https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Zeytin Fidanlarının Verimi, Solucan Gübresi İle Arttırılacak

Zeytin Fidanlarının Verimi, Solucan Gübresi İle Arttırılacak
5.354 views
27 Temmuz 2015 - 9:03

Soma Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından bir ilke imza atıldı. Avdan’da bulunan 1100 zeytin fidanı Organik Sıvı Solucan gübresi ile sulanarak verimin %40 artması hedefleniyor.
Avdan Mahallesinde bulunan 73.000 metrekarelik alanda 1100 adet gemlik zeytin fidanı üzerinde Organik Sıvı Gübre denemesi yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Demiraslan, Kırsal Hizmetler Müdürü İsmail Hakkı Çetin, Ziraat Mühendisi İlknur Tekin’in yanı sıra Kırsal Hizmetler Müdürlüğü personeli katıldı.
Yaklaşık 1 yıldan beri Organik Üretim yapan Sevilay ve Cemil Apak çifti ‘ Dünya’da 50 yıldan beri Organik gübre sistemi kullanılıyor. Solucan gübresi, kırmızı kaliforniya solucanlarının bitkisel ve hayvansal organik atıkları işlemesi sonucu meydana gelen solucan dışkısıdır. Solucan gübresi, mikro florlar ve özel solucanların organik maddeleri humik maddelere dönüştürme işlemi sonucu çıkan üründür. Görünüş olarak siyah toğrağa benzer ve itici bir kokusuda yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır. Kesinlikle, hastalık yapıcı mikro florlar, parazit yumurtaları, ot tohumları ve ağır metaller içermez. Solucan gübresi çevreci temiz bir tarımsal üründür. Bizde 1 yıldan beri Organik Solucan üretimini yapıyoruz. 1000 adet ile başladık. Şuan 300 bin adet bulunuyor. Bu gübreler aynı gün kullanılması gerekiyor. Bir gün sonraya kalınca bir anlamı kalmıyor. 2,5 litre gübre ile 2,5 ton su karıştırılarak zeytin fidanlarının sulanması yapılacak’ dedi.
Kırsal Hizmetler Müdürü İsmail Hakkı Çetin konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ‘ İlk kez böyle bir sistemi uygulayacağız. 1 sırasını normal su ile suladığımız zeytin fidanlarımızın geri kalanını Organik sıvı gübre ile sulayıp %40 verimin artıp artmadığının tespitini yapacağız.
Ziraat Mühendisi İlknur Tekin ise verdiği bilgilerde ‘Avdan Mahallesi 358 parsel Akyaka mevkiinde kayıtlı Soma Belediyesine ait 73.000 m2 alan içerisinde 1100 adet gemlik türü zeytin fidanı bulunmaktadır. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü olarak bu alandaki zeytin fidanlarında verimi ve kaliteyi arttırmak amacıyla gübreleme çalışmaları yapılmaktadır. Bu amaçla zeytin fidanlarında sıvı solucan gübresi ile gübreleme yapılarak bitkinin yüksek ve kaliteli ürün vermesi planlanmaktadır. Zeytin bitkisi bölgeye ve çeşitlere göre değişmekle birlikte 5-6 yaşından 10-12 yaşına kadar ancak verime yatmaktadır. Zeytin fidanlarına yapılacak uygun bir gübreleme programı ile zeytinin tam verim döneminde yüksek ve kaliteli ürün vermesi sağlanır. Ayrıca zeytin fidanlarında solucanların dışkılarından elde edilen, bir dizi işlemden geçerek oluşan sıvı solucan gübresi de bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Solucan Gübresi bir çeşit organik gübre olup, içerisinde bulunan enzimler ve yoğun bitki besin elementleri ile zeytin bitkisinde sağlıklı ve hızlı gelişimi sağlamaktadır’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!