Soma Karaelmas Gazetesi

Zafer Bayramını Kutladık

Zafer Bayramını Kutladık
1.383 views
02 Eylül 2013 - 7:03

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları 20 dakika sürdü. Sembolik olarak ülke topraklarının geri aldığı günü temsil eden Zafer Bayramı kutlamaları Soma Cengiz Topel Meydanında yapıldı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal Bayramı olarak 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayram olan 30 Ağustos Zafer Bayramı çerçevesinde Cengiz Topel Meydanında çelenk sunma töreni düzenlendi. Soma Kaymakamlığı çelengi Manisa Şehzadeler İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu tarafından koyuldu. Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı çelenk sunma töreni sonrasında Saygı Duruşu’nun ardından Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Berna Tunç eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Günün Anlam ve önemine ilişkin konuşma Jandarma Başçavuş Ömer Hacıköylü tarafından yapıldı. Hacıköylü büyük taarruz ve zaferi anlattı. Hacıköylü konuşmasında ‘Tarihin en uzun ömürlü imparatorluklarından Osmanlı Devleti, Birinci Cihan Harbi sonunda, birlikte harbe katıldığı devletlerin yenilmesi üzerine 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes anlatmasını imzalayarak harpten çıkmıştır. Bu anlaşma ile asırlardır müstakil yaşamış olan Türk Milletinin bağımsızlığına kastedilmiş ve Türk vatanı parça parça işgal edilmiştir. Vatanın karanlıklara gömüldüğü bu zamanlarda müdafaa-i hukuk cemiyetleri, çeteler ve gönüllüler tarafından vatanın her köşesinde yakılan ateşler 19 Mayıs 1919 Samsun’da ‘Mukadderat Adamı’ Mustafa Kemal etrafında birleşmiş; Genelge ve kongrelerle bağımsızlık ateşi haline gelerek tüm vatanın sathına yayılmıştır. Ne divanı harbinde yazık ki Osmanlılığın gölgesinde Türklüğün bağımsızlık ateşini fark edemeyerek padişah ve İstanbul hükümeti, İstanbul birinci idare-i örfi divanı harbinde Mustafa Kemal ve arkadaşlarını 11 Mayıs 1920’de idama mahkum etmiştir. 24 Mayıs 1920’de Sultan Vahdettin’in onayladığı idam kararı Damat Ferit tarafından idari teşkilata genelge ile yayımlanırken Yunan uçakları ile de Batı Anadolu’ya havadan atılmıştır.
Herşeye rağmen kalpler birdir, iman ve ülkü aynıdır. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm!’ parolası ile dile getirilen bu inanç, kudretini Kuva-yi Milliye ruhundan almıştır. Bu ruhla ateşlenen Türk milletinin var olma ve yaşama azmi her şeyi yoktan var etmiştir. Evlatlarını hiç bilmediği cephelerde bırakmış olan asil Türk kadını da ordusuna cephane taşıyıp demiryolu onararak ve siper kazarak erkeğinin yanında mücadeleye katılmıştır.
Şüphesiz, Türk istiklal harbi içinde milletimizin gerçek Kurtuluş güneşi olan büyük taarruz 30 Ağustos sabahı ufuktan bütün görkemi ile doğan en müthiş muharebedir.
Başkomutan, taarruz emrini vererek, Kocatepe’den ya Büyük Millet Meclisine, Bakanlıklara ve cephelere şu telgrafı çekmiştir. ‘Bugün 26 Ağustos 1922 Saat:10.00’dan itibaren tekmil cephelerden taarruza başlanmıştır. Muvaffakiyet Allah’tandır.
Şaha kalkmış bu kutlu ordunun cephe komutanı İsmet Paşa, Genel Kurmay Başkanı Paşa’dır ve Taarruz planının ana hattı kuvvetlerimizin büyük bir kısmını cephesinin bir kanadına ve olduğunca kanadın dışında toplayarak bir meydan savaşı yapmak ve sonuçta düşmanı vatanın mukaddes sinesinde 26 Ağustos 1922 sabahı yoğun topçu ateşi ile başlamış ve Afyon’da ki düşman hatları yapılmış yenilen düşman kuvvetleri 30 Ağustos’ta Aslıhanlar da imha edilmiştir. Savaş esnasında başkomutanlığa atanan Yunan Generali Trikopis ve karargahı ile birlikte esir alınmıştır.
Üstün silah gücü ile herşeyi yapabileceğini düşünen Avrupa yanılmıştır. Yunanlıların yaptığı tahkimat için ‘Türkler bunu altı ayda ele geçirebilirlerde iftihar edebilirler.’ diyen İngiliz Başkanı Lloyd Kork hücuma geçtikten altı ay sonra Türklerin burasını aldığını duyunca inanamamıştır.

Bu gurur verici Zafer ile Türk ordusuna haykıran, Büyük kahraman ve Zafer adamı Mustafa Kemal, ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir, İleri!’ diyerek, kesin emrini 1 Eylül 1922’de vermiş ve milleti yaşasın diye ölümü göze almış 200 bin Mehmetçiğin İç Batı Anadolu’dan İzmir Kordon boyuna doğru bir ırmak gibi akmış ve asırlardır kanıyla suladığı ana kucağından da sıcak aziz vatanı işgalcilerden ve sömürge zihniyetinden kurtarmıştır.
Zaferin sonuçlarını değerlendirmek için öncelikle Mustafa Kemal Atatürk tarafından en iyi şekilde dile getirilen hakim bir faktöre işaret etmek gerekir. ‘ Esas, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu esas ancak tam İstiklal ile sağlanabilir. Ne zaman zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklalden mahrum bir millet, medeni insanlar karşısında uşak olmak mevkiinde yüksek bir muameleye layık olamaz. Halbuki Türk’ün haysiyet ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa mahvolsun evladır. O halde Ya İstiklal Ya Ölüm.’ son dört kelime Türk İstiklal savaşının sloganı olarak bütün ülkeye kısa sürede yayılmıştır.
Sonuç olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Anadolu zaferi, bir millet tarafından beslenen bir idealin ne kadar güçlü olduğunun bir ifadesidir.’ sözüyle tanımladığı Türk İstiklal savaşının egemenliği, bağımsızlığı ve yurt bütünlüğünü korumak üzere girişilmiş bir mücadele olduğunu ve tam anlamıyla halkı bir karakter taşıdığını vurgulamak gerekir.  Bu savaş kesin sonuçlu bir Türk zaferidir ve kritik bir bölgeye makul bir istikrar ve güven sağlamış, özgürlükleri için çalışan milletlere de cesaret ve umut kaynağı olmuştur.
30 Ağustos Zaferinin 91.yıl dönümünde Atamızın ve şehitlerimizin aziz hatırasını saygıyla anıyor ve bir ağızdan haykırıyoruz.
Aziz Milletim; Parçan olmakla gururlu, sevginle güçlüyüz.’dedi. Kutlamalar Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile son buldu.

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!