https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Adalet Göçük altında kaldı

Adalet Göçük altında kaldı
873 views
12 Temmuz 2018 - 8:09

Soma Davasında karar açıklandı. Kararın ardından CHP Soma İlçe Yönetimi Basın açıklaması yayınlayarak Soma Maden faciasında 301 işçimizin göçük altında kalması gibi Adaletin de göçük altında kaldığını ifade ederek karara tepki gösterdi.

Facianın tek sorumlusunun Ak Parti iktidarı olduğunu açıklayan CHP Soma İlçe Yönetimi tarafından yapılan Basın açıklamasında; “13 Mayıs 2014 tarihinde yaşadığımız ve acılarını hala yüreğimizde yaşadığımız Soma iş cinayetinin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden yargılaması, 11 Temmuz 2018 Çarşamba günü sona erdi.

Yargılama sonucunda, tutuklu sanıklardan Ramazan Doğru ve İsmail Adalı’ya 22 buçuk yıl, Akın Çelik ve Ertan Ersoy’a 18 yıl 9 ay, şirket yönetim kurulu başkanı Can Gürkan’a 15 yıl hapis cezası verildi. Diğer sanıkların büyük çoğunluğu beraat ederken, bir kısmı da 8 ila 10 yıl arasında değişen cezalar aldı.

Faciadan sonra yapılan soruşturma neticesinde hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıkların “olası kast” nedeni ile ceza almaları istenmişti. Olası kast ile cezalandırılmak, böylesine büyük bir faciaya sebep olan sanıklara verilebilecek en büyük cezaydı.

CHP Soma İlçe Yönetimi olarak, Soma davasının bugüne kadar yapılan 76 celsesinin tamamını yakından takip ettik. Milletvekillerimiz ile İl ve İlçe Başkanlarımız ile, Soma İlçe Yönetimimiz, Kadın Kollarımız ve Gençlik Kollarımız ile birlikte şehit ailelerimizi bir an bile yalnız bırakmadık.

Yargılama sürecinde, türlü oyunlar ile davanın sulandırıldığına şahit olduk.

Sanıklar önce 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ kumpası iddiasını ortaya attılar. Davanın esası hakkında mütalaası hazır olan savcı, mütalaasını vermekten vazgeçerek FETÖ iddiasının araştırılmasını istedi. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan ve tamamen kurgudan ibaret olan şikâyet dikkate alınarak yargılamaya bir yıldan fazla zaman kaybettirildi.

Bütün bu sulandırma gayreti yetmezmiş gibi dosyanın her sayfasını okumuş, şikâyetçileri, sanıkları, tanıkları, bilirkişileri bizzat dinlemiş, keşfe gitmiş, mahkeme heyetinin ve başkanının tayini çıkartıldı.

Tam karar aşamasına gelinmişken heyetin tayin edilmesi aslında bugünlerin işaretiymiş.

Faciadan bu yana yaşadığımız hukuki süreç sonucunda ne yazık ki adalet göçük altında kaldı. Facianın meydana gelmesinde kusuru bulunan kamu görevlileri, bakanlık çalışanları, müfettişler, bunları koruyan kollayan siyasiler ve işçinin yanında olması gerekirken işveren tarafını tutan sendikacılar yargılanmadı.

Bırakın yargılamayı, soruşturma izni dahi verilmedi.

Vefat eden 301 kardeşimize karşılık verilen cezalara baktığımızda, adaletin bir kere daha yerini bulmadığını, kamu vicdanının tatmin olmadığını, verilen cezaların caydırıcı olmadığını görüyoruz.

Şimdi iktidar partisi yöneticileri çıkıp diyecek ki; “yaşanan acılar üzerinden siyaset yapmayın.” Tüm kamuoyu bilmelidir ki Soma’da yaşadığımız facianın tek sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP’li siyasilerce kollanan müfettişlerin denetlemediği, sendikacıların görevini ifa etmediği maden ocağı yanmış, üretim ve daha fazla kar hırsı yangını görmezden gelmiş ve 301 can yitip gitmiştir. Unutulmasın ki; 22 yıl 6 ay hapis cezası alan şirket genel müdürünün eşi halen daha AKP Soma Belediye Meclis üyesidir. Faciadan bu yana değişmeyen bu durum dahi aradaki vıcık vıcık ilişkinin göstergesidir.

Her şeye rağmen, adaletin geçte olsa yerini bulacağına dair umudumuzu koruyoruz.

Yılmadık, yıkılmadık. CHP Soma İlçe Yönetimi olarak Soma davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz” denildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!