Soma Karaelmas Gazetesi

Yurttaş “İşçilerin Ücretleri Devlet Tarafından Ödenecek”

Yurttaş “İşçilerin Ücretleri Devlet Tarafından Ödenecek”
1.477 views
19 Haziran 2014 - 7:01

Soma’da yapılan denetimler sonucu iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hususları yerine getiremediği için üretimi durdurulan ocaklarda çalışan işçilerin ücretleri devlet tarafından ödenecek ve işçilerin mağduriyeti giderilmiş olacak.
AK Parti Manisa Milletvekili ve Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu üyesi Dr. Muzaffer Yurttaş konu ile ilgili bir açıklamada bulundu. Yurttaş açıklamasında “Soma ilçemizde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden kazası sonrası kapatılan Soma Maden Şirketine bağlı Eynez Ocağında çalışan işçilerle, yine denetlemeler sonucu İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili hususları yerine getirmediği için üretimi durdurulan Işıklar ve Atabacası Ocaklarında çalışan işçilerin ücretleri yürürlükteki kanun ve yönetmelikler çerçevesinde işveren tarafından ödenmesi gerekiyordu. Ancak verilen sürenin dolmasına rağmen işverenin işçi ücretlerini ödemediği tespit edildi. İşçilerimizin mağduriyetini gidermek adına Meclise 17 Haziran 2014 tarihinde verdiğimiz kanun teklifi ile işçilerin ücretleri işsizlik fonundan ödenecek ve işverenden bu ücretler faizi ile birlikte devlet tarafından tahsil edilecektir. Amacımız işçilerimizin bir an önce ücretlerini almalarıdır. Önümüzdeki hafta torba yasa içerisinde maden çalışanlarının özlük hakları ile ilgili ve emeklilikleri ile ilgili düzenlemeleri de yapacağız “ dedi.
Kanun teklifi mecliste tüm partilerin desteği ile kabul edildi. Cumhurbaşkanının onayı ve resmi gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!