Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

38 Öğretmen Eğitimden Geçti

38 Öğretmen Eğitimden Geçti
2.175 views
16 Eylül 2013 - 7:20

Soma’ya yeni atanan 38 öğretmen eğitimden geçerek bugünden itibaren okullarda görevlerine başlıyorlar. Soma Öğretmenevinde yapılan toplantı ile Soma Kaymakamı M. Bahattin Atçı ve Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy ile tanışan yeni öğretmenlerin heyecanlı olduğu gözlerinden belliydi.
Soma Öğretmenevi toplantı salonunda Kaymakam M. Bahattin Atçı öğretmenlere Soma’ya “hoş geldiniz”dedi. Atçı ‘Ulvi bir görevi ifa edeceksiniz. İlk gün nasıl göreve başlarsanız öyle devam edersiniz. Bugüne kadar öğrendiğiniz eğitim ve bilgilerinizi öğrencilerinizle paylaşma zamanınız geldi. Geleceğimiz sizlerin elinde. Soma konum itibari ile eğitimde büyük yol kat etti. Sosyal çevre bakımından şanslısınız. İyi bir yerde başlangıç yapıyorsunuz. Hepimizin amacı iyi bir eğitim öğretimi ortaya çıkarmak. İşinizi ciddiye alınız. Çocuklarla uğraşmak kolay değildir ama zevki bir iştir. Yeni eğitim öğretim yılında sizlere başarılar diliyorum’ dedi. Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy ise Öğretmenlere yaptığı konuşmasında ‘Değerli  öğretmen adayları hepiniz Karaelmas diyarı Soma’ya hoş geldiniz.
Güzel ülkemizin değişik illerinden Soma’daki eğitim hizmetine katkıda bulunmak için atandınız. Bu atamalar ülkemize;  dolayısı ile ilçemize ve sizlere hayırlı olsun. Başlayan yeni eğitim ve öğretim sürecinde eğitime ilk adımlarınızı Soma’da atıyorsunuz. Hepinize öğretmenlik hayatınızda başarılar diliyorum.
Soma ilçemiz Manisa genelinde eğitimdeki çatısını düzenli olarak yükselten başarılı bir ilçemiz. SBS ve LYS yerleştirmelerinde başarı oranımız oldukça yüksek.
Siz hem öğretmenliğe ilk adımınızı atarken hem de yeni bir eğitim-öğretim dönemine başlarken, bazı konularda hem fikirlerimi söylemek hem de sizlere bazı önerilerde bulunmak istiyorum.
Öğretmenlik mesleği profesyonel bir meslektir. Çok değerli bir meslektir. Öğretmenler geleceği şekillendiren mimarlardır. Bu meslek parayla ölçülemez. Öğretmen,  görevini yaparken önce vicdanının sesini dinlemelidir. İyi bir öğretmen bulunduğu çevrede; okul, öğrenci, veli işbirliğine önem veren, olaylarda pozitif davranan, sorun üretmekten çok çözüm üreten, bulunduğu toplum değerlerine saygı duyan, insanlar arasında renk, dil, din, mezhep ayrımı yapmadan çalışan kişidir.
İyi bir öğretmen; Kendini günün şartlarına öre yetiştiren, bilgili, yetenekli, eğitimde teknolojinin yanında öğretme, yöntem ve teknikleri iyi kullanabilen, iletişim gücü yüksek, sınıf ve alan hakimiyetine sahip olan ahlaklı bireyler olmalıdır.
İyi bir öğretmen, öğrencilerini yakından tanıyan, öğreteceği konuyu ve müfredatı iyi bilen ve sorumluluklarının farkında olan, öğrencilerini demokratik toplumun bir parçası yapabilmek için uğraşan, insan haklarına saygılı, hoşgörülü, şiddeti bir yol olarak seçmeyen, başkalarının yaşam biçimine saygı duyan, değişen ve dönüşen şartlara ve  bağlamlara hızlı uyum  sağlayabilen nesiller  yetiştiren kişidir.
Kendini geliştirmeyen, değişime ayak uydurmayan, demokratik olmak yerine baskıcı olan, velileri ve öğrencilerini benimsemeyen, okulunda sürekli sorun yaratan, çözümün parçası olmayan öğretmenler bu işi eziyete dönüştürürler. Daha uzun yıllar çalışacağınız bu mesleği severek yapmalı, öğrencilerinize karşı sevgi, şefkat ve saygı göstermelisiniz. Sorunların çözümünde şiddet asla bir çözüm değildir ve olmamalıdır. Eğitimdeki temel hedefiniz anayasaya ve yasalarımızın da belirtilen hedefler olmalıdır. Amiriniz olarak her zaman yanınızdayız.
Okulunuzla sorunla karşılaştığınızda; hiyerarşik düzen içersinde çözmelisiniz. Öncelikle okul yönetimi ile çözmelisiniz. Çözülemiyorsa şube müdürlerimiz var. Onlar da çözemezse; biz çözmeye çalışırız. Şunu unutmayın benim kapım her zaman sizlere açık.
Son olarak; okumak istediğim bir şey var.
Zor  ve Kolaylar
Hayatta zor işler, kolay işler var, Bunları ayıran insan olmak zor.
Bilgiçlik taslamak, konuşmak kolay, Az ve öz konuşup susan olmak zor.
Akıl vermek kolay, iş bozmak kolay, Bozuğu onaran insan olmak zor.
Niyet etmek kolay, başlamak kolay, Bir işi bitiren insan olmak zor.
Almak kolay, benlik, bencillik kolay, Alan insan değil, veren olmak zor.
Merak kolay, olay seyretmek kolay, Bakan insan değil, gören olmak zor.
Kazanç kolay, servet, zenginlik kolay, Vicdanlı, namuslu patron olmak zor.
Açları kandırmak, azdırmak kolay, Açları doyuran insan olmak zor.
Yemin etmek kolay, söz vermek kolay, Verdiği sözünde duran olmak zor.
Hile, yalan, riya, kalleşlik kolay, Doğru olmak, içten insan olmak zor.
Kan akıtmak kolay, acıtmak kolay, Acıyan yarayı saran olmak zor.
Nefse uymak kolay, hırslanmak kolay, Nefsini, hırsını yenen olmak zor.
Yuva kurmak, evlenmek kolay, Yuvada huzura eren olmak zor .
Yaşam kolay, doğmak, yaşlanmak kolay, İnsanca yaşlanmak, insan olmak zor, insan ölmek çok zor.
Şunu Asla Unutmayın
Dağ Tepesinde Bir Çam Olmasan
Dağ tepesinde bir çam olamazsan, Vadide bir çalı ol. Fakat, oradaki en iyi küçük çalı sen olmalısın.Çalı olamazsan bir ot parçası ol, Bir yola neşe ver.Bir misk çiçeği olamazsan bir saz ol…
Fakat, gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın. Hepimiz kaptan olamayız, tayfa olmaya mecburuz. Dünyada hepimiz için bir şey var. Yapacağımız iş, size en yakın olan iştir.
Cadde olamazsan patika ol. Güneş olamazsan yıldız ol. Kazanmak, yahut kaybetmek ölçü değildir, Sen her neysen, onun en iyisi olmalısın…

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!