Soma Karaelmas Gazetesi

Yurttaş’dan Soma’ya bayram ziyareti

Yurttaş’dan Soma’ya bayram ziyareti
1.180 views
09 Ekim 2014 - 7:20

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Soma’ya gelerek Ak Parti İlçe Teşkilatında partililerle bir araya geldi.
Ak parti Soma ilçe teşkilat binasını ziyaret eden AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Ak Parti Soma İlçe Başkanı M.Ali Özkan ve partililer ile bir araya geldi. Kurban Bayramında yoğun program nedeniyle Soma’ya gelemediklerini belirten Yurttaş, “geçte olsa Soma’lı hemşerilerimin Mübarek Kurban bayramını kutlarım” dedi.
Yaz döneminde meclisin çok yoğun bir çalışma içerisine girdiğini belirterek AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, “ torba yasa kapsamında 13 Mayıs’ta meydana Soma’da yaşanan maden faciası sonrasında madenci ve madenci yakınlarıyla ilgili düzenlemelerin yapıldığını” söyledi.
Ak Parti Manisa Milletvekili Yurttaş, “ Benimde içinde bulunduğum maden araştırma komisyonumuz çalışmalarını sürdürüyor. Devletimiz Soma’nın yaralarını sarmak için tüm imkânlarını seferber etti. İlk günden itibaren Bakanlarımız, Milletvekillerimiz Soma’daydı.
TBMM’de Soma faciasıyla ilgili bir komisyon kuruldu ve çalışmalarına başladı. Faciada hayatını kaybeden madenci ailelerine AFAD bünyesinde toplanan yardımlar çerçevesinde her aileye 156 bin lira ödeme yapıldı. Üretimi durdurulan ocakta çalışan işçilerin ücretleri de yasal düzenleme ile garanti altına alınmış oldu. Soma maden faciası sonrasında hayatını kaybeden 301 madenci yakınlarının her birinin emekli olması için işlemler başlattık. 204 madenci yakını 900 iş gününü tamamladığı için emekli olma hakkını kazandılar. Diğer 67 madencimizin yakını ise, bu haktan yararlanamamıştı. Bu düzenlene torba yasayla birlikte 67 madenci yakınımızda emekli olma hakkını kazanmış oldu. Torba yasada maden sektöründe düzenlemeler yer aldı. Madenlerde çalışan tüm işçilerimiz için 55 olan emeklilik yaşı tekrar 50’ye düşürüldü ve yıpranmayla birlikte 43 yaşına düşürülmüş oldu.
Linyit ve taş kömürü çıkaran madenlerde ödenek ücret miktarının askeri ücretin iki katından az olmayacaktır diye bir düzenleme komisyonumuzun önerisi ile torba yasaya girmiş oldu.
Tüm madenci kardeşlerimiz için çalışılmayan günlerde, çalışılmış gibi yıpranmaya fiili hizmet süresinin zamına dahil edilecek. Bu torba yasa ile birlikte maden işçilerinin izinleri 4 gün olarak arttırıldı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!