Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Yırcalılar, Güvenlikçiklere Sahip Çıkıyor

Yırcalılar, Güvenlikçiklere Sahip Çıkıyor
1.654 views
12 Kasım 2014 - 8:51

Yırca Mahallesine özel bir firma tarafından yapılmak istenen termik santral da danıştay

mahkemesinin zeytinlik alana santral yapılamama kararını köylüler sevinçle karşıladı.

Firmanın zeytinlik alanı koruması ve faaliyetlerine engel olmaması için Soma’dan yaklaşık 45-50 kişilik bir güvenlik elemanını işe aldığı ve zeytin kesim aşamasında mahalle sakinleri ile karşılıklı arbede yaşanmıştı.

Edinilen bilgiye göre firma Danıştay’ın kararı sonrası  santral için aldığı Soma’lı güvenlikçileri işten çıkarmış.  Yırca mahalle sakini Mustafa Sezer zeytin katliamında özel güvenlikçilere defalarca söylediğimiz halde “yarın bu iş sonuçlanınca sizi kapının önüne kayacaklar” dediysek de bizim üzerimize yürüdüler. Dün geldiler “haklıymışsınız” dediler

45-50 kişinin işine son verildi.Yırca köyünün içinde zeytin piyasası var. Zeytin almaya geliyorlar buraya,bizim kasalarımız boş kaldı. Ama biz onlara yine sahip çıkacağız, biz onlarla kuru ekmeğimizi bölmeye hazırız” dedi.

Yırca Mahalle Muhtarı Mustafa Akın, “dün akşam saatlerinde öyle bir duyum aldık.

burada bulanan 45 güvenlik görevlisinin köyden de dahil olan çalışanların işten çıkarıldığını

öğrendik.Akşam ziyaretine gittik,onların şirketten yönetici midir kimdir bilmiyoruz. Onları iş yerlerinden çıkarmamışlar. Şirketin şantiyesinde görüştük çocuklarla. Onlara biz defalarca söylemiştik. Her ağaç kesiminde görüştüğüm gençlerle onlara dediğim şu o zaman

“bakın yarın sizi kapı önüne koyarlar, siz bu yaptıklarınızla kalırsınız.O zaman da bizler sizlere desteğe geleceğiz, sizin arkanızda olacağız. Şu an size yaptırılan iş hukuksuzdur.Siz hukuksuz bir emri uyguluyorsunuz yada uygulattırıyorlar. Bu santral olsa da olmasa da  burada çalışacak güvenlik elemanı 10-15 dir. Yarın yüz yüze bakacağız” dedik. Bu söylediklerimde akşam tezahür etti” dedi.

Ayrıca “düşman değiliz” diyorlar. Gerginlik öfke sinir çok oldu.İnsanlar kızgın kelepçelenmek, dağın başına atılmak, sopalanmak, taşlanmak ,gaz sıkılmak gaz kapsülü ile yaralanmak bunları köylüler yaşadılar.O gün söylediğimizin bu günde arkasında duruyoruz. biz onların desteğine her zaman gideceğiz.Artık olaylar durulmuş gibi görünüyor şu anda.  Duyduğumuz şirketin yönetim kurulu toplanmış bu işten şimdilik vazgeçtiklerini fazla basının önüne çıkmama kararı almışlar.Duyduğum kötü haber zeytin yasasının çıkarılacağı ve 25 dönümün altındaki zeytinlikler zeytinlik statüsünden çıkarılıyor. Bizim o 500 parselin içerisinde şu anda 25 dönümün üzerinde bir parselimiz ve arazimiz yok.Sanırım şirket zeytin yasası çıkınca bir hamle daha yapacak.Ama oranın zeytinlik olduğunu tüm dünya alem duydu, biliyor. Gelişmelere göre bizde hareket edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!