https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Hedefimiz Önce İyi Futbol, Sonra 3. Lig

Hedefimiz Önce İyi Futbol, Sonra 3. Lig
1.971 views
07 Ekim 2013 - 7:16

Radyo Soma FM’de her Perşembe saat 13:20’de yayına giren Sayın İsmail Ergün’ün hazırlayıp sunduğu “Bir Konu, Bir Konuk” programının konukları Somaspor Teknik Direktörü Bahadır Özgen ile Somaspor Kaleci Antrenörü Gürkan Erken idi.
İsmail Ergün;  Soma Geçmişten bu yana Türk Spor Camiasına iyi futbolcular yetiştirdi.Soma’mıza spor yönünden büyük katkıları olan gençlerimiz şimdi Somaspor’un başında. 2 haftadır Bal Ligi maçları sürüyor. Maçlar 3. hafta içine girmek üzere.Bu hafta da Foça Belediyespor ile deplasmanda maçımız var. İlk maçımızda Salihli Belediyesporla 0-0.Daha sonra da yine kendi sahamızda Kütahya Köy Hizmetleri Özel İdare’yi 3-0 yendik.Futbol hayatınızdan kısa bahseder misiniz?
Somaspor Teknik Direktörü Bahadır Özgen;  Aslen Soma Sotes’in alt yapısından yetiştim. Daha sonra Soma Linyit, Boztepe, Adıyamanspor, Salihlispor, Eskişehirspor, İzmirspor, Bucaspor, Maltepespor, Akhisarspor, Soma 13 Eylül Belediyespor bu gibi takımlarda yıllarca hizmet ettim. Soma’da yetişip, yıllarca dışarıda hizmet eden futbol üst düzey en alt kategorisinden en üstlere kadar bulunan sporcularız. Soma’da Ramazan Doğru önderliğinde bir yapılanma oldu. Biz de hiç sorgu sual sormadan bize düşen görev dışarıda yaptığımız tecrübeleri, dışarıda kazandığımız bilgi birikimlerimizi Somaspor’a aktarmak üzere onun önderliğinde bizde Somaspor’a katkı sağlamak için buraya geldik.Yeni yönetim kuruluyla el birliği vererek Soma’ya daha önceki 2. liglerde Somalinyit, Sotes zamanındaki o şaşalı dönemleri getirmek için buraya elimizden geleni yapmak için geldik.  Somaspor için elimizden geleni gece gündüz demeden var gücümüzle yapmaya çalışıyoruz.Her şeyimizle Somaspor’u iyi yerlere getirmek için çalışıyoruz.
İsmail Ergün; Bunda en büyük elini kayanın altına sokan Soma Kömürleri ve onun genel müdürü Ramazan Doğru. Ben 2. Lig de Linyitspor’un başkanlığını yaptım. Ekonomik yönden gerçekten bu kulüpleri yönetmek çok zor.
Somaspor Kaleci Antrenörü Gürkan Erken; Biz Bahadır Hoca, Fatih ve ben Sotes’den başladık. Daha sonra dağıldık. Bende 13 Eylül’e geçtim. O arada üniversite yıllarım oldu. 1 sene öncesinden Somaspor’un feragat etmesiyle Soma Linyit’e geçtim. 3 sene kaldım Soma Linyit de. Daha sonra Buca, Manisa, İzmirspor, Eskişehir, Tokat, Akhisar Belediye, son sezon Altay’a gittim. Altay’dan sonra Bahadır Hocanın, başkanımızın  aracılık etmeleriyle Somaspor’a döndüm.
İsmail Ergün; Hepinizin burada toplanması, Somaspor’a hizmet vermesi bir gurur kaynağı. Önemli olan yenilmek değil. Bende senelerce top oynadım ve kulüp başkanlığı yaptım. Önemli olan takımın iyi oynaması. 2 maçtır takımı seyrediyorum ve takım hakikaten şahane bir takım. Şimdi Bahadır Hoca bu takımı oluşturan daha doğrusu transferleri yaparken, ne gibi kriterleri göz önüne almaya çalıştı.
Bahadır Özgen; Bu seneki kadroyu ben geçen sene kurdum. Bize sağlanan imkanlar doğrultusunda Ramazan Bey’in ve Kulüp Başkanımız Gökhan Bey’in sağlamış olduğu olanaklar sayesinde Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Eskişehir ve Düzce’ye kadar milli takım seçmelerine gittim. Ben ve ekibim olarak. Oradaki futbolcuları teker teker not alarak, izleyerek, kendimiz görerek. Yani kulaktan dolma bilgilerle değil, veya internete girip de şu futbolcu şu kadar maç oynamış veya menajerlerin sözüne kanarak değil. Çünkü bizim misyonumuz var, vizyonumuz var. Çünkü kendi işini kendin görmezsen gördüğün futbolcuyu almazsan kulaktan dolma işler yaparsan sıkıntı yaşarsın. Geçen sene ki şampiyon kadroyu oluştururken, bize verilen bütçe sayesinde bu sene ki Bal Lig’in iskeletini oluşturdum. Hep Bal Lig’inde şampiyonluk yaşamış, Bal Lig’inde başarılar sağlamış futbolcuları getirdim.Bu bu seneki kemik kadroyu oluşturdu, iskeleti oluşturdu.
İsmail Ergün; Dikkat ettim de ileri uç elemanların hepsi iyi.Atılan toplara iyi bir şekilde giden futbolcular.Bunları özellikle mi seçtiniz?
Bahadır Özgen; Evet. Bizim için hepsi bir değer. Hepsiyle özellikle ilgileniyoruz, motive ediyoruz. Çünkü uzun bir maraton bu. Futbolun güzelliği golle oluyor. Hedefi olan takımlarda özellikle bizim gibi kadro yapısı, ekonomik gücü ve arkamızda duran taraftarlarımız sayesinde taraftarımıza en güzel futbolu seyrettirmeye çalışıyoruz” dedi.
İsmail Ergün; Esas kalecinizin sakat olduğunu duydum. Doğru mudur? Sakatlanma sebebi nedir? Kaleciler hazırlanırken Gürkan Hoca nelere dikkat ediyor? Ve şuan da kaç tane kalecimiz var.
Gürkan Erken; Mevcut kadromuzda 3 tane kalecimiz var. Melih, Emrah ve Ali. 3’ü de hem karakter olarak hem kaleci olarak birbirinde değerli. Biz Bahadır hocayla buraya bir kaleci alırken, 1. kaleci yada 2. kaleci diye aramadık.Başarının sonucu azim ve başarıdır. Birine forma senin deyip, diğerini kenara atarsak, bu yapı olarak onun küsmesine ve çalışmayı bırakmasına ki aynı şekilde yarın bir gün bizim ona ihtiyaç duymayacağımız garanti değil. Onun için herkesin formda olması gerekiyor ki Bahadır hocayla da buna çok dikkat ediyoruz. Herkese rekabet ortamı sağlıyoruz. Melih de 1. kaleci, 2. kaleci diye bir şey yok. Ama şanslı bir sakatlık yaşadı ki hiç olmayacak pozisyonda yaşadı. Ama oda şuanda düzeldi ve antrenmanlarına başladı.
İsmail Ergün; Bal Ligi amatör mü, profesyonel mi yok sa yarı profesyonel mi?
Gürkan Erken; Yarı profesyonel.
İsmail Ergün; Ekonomik yönden takımlar çok zorlanıyor.Soma Kömürleri ve Ramazan Doğru’nun gayretleriyle bu takım gidiyor.Bu sıkıntıdan dolayı Bal Liginin diğer grupların da da böyle sıkıntı var mıdır? Böyle bir destek olmadan Bal Lig’e takımı götürebilir mi?
Bahadır Özgen;Bizim Somaspor’a şuan Ramazan Doğru sponsorluk ediyor. Ama her şey Ramazan Doğru ile bitmiyor. Her şey bizim Yönetim Kurulumuz ile bitmiyor. Bize bütün Soma’nın destek olması gerekiyor. Burada bir güzellik var. Burada bir amaç var. Somaspor’umuzu seven taraftarlarımız için güzel bir ortam yaratıldı. Sahamız olsun, tribünlerimiz olsun, tesislerimiz olsun, çok güzel bir imkan yaratıldı.Bir başlangıç oldu.
İsmail Ergün; Şuanda Somaspor benim gördüğüm kadarıyla ekonomik ve sosyal yapı bakımından üstün. Daha doğrusu tesisler olarak üstün. Diğer kulüplere bakıyorum, bu kadar değil. Bu tesislerin kaliteli olması yönünden futbola da etkisi oluyor mu?
Bahadır Özgen; Tabi ki oluyor. Her şey adım adım yapıldı. Buraya iyi futbolcuların gelmesi için iyi tesislerin olması gerekiyor.İyi futbolcuların iyi saha da futbol oynaması gerekiyor.Hep amaca yönelik hep bir plan doğrultusunda oldu her şey. Her yaptığımızın işin arkasından başarının gelmesi için adım adım gidildi bazı şeyler. Tribün konusunda sağ olsun Belediye Başkanımızın da desteği oldu.Ramazan Doğru’yu anlatmamıza gerek yok, futbol aşığı bir insan.Soma için yıllar sonra böyle bir değerin başta olması bize bu görevi vermesi ve bizim de bu yolda başarılı olmamız ondan aldığımız güç ile oldu” dedi.
İsmail Ergün taraftarların bir sıkıntısını dile getirerek, karşı tribünde gölgelik olarak şerit şeklinde bir bant yapılmasını istiyorlar.Bil hassa güneşin bol olduğu zamanlarda seyirci hep geriye çıkmaya çalışıyor. Ön tarafa oturmamaya çalışıyorlar.
   İsmail Ergün; Sistem gördüğüm kadarıyla 3-2-1.oynatıyorsun takıma. Bu sistemi oynatmandaki neden ne?
    Bahadır Özgen; Bulunduğumuz kategoriye göre geçen sene ben süper amatördeyken 4-4-2 oynatıyordum. Bal liginde orta sahada direncimizin kuvvetli olması lazım, daha kontrollü olmamız lazım.Hücum da daha yaratıcı, daha hızlı ve sonuca gidebilen futbolcularla bir harmanlama yaptık. Düşüncem buydu. Bir hücum yaparken, bilinçsizce hücum değil, takım halinde hücum, takım halinde savunma prensibi en büyük yaptığımız olay” dedi.
İsmail Ergün; Somaspor’un altyapısına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz ve hedefi  ne olarak gözlüyorsunuz?
Bahadır Özgen; Sotesspor ve Linyitspor’un olduğu zamanlarda Soma’lı çocuklardan oluşan Sotes’in ve Linyit’in sahasına yatırımlar oldu. Biz bunların içerisinden yani çekirdekten geldik. Hepimiz bir kategoriden geldik. Bir dönem gelecek artık dışarıdan sporcu değil Soma’nın çocuklarını yüreğiyle oynayan, forasına sahip çıkan, taraftarına sahip çıkan oyuncularla bu iş gidecek. Soma’da bu sene 220 kişilik bir yaz okulu yaptık çok güzel oldu. Altyapı hocalarımız var tecrübeli, onlarla birlikte bilgi alış-verişi yapıyoruz.
Yönetimimizin ileride bir tasavvufları var, gerçekleşmesini istediğimiz düşünce ve projeler var. Güzel bir yapılanma içerisindeyiz. Ama ne olursa olsun üst takımın başarılı olması gerekiyor. Alt yapı sporcularının hedefi profesyonel takıma çıkmak olması lazım. Bizim biran önce amatör yarışların maçından profesyonel lige çıkmamız lazım. Öncelikli hedefimiz Somapor’un bir an önce profesyonel ligi yaşaması lazım.
İsmail Ergün; Zaten hedef olduktan sonra çıkmamanın hiçbir nedeni yok. Bu sene gerçekten Somaspor göze hoş oynuyor ve seyirciyi tatmin ediyor. Önemli olanda gönüllerin şampiyonu Somaspor. İnanıyorum ki bende, her hangi bir sorun olmazsa 3. lig’e çıkacaktır.
Bahadır Özgen; Bizlerde onun için çalışıyoruz. Biz iyi bir ekip oluşturduk. Somalılardan oluşan bir ekibiz. Oluşturduğumuz ekip bize başarıyı getiriyor. Futbolun olduğu yerde hep biz varız” dedi.
İsmail Ergün; geleceğe bakmak güzel bir şey başarılar diliyorum. Soma’dan hakikaten iyi kaleciler yetişti. Siz de kaleci antrenörüsünüz. İyi kaleciler yetişecek mi Soma’da ?
Gürkan Erken;  Bahadır Hocamın dediği gibi,  Yazın Soma’da yaz okulu kurduk. 10 yaşında çok yetenekli olan çocuklar var ve hala yolda gördükleri zaman biz ne zaman antrenmanlara başlayacağız diye soran sabırsızlıkla bekleyen çocuklar var. Onların aşklarını anlayabiliyorum çünkü bizde zamanında aradan geçtik. İnşallah busene profesyonel lige çıkıp daha sonra da altyapı için çalışmaları hızlandıracağız. Soma Kömürleri bir marka bu markanın altında Somaspor’u da bir marka yapmaya çalışıyoruz ve çalışıyorlar. Bunu kısa vade de gerçekleştirebilirsek alt yapının da çok kısa zamanda geleceğini inanıyorum ben. Bu iş sabır işi her şey bir anda olmuyor. Burada kat edilmesi gereken daha çok yol var. Ben başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!