https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Deniş Köylüleri Ayağa Kalktı

Deniş Köylüleri Ayağa Kalktı
2.252 views
20 Aralık 2013 - 7:50

Soma’da kamulaştırma mağdurlarının işe alınması gerektiğini belirten Deniş köyü sakinleri ELİ İstihsal Şube Müdürlüğü önünde eylem yaptılar. “Tarlalarımız gitti, şimdi köyümüz ve evimiz gidiyor. Ancak çocuklarımız burada bir türlü işe giremiyor. Mağduruz ama sesimizi duyan yok” dediler.
Ellerinde hazırladıkları ‘Denişliyiz hakkımızı isteriz, Başbakanımız sesimizi duy, Sınav iptal hak istimlaklıların, dışarından işçiye hayır,  gençlere iş istiyoruz” yazılı dövizler ile bir süre Müdürlük önünde eylem yaptılar.
Köylüler adına açıklama yapan İstimlak Mağduru Nurdan Dağlı ‘Soma’da ELİ tarafından yapılan son sınavda yaşananlar Soma halkı gibi biz köylüleri de maalesef üzmüştür. Elimizdeki istimlak belgeleriyle girdiğimiz sınavdan yine hüsranla geri döndük. Soma’da arazisi kamulaştırılanlar olarak hala işe girmeye çalışıyoruz. Arazilerimiz kamulaştırılırken bize sınavsız işe alacaklarına dair sözler verildi. Peki bu sözler nerede kaldı. Soma’ya yapılacak işçi alımı yerel olmalıdır. Soma’nın dışarıdan işçi getirip çalıştırmasına gerek yok. Somamızda ve köyümüzde çalışacak yeterince işsiz gencimiz vardır. Biz bir maden köyü olarak madenin tam ortasında yaşıyoruz. Şimdiye kadar madenin tüm olumsuzluklarına katlandık hala da katlanıyoruz. Karşılığında istediğimiz sadece bir iş. Yediği içtiği kömür olan gece gündüz kömürün tozuna dumanına maruz kalan madenin tam ortasında yaşayan ellerimizde bulunan tek varlığımız tarlalarımız topraklarımızın altından şuan kömür çıkan mağdur köyümüzün sesini duyun. Biz tarlalarımızı devletimize ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak için verdik. Bizim tek istediğimiz feda ettiğimiz bu topraklarımızda çalışmak. Lise olarak ilkokul olarak köyümüzde çok mağdur insanımız var. Vicdanen ve hukuken köyümüzde bu kadar mağdur gencimizin bir şekilde ELİ’de istihdam edilmesi gerekiyor. Biz zamanında arazilerimizi verdik çok yakında köyümüzde evimizde elimizden gidecek. Bütün bunları madene feda ediyoruz ama karşılığında işe giremiyoruz. Biz Lise ve İlkokul olarak sesimizi duymanızı bize yardımcı olmanızı istiyoruz. Bu son alımlarda yaşananları kabul edemiyoruz. Bu işçi alımının gerçek amacı mağdur köylerdeki ilkokul ve lise mezunları içindi. Mağdur olanların işe girmesiydi. Ama amaç yerine getirilmedi. İlkokul alımları ertelendi lise mezunu olanlar girenler işe alınması alımlarında gerçek mağdurlar öncelikli işe girme hakkı olanlar yok sayılmıştır. Bu nedenle arazisi maden tarafından kamulaştırılanların mağduriyetinin giderilmesini sınavlarda yapılanların haksızlıklar, konuşulan konular nedeniyle sınavların iptal edilmesini bekliyoruz.’dedi.
Şube Müdürlüğü önünde oturan köylüler bugün ELİ Müessese Müdürlüğü önünde de seslerini duyuracaklarını belirttiler.

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!