https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Dev Maden-Sen, maden faciasını ve ardından geçen 2 yılı değerlendirdi

Dev Maden-Sen, maden faciasını ve ardından geçen 2 yılı değerlendirdi
985 views
11 Mayıs 2016 - 8:26

Dev. Maden-Sen, 13 Mayıs 2014’te yaşanan maden faciasını ve ardından geçen 2 yılı değerlendirdi.

 

Dev. Maden-Sen binasında açıklama yapan Dev. Maden-Sen Genel Başkan Yardımcısı Aydın Tepe, “Bugün burada hem DEV:MADEN-SEN’in kongresinin kısa bir değerlendirilmesini hem de Soma katliamının ve ardından geçen 2 yılın bir özetini yapmaya çalışacağız. Soma katliamından bu yana gerek maden işçileri açısından gerekse Soma halkı açısından başka değişen çok bir şey olmadı.

Soma katliamının gerçek nedenleri henüz tam olarak ortaya çıkartılamamışken , gerçek sorumlular yargı önüne çıkartılıp yargılanamamışken maden işçilerinin ve ailelerinin acı hala tazeyken Soma katliamı unutturulmaya çalışılmaktadır.

Katliamın öncesinde ocaklarda oluşan çalışma şartları bugün işverenler tarafından aynen uygulanmaya çalışılıyor. Aşırı kar hırsı nedeniyle işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri tam olarak alınmadan katliamın yaşandığı ocak açılmaya çalışılmaktadır. Katliamın hemen ardından meydana gelen olaylarda maden işçileri ve dostları yargılanmaya devam katliam davasının cezasızlığa doğru götürüldüğü gerçek sorumluların yargıdan kaçırıldığı suçun katliamda hayatını kaybeden işçilere atılmaya çalışıldığı ortadadır.

Katliamın hemen ardından hükümetin sorumluları gizlemek için verdiği bir takım sözlerin yerine getirilmemesi madenlerde hala maden işçilerinin iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetmesine yol açmaktadır. Somada işverenler maden işçilerine verilen sözleri yerine getirmek yerine tazminatlarını bile ödemeden maden işçilerini işten atarak işsizliğe mahkum ettiler. Somada maden işçileri açısından işsizlik en büyük tehdit haline gelmiş durumundadır. Madenlerin öncelikle kamu tarafından işletilerek üretim baskısından ve kar hırsından uzaklaştırılıp, bilimsel yöntemlerle ve işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınarak üretim yapılması gerekmektedir. Madenlerde işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınıp denetlenebilmesi için işçilerin örgütlenmelerinin önündeki her türlü engel ortadan kaldırılmalıdır. DEV:MADEN-SEN olarak 24 nisan da Ankara’da bir kongre gerçekleştirdik. Bu kongrede yeni yönetimimizi oluştururken maden havzalarının ve madencilik sektörünün değişik  alanlarının temsil edilebilmesi ve sendikamızın ülkenin her yerinde örgütlenebilmesi için yönetime seçilerek arkadaşlarımızın sadece Somadan değil çeşitli yerlerden olmasını önerdik. Bu doğrultuda  yönetime seçilen arkadaşlarımız Zonguldak-Sivas-Manisa-Ankara-Diyarbakır gibi illerden seçim gerçekleşti.

Ayrıca yeni yönetimi oluştururken iş yerlerinde ve bölgelerde yapılan toplantılarda alınan kararlar ile yeni yönetici arkadaşımız belirlendi. Bugün oluşan yeni yönetimimiz işçilerden oluşan kapsayıcı ve temsiliyeti yüksek bir yönetim olmuştur. Soma katliamının yıldönümüne madencilerin sorunları çözülmemiş , madenlerde iş cinayetleri engellenememiş ve adil bir yargılama oluşturulamamış olarak gidiyoruz. Somada bu katliamın hesabı sorulmadan Somayı unutmayacağız ve unutturmayacağız diyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!