Soma Karaelmas Gazetesi

Engellenmeden Yaşamak İstiyorlar

Engellenmeden Yaşamak İstiyorlar
1.814 views
13 Mayıs 2014 - 6:55

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaya başlanan Engelliler Haftasında, engelliler sıkıntılarını dile getirerek engellerin ortadan kaldırılmasını istediler.
Engelliler Haftası başladı. 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası beşyol mevkiinden Cengiz Topel Meydanına kadar yapılan engelli koşusu ile başladı. Koşunun ardından ise geleneksel engelliler yürüyüşü yapıldı.
Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen yürüyüşün ardından Cengiz Topel Meydanında Çelenk Sunma Töreni düzenlendi. Engelliler adına konuşma yapan Omurilik felçlisi Nevin Uçankuş yaşadığı zorlukları anlattı.
UçankuşEngelliler haftasının farkındalık haftasını olmasını diliyoruz. Yaşadığımız sorunlar büyük. Hastanelerimizde, devlet dairelerinde, düğün salonlarımızda asansör yok. Sinema salonu yapıldı ama asansörü yok. Bütün mağazaların önünde basamak bulunuyor. Asansör olsa bile 4 kişilik ve ben tekerlekli sandalyemle binmekte zorlanıyorum. Dışarı çıktığımda yollar sıkıntı yaratıyor. Pampalar var ama ya çok dar ya da önüne araç park edilmiş. Ama böyle olsa da ben yaşamayı seviyorum. Yılmadım yılmayacağım bu hayatta benim gibi bir çok insan var. İnsanların bakışlarından rahatsız olduğum oluyor. İnsanlar acınası bir biçimde bakıyorlar. Sanki benim hiçbir şey yaşamaya hakkım yokmuş gibi davranıyorlar. Ben bu toplumda engellenmeden yaşamak istiyorum. Tek isteğim budur’dedi.
Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Alim Yavuz’Kardeşimiz çok önemli sorunlardan bahsetti. Devlet olarak Yerel yönetimler olarak çok alternatifli hizmetler sunmaya başladık. Görev yaptığım Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi engellilere yönelik bakım hizmeti vermekte ve aynı zamanda engelli ailelerimize maddi ve manevi destek hizmetleri vermektedir. Sivil toplum örgütleri ve vakıflarla yakın çalışma halindeyiz. Yerel yönetimlerde Belediye Başkanımız Soma’ya yeniden ele alıp mimari anlamda çalışmalar yapmaktadır kaynaklar ölçüsünde. Burada önemli bir konu var. Duyarlılığın gelişmesi lazım. Bizler ne kadar yasalar geliştirsek, ne kadar mimari düzenlemeler yapsak, beynimizdeki düşünceyi değiştirmediğimiz zaman arkadaşlarımızın yaşantısı zor olacaktır. Bu zorluğu Soma’da birlik beraberlikle aşabilecek iradeye sahibiz.’dedi.
Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı’Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında bütün Türkiye’de kutlanan Engelliler Haftası çerçevesinde bizde ilçemizde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu yapılan programlar ve faaliyetler ile engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekilecek. Onların yaşadıkları sorunların çözümleri ile ilgili bir takım faaliyetler yapılacak. Onların yeteneklerini ortaya çıkaracak ve eğlendirecek bir kısım faaliyetler de yer alacak. Bu haftanın çok büyük önemi var.Dezavantajlı bir kesim karşımızda. Onların yaşadığı sorunlardan haberdar oluyor, neler yaşadığını düşünmüş oluyoruz. Toplum olarak daha çok duyarlılık göstermeli ve farkında olmalıyız. Engelli kardeşlerimizin yaşamını kolaylaştırmalı ve sorunlarını azaltıcı yönde hareket etmeliyiz.’dedi.
Engelliler koşusunda erkekler kategorisinde dereceye giren 1. Yaşar Özdemir, 2. Fatih Kalıç, 3. Hasan Hüseyin Şimşik madalyalarını Kaymakam M. Bahattin Atçı’nın elinden aldı. Bayanlar kategorisinde ise 1. Tülay Pandır, 2. Seda Alp, 3. Hamide Demirok madalyalarını Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin elinden aldı.

2

3

1

4

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BİR DAKİKA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yusuf’un mutlu günü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!