Soma Karaelmas Gazetesi

Yırca’nın yol sıkıntısı Yırcalılar üstgeçit istiyor

Yırca’nın yol sıkıntısı Yırcalılar üstgeçit istiyor
800 views
24 Ekim 2017 - 8:33

Yırca Mahallesi’nden geçen İzmir-İstanbul Otoyolu nedeniyle köylüler yol sorununu gündeme taşıdı.

Yapımı devam eden Otoyol nedeniyle Soma’ya bağlantı yolunun köyü 1,5 kilometre uzaklaştırdığını ve yolda keskin virajlar oluştuğunu belirten mahalle sakinleri üstgeçit istedikleri için bir araya geldi.

Yırca Mahallesi sakinlerinden Zeynep Çoban, “Tarlalarımızı otoban aldı. Hiç karşı çıkmadık. Ancak yolumuzdan memnun değiliz. Yolumuz 1 km uzadı. Çocuklarımız servis araçlarıyla her gün sabahleyin bu yoldan geçiyorlar. Yol kötü yarın bir gün kaza bela olunca mı aklımız başımıza gelecek. Birimizin canı yandığı zaman hesabını kim verecek. Yolumuz daha önce dümdüz Soma yoluna bağlanıyordu. Biz otoban üzerinden aynı yolumuza üst geçit istiyoruz. Kömür bandına üst geçit yaptılar. Bizim bant kadar canımızın değeri yok mu? Bizim yolumuzu da yapabilirler.” Dedi.

Mahalleli Kenan Kahya ise yaptığı açıklamasında “Buradan İzmir İstanbul otoyolu geçiyor. Köyümüzün tarlalarını yol nedeniyle aldılar. Buraya da çok acayip bir yan yol yaptılar. Bu yolun sıkıntısının karayolları da farkında. Dilekçelerle kendilerine mağduriyetimizi bildirmiştik. Yolun böyle olacağı da 1,5 yıldan bu yana belliydi. Nihayetinde günü geldi ve yolumuzu yaptılar. Mevcut yolumuzdan 1,5 km uzatarak otoban altından geçen bir yan yol yaptılar. Bu yol çok tehlikeli keskin virajlar içeriyor. Buradan her gün sabah çocuklar servislerle taşımalı eğitimle Soma’ya gidiyor. Bu yol aynı zamanda Deniş Madeni ve Kolin’in santrali nedeniyle kamyonların işlediği yol. Diğer yandan da rüzgar santralleri nedeniyle iş makinaları bu yolu kullanıyor. Bu kamyonlarla çocuk servislerinin kaza yapma olasılığı çok fazla. Karı, kışı var. Karda kışta bu keskin virajlarda çok ciddi sorunlar yaşayacağımız bugünden belli. Maalesef bizim ülkemizde sıkıntılar hep kazalar olduktan sonra çözülüyor. Biz burada sorumluluğumuzu gördük, kaza olmadan uyarıyoruz. Çok basit bir şekilde otoban üzerinden bir üst geçitle eski Soma yoluna bağlanmamız için elimizden geleni yapacağız. Çünkü bu hepimizin sorumluluğu.”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!