https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Adalet duygumuz Zedelendi

Adalet duygumuz Zedelendi
629 views
28 Mart 2018 - 6:49

Cumhuriyet Halk Partisi Soma Davasında yaşanan gelişmelere değinerek yaptığı açıklamasında, Siyasi İktidarın Soma’daki temsilcilerine, tazminatlar ve alacakların ödenmesi konusunda ne gibi girişimlerde bulunduğunu sordu.

‘Tutuklanma talebi Vicdanımızı serinletti’

Konu ile ilgili basın açıklaması yapan CHP Soma İlçe Yönetimi ‘13 Mayıs 2014 günü yaşadığımız, 301 madencimizi kaybettiğimiz, ilçemizi halen telafi edilememiş derin bir acıya boğan Soma faciasının yargı sürecini, ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz.

Soma davasının gelinen aşamasında ne yazık ki adalet duygumuzu zedeleyen gelişmeler yaşandı. Facianın meydana gelmesinde açık kusuru bulunan kamu görevlilerine soruşturma izni verilmedi. Enerji Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı bünyesinde kusuru ve ihmali bulunan üst düzey kamu görevlileri, siyasetin koruması altına alındı. Bu açıdan yargılama sadece şirket üzerinden yani bir ayağı eksik başladı.

Faciada kusuru, ihmali ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılanamamış olması, kamu vicdanını rahatsız eden ve adalet duygusunu inciten bir durumdur. Kusuru bilirkişi raporları ile ortaya çıkartılmış kamu görevlilerinin ve esasen bunları koruyup kollayan siyasilerin yargılanmaması, Soma davasını ne yazık ki zihinlerde eksik bir dava olarak bırakacaktır.

Davanın 26 Mart Pazartesi günü yapılan duruşmasını da CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak, Milletvekillerimiz Tur Yıldız Biçer, Musa Çam ve Zeynep Altıok ile birlikte yakından takip ettik. Dava, sanıkların FETÖ ve sabotaj iddiaları nedeni ile bir yıldan fazla bir süre uzadı. Bu süre zarfında yargılamaya başından beri hâkim olan, sanıkları ve tanıkları bizzat sorgulayan, maden ocağında keşif yapan mahkeme heyeti dağıtıldı. Yeni tayin olan başkan ve heyetin dosyaya hâkim olması haliyle biraz zaman aldı. Nihayetinde davanın son duruşmasında savcılık makamı mütalaasını verdi. Mütalaa hakkında hukukçular elbette değerlendirmelerde bulunacaklardır ancak belirtmek isteriz ki şirket patronu Alp Gürkan hakkında geçte olsa tutuklama talep edilmesi vicdanlarımızı bir nebze olsun serinleten bir gelişme olmuştur’ dedi.

Soma’da niye yatırımlar gecikti’

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin anlata anlata bitiremediği yatırımların neden geciktiğini soran CHP Soma İlçe Yönetimi ‘ İlçemiz, maden faciasının sosyal ve ekonomik yaralarını halen daha tamir edememişken, Sayın Belediye Başkanımız sözde dev yatırımlarını anlata anlata bitiremiyor. İktidar elbette yaptıklarını anlatacak, reklamını yapacaktır. Buna saygı duyuyoruz. Ancak bizde muhalefet olarak soruyoruz; Sayın Başkan anlata anlata bitiremediğiniz dev yatırımlar diğer ilçelerde çoktan yapıldı ve hizmete girdi. 14 yıldır belediye başkanısınız ve 16 yıldır iktidardasınız peki bu yatırımlar Soma’da niye gecikti?’ dedi.

‘Biraz da,

Soma’nın sorunlarını anlatın’

Soma esnafının ve tazminatların ödenmesi için kanun teklifi verildiğini belirten CHP İlçe Yönetimi bunun reddedildiğini belirterek yaptığı açıklamasında ‘ Belediye olarak yaptığınız ve yapacağınız her güzel projenin ve hizmetin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam ederiz. Biz istiyoruz ki maden faciasının yaralarını saralım, bakın hala 2831 maden işçimizin tazminatları ödenmedi. Tazminatların ödenmesi için para var, kanun var, siyasi destek var o halde tazminatlar neden ödenmiyor? Soma esnafının, faciaya neden olan şirketten alacaklarının ödenmesi için kanun teklifi verdik, reddedildi. Siyasi iktidarın Soma’da ki temsilcileri olarak gelin biraz da bu sorunları konuşalım, tazminatların ve alacakların ödenmesi için ne gibi girişimlerde bulundunuz, anlatın bizler ve Soma kamuoyu haberdar olalım.

Sonuç olarak adalet aldığımız nefes gibi, gözle göremesek de varlığı yaşamımızı etkiliyor. Adaletin olmadığı bir toplumun sağlıklı olması mümkün değil. Bir daha benzer faciaların yaşanmaması için temennimiz Soma davasında adaletin daha fazla gecikmeden yerini bulması. Sızlayan vicdanların bir nebze olsun rahatlaması. Kaybettiğimiz madencilerimizi geri getirmek mümkün değil lakin yaraları sarmak bizim elimizde’ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!