrediyor.

Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Huzurevinde bu yıl yemekhane, salon ve yatak odalarında değişiklik yapan Huzurevi İdarecileri Ayrıca bir Şark köşesini de Huzurevi bünyesine kazandırdılar. 65 kişi kapasiteli olan huzurevinde 77 yaşlı kalırken yaklaşık 25 kişinin de sırada beklediği ifade ediliyor.

‘Yemekhaneler renklendi’

Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Huzurevinde kalanların sabah öğle ve akşam yemeklerini yiyerek vakit geçirdikleri yemekhaneler renklendi. Pembe ve Mor renklerinin hakim olduğu yemekhanelerde yemeklerini yiyen yaşlı ve engelliler daha ferah bir ortamda yemeklerini yiyorlar. Ayrıca Huzurevinde bulunan tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşlılar için lavobolar daha modern bir hale getirildi.

‘Bekir Amca’nın şark köşesi’

Huzurevinde yaklaşık 2 yıldan beri kalan 84 yaşındaki Bekir Yavaş’ın katkıları ile Şark köşesi yapıldı. Heciz köyünda yaşadığını anlatan Bekir Çakmak ‘ Eşimi kaybettikten sonra çocuğumda olmayınca tek başıma yapamadım. Huzurevine geldim. Maddi yönden sıkıntım yok. Müdürüme böyle bir isteğimi ilettim. Oda hemen harekete geçti. Yaklaşık 1 ay gibi bir sürede şark köşemiz tamamlandı.’dedi. Katkılarından dolayı Şark köşesine ismi verilen Bekir Çakmak ise çok duygulandığını söyledi. Huzurevinin en üst katında yapılan şark köşesi ile burada kalan yaşlılar boş vakitlerini burada geçirme imkanı buluyor. Şark köşesinde henüz düzenlemelerin tamamlanmadını ifade eden yaşlılar burada kalan herkesin evlerinden getirdikleri eski malzemeleri burada oluşturulan bir köşede sergileneceğini ifade ettiler.

‘Yaşlılara anında müdahale’

Huzurevinde kalan yaşlıların başucuna, Tuvalet ve banyoya koyulan buton ile anında müdahale edileceğini belirten Kurum Müdürü Suudi Arslan ‘ Bu çok uzun zamandan beri planladığımız birşeydi.Bazı eksiklikler ile tamamladık. Bazen yaşlılarımız tuvaletten kalkamıyor yada banyoda kalıyor. Personel bunun farkına varamıyordu. Bulunduğu yerdeki butona bastığı an katta bulunan bir ekranda hangi odada hangi yaşlımızın zor durumda olduğunu anlayarak anında müdahalede bulunabiliyoruz. Görevlimiz gelip basmadan da ışık ikaz vermeye devam ediyor’dedi.

‘Projelerine kimse inanmıyor’

Kurum Müdürü Suudi Arslan ile bir araya gelen yaşlılar ise Arslanın projelerini anlattığında inanmadıklarını dile getirdiler. Huzurevi Sakinleri ‘ Bazen müdürümüz yanımıza gelir. Şunları yapmayı düşünüyorum nasıl olur diye sorar bizde güler geçeriz. İnanmayız ama o kadar kararlı ki sonunda yaparak bizleri şaşırtır. Aynı şark köşesi ve asansör gibi’diyorlar.

‘Herkes Soma’yı seyredebilecek’

Huzurevinde bulunan yaşlıların bir çoğunun tekerlekli sandalyeye bağımlı olduğunu ifade eden Kurum Müdürü Suudi Arslan ilerleyen günlerde ise yeni projeleri olduğunu dile getirdi. Huzurevi dışında camekanlı asansör yapmayı düşünen Arslan ‘ Projemizi hayata geçirmek için Belediye Başkanımız ile görüştük. Olumlu yaklaştı. Şimdi adımlarımızı atmaya başladık. Huzurevimizin dışında en üst kattan tüm yaşlılarımız Soma’yı görebilsinler diye camekan kaplı asansör yapacağız. Huzurevi içinde asansörümüz var ancak en üst kata çıkmıyor. En üst kat sonradan ilave olduğu için bir alt katta kalıyor. En üst katta bulunan şark köşemize tüm yaşlılarımızın çıkmasını istiyorum. Hem buradan Soma’yı seyretsinler hemde nefes alsınlar istiyorum. Bu da inşaallah önümüzdeki günlerde gerçekleşecek’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!