Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

“Çocuğunuzu kıyaslamayın, Karşılaştırmayın”

“Çocuğunuzu kıyaslamayın, Karşılaştırmayın”
26 views
21 Ocak 2022 - 6:26

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Çakmak’tan Yarıyıl tatili mesajında öğrencilere “Planlı ve sistemli bir çalışma ile başarıyı yakalayacağınıza inanıyorum” derken ailelere ise “Çocuğunuzun başarısını değerlendirirken de akranlarıyla kıyaslamayın, karşılaştırmayın” tavsiyesinde bulundu.

Soma’da 22 bin 359 öğrenci karne alıyor. 21 Ocak 2022 Cuma günü başlayacak olan yarı yıl tatili 4 Şubat 2022 de sona erecek. Öğrenciler 7 Şubat 2022 Pazartesi günü ders başı yapacaklar.
Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Çakmak ara tatil dolayısıyla Karne mesajı yayınladı.

Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Çakmak, yayınladığı yarıyıl tatili mesajında;

“2021/2022 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönemi’ni, İlçemiz genelinde resmi ve özel olmak üzere Anaokulu 2641 öğrenci, İlkokul 7035 öğrenci, Ortaokul 6437 Öğrenci, Lisede 6246 öğrenci olmak üzere toplamda 22.359 öğrencimizle 1595 öğretmen kadromuzla, dönemi bitirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Dönem boyunca yapmış oldukları özverili çalışmalarından dolayı tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.

Yoğun bir çalışma dönemini geride bırakarak kısa bir dinlenme molası verecek olan öğrenci ve öğretmenlerimizin ikinci döneme aynı şevk ve azimle tekrar başlayacaklarına inanıyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Karne, bir dönem boyunca sergilediğiniz performansın geri bildirimidir. Zayıf ve güçlü yönlerinizi analiz etmeniz, eğer varsa eksikliklerinizi fark etmeniz ve bir dahaki dönem için tedbir almanız adına bir imkândır. Başarı, durağan bir kavram değildir. Sonuçları değerlendirilmiş, ders alınmış başarısızlık, başarı demektir. Planlı ve sistemli bir çalışma ile başarıyı yakalayacağınıza inanıyorum. “Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin.” Sosyal bir hayatın içinde kitap okumak yaşamınızın önemli bir parçası olmalıdır. Milli ve manevi değerlerimizi yaşayıp yaşatarak, kitap okumakla, bilimin izinde araştırmakla, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle perçinleyeceğiniz başarılarınız, en başta kendiniz olmak üzere ailelerinizi, öğretmenlerinizi, bizleri son derece mutlu edecektir. Geleceğimizin ve aydınlık yarınlarımızın, sizlerin üstün başarılarıyla süsleneceğine inanıyor, sizlere güveniyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir gönül mesleğidir. Yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın yetişmesinde, ulaştıkları bütün başarılarda, iyiliklerde, güzelliklerde en büyük pay ve başarı size aittir. Yeni Türkiye’nin genç evlatlarını sizler yetiştiriyorsunuz. Müreffeh çağlarımızı aydınlatacak ışığın kaynağı sizsiniz. Bu sorumluluğun bilincinde gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Saygıdeğer Velilerimiz,

Çocuklarımızın karnelerini doğru yorumlamak, çocuğunuzla olan iletişiminizi, çocuğunuzun özgüvenini ve kişilik gelişimini doğrudan etkileyecektir. Karnesi, çocuğumuzun kişiliğini yansıtan, değerlerimize ilişkin yargısını değerlendiren ve etiketleyen bir araç olarak görülmemelidir. Karne, sadece çocuğumuzun eğitim performansına ilişkin veriler ortaya koymaktadır. Bu nedenle karneleri yorumlarken bu hususları göz önünde bulundurmalı, çocuklarımızın kişilik gelişimini olumsuz etkileyebilecek tavır ve ifadelerden kaçınmalısınız.

Yine, çocuğunuzu severken, ona “en kıymetlim” derken bir kıyas, karşılaştırma yapmadığınız gibi başarısını değerlendirirken de akranlarıyla kıyaslamayın, karşılaştırmayın. Yarıyıl tatilinde, çocuğunuzla birlikte nitelikli zaman geçirecek fırsatlar oluşturun. Çocuklarınıza göstereceğiniz yakın ilgi, destek ve güvenin, ardından başarıyı getirdiğini göreceksiniz. Okul aile işbirliğinde çocuklarımızın çok daha büyük başarılarına sizlerle birlikte tanıklık edeceğimize yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrenci ve öğretmenlerimize, mutlu ve huzurlu bir yarıyıl tatili geçirmelerini diliyor; 7 Şubat 2022 Pazartesi günü tekrar eğitim öğretime sağlıklı bir şekilde dönmeyi temenni ediyorum” ifadelerini kullandı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!