https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Atık Pil Kampanyasında Sona Yaklaşılıyor

Atık Pil Kampanyasında Sona Yaklaşılıyor
1.615 views
12 Mart 2014 - 7:49

Soma’da düzenlenen “4.ncü okullar arası ödüllü atık pil toplama kampanyası” kapsamında “Dünyamızın Pili Bitmesin” sloganı ile Atık Pil Toplama Kampanyasının sona ermesine 1,5 aylık bir süre kaldı.Ev ve iş yerlerinde atık pilleri bulunan vatandaşların öğrenciler vasıtasıyla atık pillerini okullarda bulunan  atık pil kumbaralarına iletmeleri gerekmektedir. Nisan ayı sonuna kadar ilçemizde toplanan Atık Piller Soma Belediyesi tarafından teslim alınacaktır.
Hayatı kolaylaştıran her türlü teknolojik üründe görülebilen piller bilinçsiz kullanım ve atıklarının gereği şekilde kontrol edilmemesi sonucunda çevreye önemli zararlar veriyor.
Çöpe atılan pillerdeki ağır metallerin zamanla bozunarak serbest hale geçmesi, sızıntı suyu ile birlikte yeraltı sularının, toprağın ve yüzeysel suların kirlenmesine neden oluyor.
Mutlaka toplanması gereken atık pillerin çöpe, toprağa, denize, akarsulara ve kanalizasyonlara atılması veya yakılmaları durumuda içerdikleri ağır metaller çevrenin kirlenmesine yol açabiliyor. Pil ya da bataryaların yakılarak bertaraf edilmeleri sonucunda kurşun, cıva ve kadmiyumun daha da zehirli olan oksitleri gaz halinde soluduğumuz havaya karışıyor.

Ağır metaller içeren tehlikeli atık pillerin  zararlarının ve çevre kirliliğinin önlenmesi,geri dönüşebilen kısımlarının geri kazanımı atık pillerin ayrı toplanması gerekliliğini ortaya çıkarıyor.
Pillerden sadece çalışır halde değil, kullanım süresi bittikten sonra da yararlanılmaktadır. Atık piller, kullanım süreleri dolduktan sonra yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılabiliyor. Atık piller, ülkemizde iki tesiste ayrıştırılıyor. Geri kazanımı mümkün olmayanlar ise düzenli depolama sahalarında atık piller için dizayn edilmiş nihai depolama alanlarında bertaraf ediliyor.
Atık Pilde Bulunan 1 Gram Civanın,20 Ton Yiyeceği,10 Milyon Litre Suyu,2 Ton Balığı Zehirlediğini, Sadece 1 Adet Kullanışmış Kalem Pilin 4 M3 Toprağı Tekbaşına Zehirlediğini Biliyormusunuz?
2014 Yılı Atık pil kampanyasında sona yaklaşılıyor,‘Pil’ deyip geçmeyin,sorunlu değil sorumlu olalım..
Sosyal sorumluluk, gönüllülük ve geri dönüşüm bilincinin oluşturulması  arttırılması  ile  insan sağlığına zarar veren atık pillerin toplanarak geri dönüşümünün sağlanması amacıyla ilçemizde düzenlenen “4.ncü okullar arası ödüllü atık pil toplama kampanyası” kapsamında “Dünyamızın Pili Bitmesin” sloganı ile Atık Pil Toplama Kampanyasının sona ermesine 1,5 aylık bir süre kalmıştır.Ev ve iş yerlerinde atık pilleri bulunan vatandaşlarımızın öğrenciler vasıtasıyla atık pillerini okullarımızda bulunan  atık pil kumbaralarına iletmeleri, Nisan ayı sonuna kadar ilçemizde toplanan  Atık Piller Belediyemizce teslim alınacaktır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2013 Ekim ayı verilerine göre Türkiye genelinde yaklaşık 399 ton atık pil toplandı.Soma ilçe sınırları içinde,2013 yılında yaklaşık1 ton pilin geri dönüşümü sağlandı. Vatandaşlarımızın bilinçli olması sayesinde atık pil toplama miktarları her yıl giderek artıyor. İlçemiz sınırları içinde   2007-2013 yılları arasında çöpe atılmayıp evsel atıklardan ayrı toplanan atık pil miktarı 5.132 kg oldu.Pillerin insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararları var. Piller cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve kimyasal maddelerden üretiliyor. Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler oluşturuyor. Pillerdeki metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabiliyor. Boyutları küçük olmasına rağmen piller geniş alanlarda zarara neden olabiliyorlar. Bir kalem pil toprağa atıldığında 4 metreküp alanı zehirli hale getirmekte ve zehirlenen toprakta üretim yapılamaz hale gelmektedir.
1 tane kalem pilin ağırlığı yaklaşık 18 gramdır. Zehirlediği alan ise 4 m3’dür. 3.000 kg evsel atık 4 m3 verimli toprağı kirletmektedir.Bir atık pilin toprağa verdiği zarar  0,75 ton evsel atığın depolanarak kirlettiği alanın dört kat karşılığıdır. 2013 yılında ilçemizde 1000  kg atık pil toplanmıştır.1 kalem pil 3 ton çöpün karşılığı ise 2013’de topladığımız atık  pillerle 167  bin ton çöpün kirlettiği miktar kadar alanı koruduk. Toplanan pillerle koruduğumuz alan,ilçemiz sınırları içinde  toplanan 3,5 yıllık evsel çöp atığın depolanma miktarına yaklaşık eşdeğerdir.
Bu nedenle atık pillerin toplanması konusuna hassasiyet gösterilerek, vatandaşlarımıza çevremize ve ortak geleceğimize gösterecekleri sorumluluk için şimdiden teşekkür ederek,büyük bir çevre sorunu için küçük bir katkı sorumluluğuna davet ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!