https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

900 Konut Aboneye Ulaşınca Isıtma Sistemi Devreye Girecek

900 Konut Aboneye Ulaşınca Isıtma Sistemi Devreye Girecek
2.802 views
10 Aralık 2013 - 7:45

Bölge ısıtma sisteminin devreye girmesi için 900 konutun abone olarak ısınmaya başlaması gerektiği belirtildi. Abone olan yerlere sıcak su verilmesi ile birlikte devreye giren Bölge Isıtma Sistemi durduruldu.
SEAŞ içinde bulunan yüksek basınç eşanjörünün garanti kapsamı dışında kalmaması için sistemin durdurulduğunu açıklayan Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘Termik Santralden 900 konut eşdeğer abone olmadan sistemi devreye alamıyoruz şeklinde bir yazı geldi. Gelen yazıda ‘Bölgesel Isıtma Sistemi 20 MWt ısıl kapasiteye sahip Yüksek Basınç eşanjörünün 8,2 MWt (pik yükte 900 konut eşdeğeri) ısıl kapasite altındaki kullanımlarda; eşanjör, ısıl kapasitesinin yüksek olması nedeniyle kısa sürede ısıl ihtiyacı karşılamakta ve duruşa geçmektedir. Bu da imalatçı firmanın (sürekli çalışma) tavsiyesine aykırı olup eşanjörü tehlikeye atmakta ve garanti kapsamı dışına almaktadır. Sistemin daha sağlıklı işletilmesi ve işletme güvenliğinin sağlanması amacıyla, Bölgesel Isıtma Sistemi SEAŞ Dönüşüm İşleri Yüklenicisi firmanın görüşü paralelinde, 900 konut eşdeğeri ısıl kapasiteye kısa sürede ulaşılması önlem taşımaktadır. Bu konuda gerekli çalışmaların ivedilikle tamamlanabilmesi hususunda bilgilerinize arz ederim’ denilmiştir.
200 bin euro civarında olan Eşanjörü garantiden çıkarırız demiş üretici firma. 4 saat çalıştırdık şebeke sıcaklığı 90 dereceye çıktı. Kapattık 1 haftadır borudaki sıcak su ile ısındık. Bir an önce abone yapmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. Şuanda 350 eşdeğerdeyiz. Emniyet Müdürlüğü, CBÜ, Linyit Lisesi, Tek Eğitim Merkezi ve Öğretmenevinin bağlantıları bitti ancak bina alt eşanjörlerinin gelip bağlanması ile birlikte abone sayımız 1020 konut eşdeğere çıkacak. Bu bağlantılar tamamlandığı zaman devreye girecek. Şuan Soma Belediyesi, ELİ ve Çınar Yapı Kooperatifi ile birlikte 1000 konutun üzerine çıkacak. Kamu binalarının 37 bin metrekare, toplam 123.500 metrekareye ulaşıldı. Kamu binalarına öncellik vermemizin sebebi ise bunlar az masrafla çok metrekare kazanmaktır. Tek Eğitim Merkezi toplam 10 bin metrekare kazandırıyor.’dedi. Konu ile ilgili bilgi veren Soma Belediyesi İnşaat Mühendisi Ersin Bülbül ve Soma Belediyesi Teknikeri Kenan Çalışkan ‘Atatürk Caddesi olarak Belediye’den beşyol mevkiine kadar bütün binaların çoğu abone oldu. Mümkün olan en kısa sürede sistemi çalıştırmak abone çalışması daha sonrada devam edecek. Sistem kaloriferi iptal edip ısıtmayı devre sokacak bir sistem değil. Bu sistemle kalorifer de yedekli olarak bulunuyor. Binanın bodrumuna kalorifer kazanının yanına bağlanan sistemle birlikte kullanılan vanalar ile istenildiğinde sıcak su istenildiğinde ise kalorifer devreye girebiliyor. SEAŞ’ta arıza oluştu vana ile kalorifer devreye sokulabilecek. Bunda hiç bir sıkıntı yok. Abonelerden ise ücretin %10’u alındığı için vatandaş kendi kömürünü de alıp hazır vaziyette bulundurabilir. Ayrıca biz abonelerden aldığımız ücretin %10’u ile binanın eşanjörünün siparişini veriyoruz. Siparişin gelmesi için ise en az 1 hafta beklemek gerekiyor. Faturalar ise kablosuz okunacak. Belediyenin aracı  o mahalleden geçerken bütün sayaçları otomatik olarak okuyacak ve fatura o şekilde gelecek.  Abonelere ise kWsaat olarak satışımız 6 kuruştan satılacak.’dediler.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!