https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

301 Madenci, 301. Günde Unutulmadı

301 Madenci, 301. Günde Unutulmadı
1.658 views
10 Mart 2015 - 9:06

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’den işlerine son verilen bir grup işçinin, Ege Linyit İşletmeleri Müessese Müdürlüğü önünde başlattığı oturma eylemi 6. gününde devam ediyor. Oturma eylemi yapan işçiler, facianın üzerinden geçen 301. günde, ELİ önünde 301 maden şehidi için lokma döktürdü.

Soma Kömürleri AŞ’den işten yasal alacakları ödenmeden işten çıkarıldıkları gerekçesiyle ELİ binası önünde 6 gün önce oturma eylemi başlatan bir grup işçi, evden getirdikleri battaniyeler ile geceyi de burada geçirerek oturma eylemine ara vermiyorlar.

ELİ önündeki oturma eylemini 6 gündür sürdürdüklerine kaydeden işten çıkarılan maden işçilerinden Arif Şengül, 9 yıldır Soma Kömürleri AŞ’de çalıştığını belirterek, tazminat haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini söyledi.

Yaklaşık 3,5 ay önce işten çıkarıldıklarını ve zaman içerisinde oyalandıklarını ileri süren Şengül, işçiler olarak kurdukları komitenin aldıkları karar doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

– “Bugün facianın 301. günü”

Oturma eylemine başlayalı 6 gün olduğunu vurgulayan Şengül, “Oturma eylemine başlayalı bugün tam 6 gün oldu. Bugünün ayrı bir önemi daha var. Bugün 301 madenci arkadaşımızı kaybettiğimiz facianın üzerinden 301 gün geçti.  Ölen işçilerimiz adına lokma hayrı yapıyoruz. Buraya bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Haklarımızı alana kadar, sonuç alana kadar buradayız ve direneceğiz. Bu karda, kışta, soğukta burada yatıyoruz. Sanmasınlar bizi bu işlerden vazgeçirecekler.  Asla yılmayacağız. Çünkü biz hakkımızı istiyoruz. hakkımızı versinler biz zaten eylemimize son veririz” diye konuştu.

– 6. günde 15 kişi kaldılar

Eyleme 6 gün önce yaklaşık 100 maden işçisi ile başladıklarını vurgulayan Şengül, “Eyleme 100 kişi başladık. Eylemin 6. gününde şu an soğuk olduğu için 15-20 kişi devam ediyor. Soğuktan dolayı dışarıdan gelen arkadaşlarımız nöbetleşe olarak eyleme destek veriyorlar. Ama sanmasınlar biz eylemimizden vazgeçeceğiz, aslam vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

– “Mimlendik işe almıyorlar”

Çok konuştukları için işe alınmadıklarını iddia eden Şengül, oturma eylemine diğer maden işçilerinin destek vermemesi için baskı yapıldığını öğrendiklerini ileri sürdü.

Sabah bir maden işçisine yapılan baskıya şahit olduğunu kaydeden Şengül, “Burada oturan bir arkadaşımızı birisi yanına çağırdı ve bir süre konuştu. Taşeronmuş, orada ne işin var demiş, işçi arkadaşımız gitti, taşeronlar engel oluyorlar. Bizim bu gücümüzden korkuyorlar. Biz burada hak arıyoruz, verilmeyen haklarımızı arıyoruz. Kahvede başka bir arkadaşımla daha  karşılaştım, gelemediğini, geldiği takdirde işe giremem diyerek eyleme katılamadığını belirtti. İnsanlarda kaygılar var” dedi.

Oturma eylemine katılan maden işçilerinden Sami Yavuz ise haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini vurgulayarak “Hakkımızı alana kadar, verilen sözler tutulana kadar buradan ayrılmayacağız. Hiç bir zaman geri adım atmayacağız, bunu bilsinler. Bizim muhatabımız kim, önce onu bekliyoruz. Bizlere daha önce arkanızdayız diye söz verenler şu an neredeler. Onlara seslenmek istiyorum, dün sayın Valimiz geldi, ben açım, cebimde param yok” dedi.

İşçiler, eylemlerine haklarını alana kadar devam edeceklerini söylediler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!