https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

Danışmanlık için ‘450 bin TL ödenmedi’

Danışmanlık için ‘450 bin TL ödenmedi’
1.530 views
23 Ağustos 2016 - 7:37

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde danışmanlık hizmetleri veren ve FETÖ/PDY Temizlik operasyonları kapsamında tutuklanarak, cezaevine gönderilen Erkan Karaaslan’ın danışmanlık sözleşmesi imzaladığı Belediyelerin arasında Soma Belediyesi’nin de bulunduğu çıkan haberler arasında yer aldı.

 

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Soma Belediyesi ile ilgili çıkan haberde Soma Belediyesinin yıllık 150 bin lira gibi bir danışmanlık sözleşmesi yaparak, 3 yıldır bu firmaya toplamda 450 bin lira para ödediği gibi bir şey kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

 

Çıkan haberlerle ilgili açıklama yapan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene; “Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde danışmanlık hizmetleri veren Erkan Karaaslan isminde bir vatandaşın FETÖ örgütüyle ilgili ilişkisi olduğu gerekçesiyle tutuklandığını ve ceza evine konulduğunu, bu şahıstan Ege Bölgesinde hizmet alımı yapan belediyeler topluluğu, bu belediyelerin 150 bin liralık danışmanlık sözleşmeleri imzalandığını ve bu şekilde bu şahsın aylık 2 buçuk milyon lira, yılda da 30 milyon civarında usulsüz olarak elde ettiğini” ifade eden bir haber yayınlandı.

Bu haberde de “Ege Bölgesindeki 150 binlikler” şeklinde bir başlığın altında bazı belediye başkanlarının resimleriyle beraber benimde resmim basıldı gazetede. Bununla ilgili açıklama yapma ihtiyacı duyduk. Söz konusu vatandaş daha evvel kamu görevinde bulunmuş. Maliye Bakanlığı’nda ve Sosyal Güvenlik Kurumunda. Daire Başkanlığı seviyesinde çalıştığını biliyoruz. Daha sonra ayrılıyor memuriyetten bir yerel yönetim derneği kuruyor arkadaşlarıyla birlikte. Ve o tarihten itibaren de Türkiye genelinde bir çok belediyeye, İl Özel İdaresine, bazı üniversitelere ve hastanelere bir takım eğitim seminerleri şeklinde hizmetler sunmaya başlıyor. Bir çok belediye gibi bizde bu derneğin hizmetlerinden istifade etmişiz geçtiğimiz günlerde. Ancak danışmanlık sözleşmesiyle ilgili  yaptığımız araştırmada 2014 yılında yapılan sözleşmenin konusu; Stratejik plan yöntem ve süreç danışmanlığı ile eğitim hizmeti alımı sözleşmesidir. Bunun tutarı da 46 bin TL’dir. 2015 yılında yapılan sözleşme de; İdari ve Mali Sürdürülebilirlik kapsamında Mali Hizmetler Birimi’nin tüm fonksiyonlarında mali danışmanlık hizmeti alımıdır. Bunun da bedeli 49 bin 500 TL’dir.Yani toplam da çıkan haberde olduğu gibi yıllık 150 bin lira değil, toplamda 96 bin 500 TL, 2 yıl için ödeme yapılmıştır. Şuanda devam eden bir danışmanlık sözleşmemizde yoktur.Bu şahısla belediyemizin şuanda hiçbir irtibatı yoktur. 2014 yılında bu işe neden ihtiyaç duyduk; 2014 yılı önemli bir yıldı. Seçim yılıydı. 2014 yılında ilçe belediyesinden Büyükşehir ilçe belediyesine devredildi belediyemiz. Bir 6360 sayılı kanun yayınlandı, TBMM’den geçti. Ve bu kanunda da belediye bünyesinde önemli değişiklikler oldu. Personelimizin önemli bir kısmını devrettik. Bazı borçlarımızı, alacaklarımızı yapılandırdık. Bunların devirleri gerçekleşti. Mallarımız paylaşıldı. Bir çok mallarımız Büyükşehir Belediyesine gitti. Ve yeni bir yapılanma söz konusuydu. Dolayısıyla birde bu yeni döneme hazırlıklı olmamız gerektiğini hissettik ve bir profesyonel yardıma ihtiyaç duyduk. Bununla ilgili arkadaşlarımız araştırma yaptılar. Yani bu yardımı bizim ne şekilde kimden temin edeceğimiz yönünde araştırma yaptıklarında BEKAP karşımıza çıktı. Yani Erkan Karaaslan karşımıza çıktı. Bu vatandaşında çok sayıda referansı vardı. Yani Türkiye çapında Büyükşehir Belediyeleri, İl belediyeleri, ilçe belediyeleri, belde belediyeleri, il özel idareleri, üniversiteler, hastaneler var. Kapsamlı bir şekilde,  uzmanda bir ekip var. Sadece Erkan Karaaslan’dan oluşan tek kişilik bir şey değil. İçinde kamuda çalışmalarına devam edenler, izin alıp bu tür faaliyetlere katılanlar var. Yani kendine göre bir uzman kadro kurmuş. Bu kadroyla bu hizmetleri yürütüyor. Bizde tabi o tarihlerde FETÖ veya başka bir illegal yapıyla ilişkileri olabileceğini açıkçası hiç aklımıza getirmedik” dedi.

‘Böyle olacağını bilseydik, böyle bir temasa girmezdik’

Biz insanları gördüğümüz kadarıyla değerlendirebiliyoruz” diyen Başkan Ergene, “Öyle doğa üstü güçlerimiz yok. Bir bakışta insanların kalbini okuma şansımızda yok. Biz gördüğümüzle karar verebiliyoruz. Ama bazen iyi dediğiniz insan, daha sonra sapıtabilir, yoldan çıkabilir, farklı mecralara doğru da kayabilir. Bu da insan doğasında olan bir şeydir. Böyle olacağını bilseydik, böyle bir temasa girmezdik. Onlarla da hiçbir ilişkimiz olmazdı” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabı

error: Content is protected !!