https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Her Şey Nasip Mi ?

Her Şey Nasip Mi ?
3.106 views
24 Mayıs 2016 - 7:36

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz değerli dostlarımın, değerli okuyucularımın ve sosyal site üzerinden takip eden gönüldaşlarımın olması dileği ile güzel bir hafta temennisi ile yazıma geçmek istiyorum.

Sevgili dostlarım, değerli arkadaşlarım, bu hafta konumuzu “ Nasip” e ayırdık, her zaman ve herkesin duyduğu, bildiği ve aşina olduğu bir kelimedir nasip ama içerik olarak düşündüğümüz zaman bizi alır sürükler götürür bir yerlere bırakır.

Zirâ her şey nasiptir.

Nasibin özünde delice bir gayret,

bir miktâr da hak ediş vardır. . .

Zaman zaman bir çoğumuz off, tuhh, diye yırtınır dururuz, bazımız elimizden giden cananı, bazısı kaçan büyük ikramiyeye, kimisi  zaman da yetişmek için koşturduğu saatlere,dakikalara, saniyelerle  yarıştığımız zamana karşı isyan eder dururuz, bilmeyiz ki her şeyin hakkında bir hayırlısının olduğu, veya nasip olacağı, olamayacağını, olacaksa hayırlısı, olmayacaksa hayırsız olacağını düşünmek istemeyiz. O an sadece konsantre olduğumuz tek duygu istediğimizin olup olmadığıdır. Hatta bir çoğumuz bilirler eskiler Nasipse gelir Hint’ten Yemenden nasip değilse ne gelir elden derlerdi, biz tabii o zamanlar bu kelimeyi yuvarlama olur veya algılar söylemeye ezberlemeye çalışırdık. Çok sevdiğim ve çok söylediğim bir söz oldu şimdilerde bende bu söz, bende çıkan giden,kaçan her şeye üzülüp kahrolurken, şimdilerde sadece iki kelime nasipse olur diyorum, gidene,kaçana, kaybolana, üzülmüyorum, bundada benim bilmediğim bir hayır hikmet vardır diyor geçiyorum ve çok şükür bu sayede ne sinir kat sayım yükseliyor nede kendi kendime stres yaparak kendimi yiyip bitiriyorum. Aradaki o çok ince çizgiyi geçte olsa gördüm şükürler olsun. Her şey kaderdir buna hepimiz kesinlikle inanıyoruz, Kaderin iyisi, kötüsü,yaşanmışı, yaşanmamışı,acısı tatlısı kader kader, kaderrr başka bir şey değil. Boşuna takmamak lazım bazı şeyleri kafaya,her şey nasipse olur, nasip değilse hiçbir şey  istediğin kadar uğraş dolduramazsın bir şeyi.

Sevgili dostlarım, şimdiye kadar olmasını istediğim her şey de ne kadar ısrar ettiysem hiç birisi de inanın olmadı ne zaman bazı şeyleri olursa olur, olmaz sa kader dedim inanın o kadar mutlu oldum ve o kadar rahatladım ki inamamazsınız. Ben şimdilerde bunu dostlarıma anlattığım zaman onlar da bana hak veriyorlar ve kendilerinden örnekler gösteriyorlar, gerçekten nasip olgusu apayrı bir olay. Tabii ki nasıl her insanın gönlünde bir aslan yatarsa, bizlerinde olmasını istediğimiz, evlilikten, zenginliğe, evlattan, maddiyata kadar şeyler içimizi kıpır kıpır eder, ancak bunun olması, olmaması takdiri ilahi olup, nasipten ileri gidilmez.Elbette ki hepimizin amaçları vardır, olmasını arzu ettiği evlilik veya zenginlik düşleri vardır, hedeflerimiz vardır, zaten amaçımız, ulaşmak istediğimiz veya düşlediğimiz bir rüyamız olmamış olsa hiç birimiz için koşuşturmanın gerçekleşmesini bekleyemeyiz, ancak  her şeyi isterken tevekkülü elden bırakmamız lazım,isyan etmemiz, intihar etmemiz,rest çekmemiz, bunlar hiçbir zaman asla ve asla kurtuluş yolu değildir. Aşırıya kaçmadan, olmazsa olmaz demeden ılımlı ve ölçülü bir şekilde amaç ve hedeflerimizi belirleyip, gerisini yaradana bırakarak kaderimize razı olmasını bileceğiz.Israrcı olmaya gerek yok, tevekkül her zaman için rabbimedir.Hayır ve şerrin Alllahtan geldiğine inanıyorsak, iyinin ve kötünün, rısk ve nafakanın hakkını , hayırlara vesile olmasını dileyerek beklemek en güzel ve en erdemli yoldur. Üzülme der Mevlana, istediğin bir şey olmuyorsa,  ya daha iyi olacağı için,  ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur. Rabbim bizlere inşallah hakkımızda ne hayırlısı ise onu versin, ne hayırlısı ise onu nasip etsin inşallah.

Sağlıkla, huzurla, sevdiklerinizle, mutlulukla kalın inşallah, Rabbimin selmı üzerinize olsun sevgili dostlarım.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!