Soma Karaelmas Gazetesi

Bu Kez “Madenler Açılsın” Diye Yürüdüler

Bu Kez “Madenler Açılsın” Diye Yürüdüler
1.212 views
14 Temmuz 2014 - 7:40

Facianın ardından üretim faaliyetleri durdurulan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye ait Işıklar ve Atabacası madenlerinde çalışan bir grup işçi, madenlerin bir an önce faaliyete girmesi için eylem yaptı
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye ait Atabacası, Işıklar ve maden faciasının meydana geldiği Eynez ocaklarında çalışan bir grup işçi, madenlerin bir an önce açılarak faaliyete başlamasını istediklerini belirterek eylem yaptılar.
Soma 5 Yol kavşağında bir araya gelen bir grup işçi, ellerinde ”Taşerona hayır”, ”Madenciye verilen sözler tutulsun”, ”Hepimiz madenciyiz” yazılı dövizler ile Cengiz Topel Meydanı’na kadar sloganlar atarak yürüdü.
Meydanda Soma Kaymakamlık binası önünde toplanan maden işçileri, kendileri ile görüşmeye gelen Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’ya madenlerin bir an önce açılmasını ve çalışarak maaş almak istediklerini söylediler.
Müfettişlerin tespit ettiği eksiklerin giderilmesi için az sayıda işçinin madende çalıştığını kaydeden işçiler, madene daha fazla işçinin giderek eksiklerin daha kısa sürede tamamlanabileceğini, bu konuda Kaymakam Atçı’nın araya girmesini istediler.
Madenlerin daha fazla kapalı kalmasının ocaklar için iyi olmadığını ileri süren işçiler, eksikleri denetleyen müfettişlerin Soma’dan ayrılmamasını, müfettişin denetlemek için beklemenin zaman kaybı oluşturduğunu vurguladılar.
İşyeri Güvenliği müfettişlerinden olumlu rapor
Kapatılan Atabacası ve Işıklar madenlerinde eksiklerin tamamlanması ardından madeni yeniden denetleyen Çalışma Bakanlığı Müfettişlerinin olumlu yönde rapor verdiğini, raporun bugün kendisine ulaşacağını vurgulayan Kaymakam Atçı, şöyle konuştu:
”Henüz rapor elime ulaşmadı ama olumlu yönde rapor hazırladıklarını öğrendim. Şimdi açılsın derlerse Maden İşleri Genel Müdürlüğü Müfettişlerinin kararıyla kapalı kalacak. Kapalı kaldığı sürece bu defa de işçilerin maaşların ödenememesi durumu ortaya çıkıyor. Çünkü işçinin maaşını alabilmesi için İş Güvenliği Müfettişleri tarafından kapatılması gerekiyor, Biz onun için Maden İşleri Genel Müdürlüğü Müfettişleri tamam demeden açılmasının uygun olmayacağını düşünüyoruz. Maden İşleri Genel Müdürlüğü Müfettişlerinin de denetlemesi gerekiyor, en geç yarın burada olmalarını bekliyoruz. Yarın denetleyecekler ya tamam diyecekler, ya da şurası biraz eksik kalmış diyecekler. İnşallah bir sorun çıkmayacak ve pazartesi gününden itibaren uygun olduğu yönünde karar verilğinde madende üretim başlayacak.”
Atçı, Işıklar maden ocağındaki sorunun çözülmesi ardından aynı prosedürün Atabacası için yürütüleceğini sözlerine ekledi. İşçiler daha sonra sessiz bir şekilde dağıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!